Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1195
 

Dünya gözünde İslam ve terör

Dünya gözünde İslam ve terör
 

Latit,reuter_The Guardian


Dünyada, terör tarihi ve tanımı üzerinde henüz fikir birliği yok. Bir yanda terör hareketleri özgürlük mücadelesi olarak görülürken, öte yandan benzer eylemler terör olarak kabul ediliyor. 

Terör tanımı, bir noktada terör hareketinin başarısına bağlı. Başarı sağlandığında, adı kurtuluş ya da bağımzıklık hareketi oluyor. Oysa yapılan eylem, biçimi ile değerlendirilmeli. Hiç hedef gözetmeksizin masum insanlara yönelik şiddet eylemlerinin amacı kutsal değerlerle nasıl bağdaşabilir? 

Savaşın bile bir kuralının olduğu günümüzde unutuluyor. Amacı ne olursa olsun, masum insanları hedef alan, kitleleri korkutmaya, panik yaratmaya yönelik yaralama ve ölümle sonuçlanan eylemler terör sayılmalı. 

Terörün tarihi, bireysel suikastlar hesaba katılarak, başlangıcı bin yıl hatta Milad öncesine kadar götürülebiliyor. 

Günümüzde terör, dinsel ve siyasal alanlarda ve uluslar arası boyutlarda örgütlenerek teknoloji sayesinde oldukça güçlü bir konuma geldi. 

Son zamanlarda, dünya basınında, İslam ve Müslümanlık terörle özdeş hale getirilmektedir. Uluslar arası saygın köşe yazarlarının makalelerinde bu konu işleniyor. Makalelerin bir çoğunda “İslami terör” ayrımı yapılsa bile altına düşen okuyucu yorumlarından, Müslümanların terör suçlusu olarak algılandığı anlaşılıyor. Bu düşüncenin oluşmasında kimi İslam ülke liderlerinin de payı olduğu söylenebilir. Dış basında, terör üzerine yazılan hemen hemen her yazıda uçlardaki radikal düşünceler örnek alınmakta ve bunlar ön plana çıkarılmaktadır. Buna karşılık, bazı Müslüman yazarlar da aynı şekilde ateşe körükle yaklaşmakta bir sakınca görmüyorlar. 

İki kutup arasında dünya, belirsizliğe doğru sürükleniyor. Körfez Savaşları, 11 eylül olayları ve Irak’ın Amerika tarafından işgal edilmesiyle, uluslar arası terör boyut değiştiriyor. Günümüzde terör hareketlerinin uluslar arası boyutları irdelenecek olursa, terör bir tür savaş biçimi. Soğuk savaş, sıcak savaş, psikolojik savaş derken, şimdi de terör savaşları. Diğer bir adı da korku savaşları. 

Yapılan açıklamalara göre, Afganistan ve Pakistan’da yapılan son operasyonlarda öldürülen teröristlerin pasaportlarının Avrupa kaynaklı oluşu Amerika üstünde soğuk duş etkisi yarattı. Terör konusunda, Amerika ile Avrupa arasında bilgi alışverişinin iyi işlemediği dile getiriliyor. Türkiye aynı konu üzerinde yıllardır dert yanıyordu. 

Amerika gibi süper bir gücün terörden etkilenmesi ve bununla baş edemeyişi, terörün teknolojik gücünü kullanmasında hangi aşamalara geldiğinin korkutucu göstergesi. 

Küreselleşme ile beraber, refah düzeyinde, yönetim anlayışlarında , demokrasi yorumlarında, gelir dağılımında aşırı farklılıklar, terör tanımındaki fikir birliğinin sağlanamaması, teröre örtülü desteği artırıyor ve terör değişerek devam ediyor.
 

Hüseyin Seyfi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynı cümleye giremeyeck iki kelime ama onu da becerenler var ve sanırım öbür tarafta bunun mantığını açıklayamayacaklar, hesabını veremeyecekler... Yaşam gönül hoşluğuyla güzeldir.

Kadri KANPAK 
 18.10.2010 10:27
Cevap :
Gönül hoşluğu zor iş galiba, hele küresel şu dünyada, sevgiler Kadri Bey.  18.10.2010 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1485
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster