Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '19

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
109
 

Dünya'da Tek Çocuk Bayramı

                 “Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, ikbal ışığısınız. Yurdu asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim ve kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz”

Mustafa Kemal Atatürk

                “Türkiye, dünyada çocuklara bayram armağan eden tek ülkedir. Burada 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kısa hikâyesine yer vermek istiyorum.

               Atatürk TBMM’nin 23 Nisan 1920’deki açılış tarihini, çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.  İlk kapsamlı “Çocuk Bayramı” kutlamaları 1927’de Atatürk’ün himayesinde gerçekleştirilir.  Hikâyesi şöyledir:

             1921’de Atatürk’ün talimatıyla Himaye-i Etfal Cemiyeti (HEC) kurulur. Cemiyet’in amacı Millî Mücadele sırasında savaşta yetim kalmış çocuklara bakmaktır. Aynı yıl Atatürk, HEC’in korumalığını da üstlenir.  23 Nisan 1923’ ten itibaren HEC, yetim ve öksüz çocuklar için yardım toplamaya başlar. 23 Nisan’ın çocuk bayramı olmasını isteyen Atatürk, yardım faaliyetlerine destek verir.

             23 Nisan başlangıçta sadece “Millî Bayram” olarak kutlanır. Saltanat kaldırılınca da Hâkimiyet-i Milliye Bayramı olarak ilan edilir. 1925 yılına gelindiğinde 23 Nisan, Millî Bayram’ın dışında  “Çocuk Günü”, 1926’dan itibaren de “Çocuk Bayramı” olarak kutlanır. Atatürk, çocuklara arabalarından birini tahsis eder ve Cumhurbaşkanlığı bandosunun çocuklar için konser vermesini temin eder. Bu yıl cemiyetin binalarından birine “Çocuk Sarayı” adı verilir ve bir de çocuk balosu düzenlenir. Baloya, İsmet İnönü’nün çocukları da katılırlar.    

            1929 ve sonraki yıllarda 23-30 Nisan haftası “Çocuk Haftası” olarak anılacaktır. 1933 günü etkinlikleri sırasında, Atatürk çok zarif ve anlamlı bir davranışta bulunacak; çocukları makamında kabul ederek bir çocuğu yerine oturtacaktır. Atatürk’ün bu davranışı sonraki yıllarda bir gelenek halini alacaktır. 1935’te bayram, “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak adlandırılacak, 1981’de kabul edilen bir kanunla da “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak birleştirilir.  

             1979 yılında 23 Nisan Çocuk haftası, “Uluslararası Çocuk Yılı” olarak ilan edilir, 1980 yılında da Ankara’da, bütün illerden gelen çocukların katılımı ile Ulusal Çocuk Parlamentosu oluşturulur ve Türkiye Radyo Televizyon (TRT) kurumu komşu ülkelerden çocukları törenlere davet eder. “ [1]

              Bugün, Ulusal egemenliğimizi ilan ettiğimiz TBMM’ nin kuruluşunun 99. Yılını kutlayacağız. Bu yıl aynı zamanda da 19 Mayıs 1919’da Türk kurtuluş meşalesinin yakılışının 100. Yılını kutlayacağız. İnşaAllah 2023 yılında da Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağız. Ne mutlu bize ki böyle kutlu günlere sahibiz. Bize bir vatan bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına şükran borçluyuz.

            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

 

Tülay Hergünlü

İstanbul, 23 Nisan 2019

   • [1]Tülay Hergünlü, “İngiliz Sicimi’nden Amerikan Bezi’ne (1914-1980) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1071 Malazgirt meydan muharebesinden en son 15 Temmuz demokrasi bayramına kadar senenin 365 günü bir şeyler kutluyoruz. Konu övmek, yüceltmek, kutsamak olunca sanırım bizim üstümüze gelecek hiçbir millet yoktur bu cihanda. Tamam cumhuriyet bayramını da kutlayalım ama kutladığımız bu cumhuriyetimizde sıradan bir belediye seçimini bile kavgasız, gürültüsüz, mahkemesiz, şaibesiz gerçekleştiremediğimizi görmezden gelmeyelim. 23 Nisanları da kutlayalım ama o çocuklarımıza doğru dürüst eğitim veremediğimizi de unutmayalım. Kutlamak bence marifet değildir, marifet doğru dürüst yapamadıklarımızı görmek ve halının altına süpürmek huyumuzdan vaz geçmektir. Sizinde 23 Nisan çocuk bayramınız kutlu olsun. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 23.04.2019 9:11
Cevap :
Merhaba, Yerinde tespitleriniz için teşekkür ederim. Her satırına katılıyorum. Kuru kuru bayram kutlamak yetmiyor elbette ama bayram coşkusunu da canlı tutalım ki değerlerimizin farkına varalım. Yoksa millî bayramları tamamen ortadan kaldırmak için birileri hazırda bekliyor. :)  23.04.2019 13:20
 

Tülay Kardeş!Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramımız kutlu olsun.Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.04.2019 6:40
Cevap :
Teşekkür ederim sevgili Nahide Çelebi. Sevgiler...  23.04.2019 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster