Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '11

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
371
 

Dünya günü

Dünya günü
 

Foto: Artvinliyiz net.


Dünya bu yüzyılda ki kadar tüketilip yıpratılmadı. Anadolu ilk toplumsal yerleşim coğrafyası olarak son yıllar kadar topoğrafyası böyle tahribe uğramadı. Yağma var sanki.

"San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir Dünya Günü düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır." (1)

"John McConnell’in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır."(1)

Ülkemiz coğrafyası tüketilip tahrip edildiği gibi, genel olarak Dünya da öyle, son yüzyılda ki kadar kaynaklar tüketilip, topoğrafyası değiştirilmemişti. Canlı çeşitliliği yapay olarak insan etkisiyle bu denli zarar görüp azalmamıştı.

İnsanlar bu gezegenin kendilerinin ana kucağı hatta yaşam rahimi olduğunu unutup; burayı tüketmeyi göze almış olmalılar ki başka yaşam olanakları olan gezegen keşfine başladılar.

http://vermeyoz.net/

(1) : Vikipedia

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1809
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster