Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
882
 

Dünya da yuvarlak

Dünya da yuvarlak
 

Gazetelerin internet sayfalarında bugün geçilen bir haberi değerlendirelim.

“Türkiye'nin PKK terörüne karşı olası sınırötesi operasyonuna her fırsatta karşı çıkan Mesud Barzani, çark etti.

Barzani, Ankara'da temaslarda bulunan temsilcilerle bir toplantı yaptı. Toplantının ardından, ‘Operasyon hava ve topçu bombardımanı ile gerçekleşebileceği gibi kara harekâtını da kapsayabilir. Sivil bölgelerimize zarar gelmemesi şartıyla, bu türden bir operasyona karışmama niyetindeyiz’ denildi.”

Demek oluyor ki "kararlı” olur ve kararınızı da uygulamaya koyma gösterisinde bulunursanız, olay çözülmeye başlar.

Bu haber “çözülmenin” haberidir.

Yalnız önemli bir şey var ki, Genelkurmay Başkanının ağzından dinlediğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlılığı, bu noktada durmamalı ve sonuna kadar da gitmeli. Durduğumuz anda, başa, başladığımız yere geri döneceğiz demektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sabrını ve gücünü sınamaya kalkanların haddi bildirilmelidir. Mesud Barzani de bu kişilerin başında gelmektedir.

Bu kişi de çok iyi bilmektedir ki TSK’nın karşısında duracak güç, henüz bölgemizde mevcut değil. Ancak sırtını Amerika’ya dayadığını sanan ve hayalleri bir türlü bitip tükenmek bilmeyen Barzani, sonunda gerçeklerin ne olduğunu görmeye başladı ve “…karışma niyetinde değiliz…” demek zorunda kaldı.

BİR ŞEYİN ALTINI, BİR KEZ DAHA VE KALINCA ÇİZMEK İSTİYORUM…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bizim “Kürt sorunu” başlığında bir sorunumuz olduğunu asla kabul etmiyorum. Ancak “Doğu ve Güneydoğuda sosyal ve ekonomik sorunumuzun olduğunu” da kabul ediyorum. Çünkü: Birçok yazımda da belirttiğim gibi, o bölgeyi çok iyi tanıyan, orada 15 yıl fiilen yaşayan, halkı ile iç içe olan birisi olarak, bu düşüncelerimi doğrular bilgi ve olayları yaşayarak öğrendim, duyarak değil.

Elbette “Askeri çözüm” Sayın Genelkurmay Başkanımızın dediği gibi, tek başına çözüm değildir. Elbette bunun yanında, var olan birçok sorunların ve özellikle ekonomik sorunların üzerine gidilerek sonuçlandırılmalıdır.

Ancak sorunun çözümünü, sadece “Devlet” kanadından beklemek de ayrı bir yanlışlıktır. Özellikle de DTP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin davranış biçimleri, sorunun çözülmesini kolaylaştırmak yerine, zorlaştırmaya yöneliktir.

Çözümü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin üniter ve ulus devlet yapısı içinde düşünmek gerekir. Ama baktığımızda gördüğümüz, DTP ve yandaşlarının düşünceleri devletin ve ulusun temel yapısını sarsacak, bozacak ve parçalayacak düşüncelerdir.

İşin “garip olan” tarafı ise DTP ve yandaşlarının, gerek dışardan ve gerekse içeriden aldıkları talimatlar, o bölge halkının temel isteği değildir. Bu da bir tespittir.

Baştaki habere dönersek, yeni anayasalarına göre Kuzey Irak’ta “Bölgesel yönetim” olarak kendilerini kabul ettiren ve Türkiye üzerinden oyun oynamaya kalkanların şimdilik kaydıyla gerçekleri görmek için göz kapaklarını araladıklarını görüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, onların gözlerinin “Faltaşı gibi” açılmasını da sağlamamız gerekir. Bu da başladığımız işi sonuçlandırıncaya kadar kararlılıkla olayın üstüne gidilmesi, yani, yarım bırakılmaması ile mümkündür.

Değilse, yine başladığımız noktaya döneriz.

Son cümle…

Fizikçi, matematikçi ve astronom olan İtalyan bilim adamı Galile (1546-1642) yaşadığı dönemde araştırmalar yaparak yanlış bilinenlerin sorgulanmasını başlatır. Dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamaya çalış ve bu nedenle de öldürülür.

Dönüp bir de “Geçen tarih”e bakarsanız, o da dünyanın yuvarlak olduğunu bir anlamda doğrular.

Çünkü tarih ha bire tekerrür (Tekrar) ediyorsa, demek ki başladığımız yere geri dönüyoruz. Bir daire çizip duruyoruz.

O halde hem dünya yuvarlak hem de tarih…

Bu kuram olmadı mı sizce?

Bence, doğru olmasa da oldu gibime geliyor…

Dünyanın kendi etrafında döndüğü gibi, Barzani de dönüyor baksanıza…

O halde dünya da yuvarlak, Barzani de…

18 KASIM 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizde dünya dümdüz. En ufak bir yamukluk yok! Eğrilik yok! Telaş yok! Rahatız!

Ahmet Balcı 
 19.11.2007 22:19
Cevap :
Çağın gerisinde kalma (!) Ahmet Kardeş. Yuvarlaıkmış diyorlar, yuvarlakmış... Yorumun için teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle... İBRAHİM PEKBAY  19.11.2007 23:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster