Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '06

 
Kategori
İlk Yardım
Okunma Sayısı
1492
 

Dünya İlkyardım Günü

Biliyor musunuz bugün "Dünya İlkyardım Günü". Bu gününüzü kutlamak gerekir mi bilmiyorum ama hem bunu duyurmak hem de bizim ve çevremizdekiler için yaşamsal önemi olan ilkyardım konusuna kısaca değinmek istedim. Öncelikle ilkyardım herhangi bir kaza yada hastalık durumunda yetkili kişi ve kurumlar yardıma gelene kadar yapılması gerekenleri ifade eder. Ama ilk ve en önemli temel kuralı şudur. "Bilmiyorsan dokunma". Fakat okuduklarımıza ve gördüklerimize bakınca tam tersini görürüz. Bu da toplum olarak çok yardımsever olmamızdan kaynaklanır, büyük oranda.

Peki neler yapmalıyız? Öncelikle yapmamız gereken özellikle bir kaza ile karşılaştığımızda bunu yetkili kurumlara (112 acil ve 154 polis) bildirmeliyiz. Ve ardından kazazedenin ve kendimizin çevre güvenliğini sağlamalıyız. Eğer ilkyardım eğitimimiz yoksa kesinlikle yaralı(lara) dokunmamalıyız. Bilinci açıksa ona kısaca bir kaza geçirdiğini, yardım çağırdığınızı ve sakin olmasını söyleyebilirsiniz ve onu rahatlatıcı konuşma yapabilirsiniz. Bir diğer yapılmaması gereken, kesinlikle eğitiminiz yoksa yaralının kıpırtadatılmamasıdır. Eğer şehir içindeysek, durum sizce ne kadar acil görünsede, yaralıyı özel araçlarla hastaneye taşımamamınızdır. Çünkü bununla mutlaka yaralıya daha fazla zarar verirsiniz. Geç bile kalınsa, ilkyardım aracının beklenmesi en doğru davranıştır. Bu kuralı evde olan hastalık ve yaralanmalarda da mutlaka uygulayın. Çünkü gelen uzman görevliler sizden daha faydalı olacaklardır.

Yine önemli bir konu, mutlaka vakit ayırıp ilkyardım eğitimi almanız size ve çevrenizdekilere çok faydalı olacaktır. Bunun için Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı (Kızılay, AKUT ve özel kurumlara) yerlere müracaat edebilirsiniz. Temel ilkyardım eğitim süresi sadece 16 saattir ve birçok acil durum için size yapılacakları öğretir. Sadece okuma ile ilkyardım öğrenilmez, mutlaka uygulama ve uzmanlar tarafından eğitim gerekir. Evinizde, işyerinizde, özellikle okullarda mutlaka temel ilkyardım malzemeleri bulundurun .Bunların yenilenmesi ve kullanım geçerliliklerine özen gösterin. Teknoloji ve tıptaki ilerlemelerle birlikte bu konuda birçok pratik malzemeye kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin, en çok olan ufak yanıklar için büyük eczanelerde yanık müdahale bantları vardır, bunlardan edinin. Bunlar ufak yanıklarda hem acıyı giderir hemde kısa süreli iyileştirme yapar ve farklı büyüklükte olurlar.

Eskiden evlerimizde, işyerlerimizde duvara asılı ilkyardım dolapları olurdu, şimdi artık bunlara rastlamıyorum. Bence çok dekoratif dolaplar yapabilir ve bu güzel önlemi alabiliriz. Herkese kazasız ve sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler, iyi fikirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 04.08.06
 
 

İstanbulda yaşıyorum, asıl mesleğim sigortacılık. Beraberinde 7 yıldır AKUT Arama Kurtarma derneği ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster