Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
111
 

Dünya Bu Dünya..

Dünya hassas kalpler için cehennemdir.

Televizyonda izlerken aklıma bu cümle geldi. Afrika'da televizyon programı çekiyorlar. Çekim ekibi arabayla köye yarım saat uzaklıkta olan su kuyusuna gitti. O ara hemen aklımdan neler geçti. Köyün suyunu bugün onlar arabayla taşısaydı bir günlüğüne de olsa köydekiler yorulmazdı.. Sonra zaten yardım ediyorlar şunu da yapmışlardır, bunu da etmişlerdir dedim. Sözde kendimi rahatlattım işte. Sonra başladım söylenmeye ben çok zengin olsam şuraya şu yardımı yaparım. Şu ülke neden susuyor bu ülke neden şöyle yardım etmiyor.. İçimden kendi kendime tüm haksızlıkları, zulmü engelledim, açı doyurdum, fakiri zengin ettim. 

Dünya insanoğlunun insanoğluna yaptığı ne zulümlere, savaşlara, haksızlıklara, açlıklara, eziyetlere şahit oldu. Ben alışveriş merkezinde patates ve kolayı fazla geldi diye kenara iterken o su bulamayan ülkeler aklıma geliyor, rahatsız oluyorum. Sen de onlar için bir şey yapamıyorum diye üzülüyorsan dışarıda küçük bir çocuğu, evsiz yaşlı amcayı ya da bir şeyler satarak geçinmeye çalışan insanları sevindir. Bir öğün yemeği senden olsun, sen istediğin zaman dışarıda da evde de yemeğini yiyebiliyorsun. İyiliği yaymaya yakınından başla. 

Sonra Doğu Türkistan aklıma geldi. Her ülke kendi çıkarı için hareket ediyor. Bazı yerlere iyilik yapmaya elimiz kolumuz yetişmeyecek, yetişmiyor. Ama çevrene bak.. Gönüllü ol, birinin karnını doyur, yarabandı satın al. Unutma, doyurabileceğimiz karnı görüpte doyurmazsak çare bulabileceğimiz ufak şeylere çare bulmaz yardımcı olmazsak onun suçluları bizleriz.

Mesela buradaki köy okullarına bir bak. Marmara Bölgesi'nde bile iki sınıflı ve tuvaleti kırık dökük olan, hiçbir malzemesi olmayan öyle okullar gördüm ki. Büyüdüm Çocuk Oldum diye bir platform var. İki yıl önce onlarla gittim ilk köy okuluna. Afrika'ya su kuyusu açtılar, yetimhane yaptırdılar. Sadece gönüllülerden oluşan güzel bir gruptu. Böyle yerlere yardım edebilirsiniz. İylik konusunda da onlar size yardım edebilir. Eğer büyük derneklere bağış yapıyorsan da iyice araştır. Zamanın varsa bir gün gönüllü ol anlıyorsun orada neler olduğunu az çok..Doğru yerlere gitsin.(Tecrübeyle sabittir.)

İnsanlık her şeye siyaseti bulaştırdı. Yediğimiz domates bile siyaset kokuyor. Biz her şeye rağmen güneşli günlere inanalım. Çevremizi yaşanılır bir hale getirelim, içimizi ferah tutalım. Dünyada kötülük asla bitmeyecek. İçimizi karartıp çare bulamayacağımız şeylere - virüs ile ilgili videolar izleyip ilerisi ne olacak ne oluyor ya bu ne çok bunalıyorum of.. gibi -çok takılır ve sadece söylenirsek dünya bizim için yaşaması zor olur. Dünyada bir o kadar da güzel şeyler oluyor. Senin yolun hep iyilik olsun..

Kendinden başla, mutlu ol bugün.. Sahip olduğun her şeyin tadını çıkar.. :)

 

 

Sağlıcakla..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yakındakinden başlamak , bir öğün de olsa imkanları kısıtlı birisine yemek ısmarlamak vs. dünyaları kurtarma azim ve iddiamızdan binlerce kat değerlidir...Samimi bir tavsiye yazısı...

hesap kapatılmıştır 
 08.04.2020 1:52
Cevap :
Çok naziksiniz teşekkürler.. :)  09.04.2020 17:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 185
Kayıt tarihi
: 21.03.20
 
 

İnstagram @hangibetus Kahve kokulu profil.. Ayvansaray Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunu. Atatürk ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster