Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '09

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
625
 

Dünya giderek ısınıyor

Dünya giderek ısınıyor
 

Nergis en çok sevdığim çiçeklerden biri. Yurtta iken çalıştığım yıllarda Ankara'da Sakarya caddesindeki çiçekçilere uğrayıp bir demet alır, masamdaki vazoya yerleştırmekten zevk alırdım. Kokusu odayı doldurur, koridora kadar yayılırdı. Ne güzel kokarlardı. 

Bu ülkeye geldikten sonra eşimin babaaannesinin evin etrafına ektiği küçük yumrular hala açmakta. O kadar çok çeşidi var ki dayanamayıp her yıl bir kaç yumru alıp bahçede boş kalan yerlere duvar diplerine yerleştiriyorum. Bir de hepsi açarsa ne kadar mutlu oluyorum bilemezsiniz. 

Yirmi yılı geçti buraya geleli. İlk yıllarda hatırladığım kadarı ile şubat ayının başlarında açmaya başlarlardı. Ama şimdilerde aralık ayının başında açmaya başladılar. Küresel ısınma çiçekleri bile etkiliyor. Giderek ısınıyor dünyamız. Dört mevsimi yaşamakla gurur duyan her mevsimi kültürlerine değişik şekilde yansıtan Japonlar şaşkın. 

Yaşadığımız yerin iklimi ılıman. Kar yağmaz buraya. arada bir serpiştirse çoluk çocuk sokağa fırlar. Kuzeye ve dağlık yöreye gidildikçe iklim daha farklıdır. Kardan yollar kapanmaz ama ulaşım belli ölçüde etkilenir. 

Rahmetlik annem ' Biz küçükken dam boyunca kar yağardı.' derdi. Ben kendimi bildim bileli diz boyu bile kar yağdığını görmedim orta Anadolunun sert kışlarında bile . Şimdilerde yurtta hava durumunu bilmiyorum ama Ege bölgesinin bir sahil ilçesinde olan kardeşim bahçesindeki nergislerin açtığını söyledi. Sanırım aynı iklim kuşağında benzer ikim koşullarını yaşıyoruz. 

Doğanın dengesini bozan biz insanoğlu vaktinden önce açan çiçeklere seviniyoruz ama bir yandan savaşlarla dünyadaki siyasal yaşantıyı ısıtırken bir yandan da kendi yaşamımızı kolaylaştırmak için kullandığımız araçlarla küresel ısınmayı artırıyoruz. Kısa dönemde bile zararını hissettiğimiz doğadaki değişiklik uzun dönem de dünyayı nasıl etkileyecek.... Bilim adamları da dahil herkes farkında ama hala KYOTO protokolunü kabul etmeyen ülkeler var. Kabul edenler ne derece önlem alıyorlar kuşkulu. 

Sonumuz hayrola.... 

SAYGILARIMLA 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hava ısındıkça hamsi kuzeye kaçıyor. Ölmekten kötü!!

Ahmet Balcı 
 06.12.2009 5:52
Cevap :
burada hamsi var yolunuz duserse size bir hamsi kizartmasi yaparim vallla  06.12.2009 16:08
 

Küresel ısınmaya sebep olan ABD, Avrupa ülkeleri iklim değişikliğinden olumlu faydalanıp soğuk olan iklimleri ısınacak Baltık ülkeleri, İskandilavya, Grönland gibi yerler yeni turizm cennetleri olurken kendi halinde yaşayan Afrika ve bizim gibi ülkeler çöl iklimine geçecek. Ha unutmadan ülkenin güneyi ilerleyen zamanda cazibesini kaybedip Karadeniz kıyıları ısınacak. Bilmem ne kadar doğru ama kulağıma gelenlere göre İstanbul zenginleri Sinop ve civarından arsa almaya başlamış. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 06.12.2009 1:29
Cevap :
Dunku haftalik gazetemde daha bilimsel aciklama ile kuresel isinmanin dunyayi nasil tehdit ettigi ve gelecekte neler olacagi yazili idi. Haklisiniz parasi olan canini kurtarmak icin kendine uygun mekani bulacaktir. Yoksullar ve varsillar ...  06.12.2009 2:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster