Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
8081
 

Dünya kaç yaşında ve onun hakkında bilmediklerimiz...

Dünya kaç yaşında ve onun hakkında bilmediklerimiz...
 

Dünya kaç yaşında?

Hakkında neleri bilmiyoruz?

Dünya 4,5 milyar yaşında olmasına rağmen dünya hakkında bilmediğimiz çok şey var. Hatta insan bedeni hakkındaki bilgilerimiz dahi sınırlı.

İşte bilmediklerimiz.

*   Astronotlara göre uzay, dağlanmış biftek, sıcak metal ve kaynak dumanları gibi kokuyormuş.

* Dünyayı bir bilye büyüklüğüne gelecek kadar sıkıştırırsak, kendi içine çökecek ve kara delik olurmuş.

* Bir kara deliğin içinden dışarı bakacak olsak, kendi kafamızın arkası dahil tüm evreni gökyüzünün ufak bir parçası gibi görürmüşüz.

* Mars´daki Olympus dağı Everest dağının 3 katı ve Mauna Kea´nın 2 katı uzunluğundymış. O kadar uzunmuş ki Mars atmosferinin dışına çıkıyormuş. Genişliği ise 550 km. O kadar genişmiş ki dağın en ucunda dursak, tepesi görüş alanından çıkıyormuş.

* Bu cümleyi okurken 25,000,000 hücremizin öldüğünü biliyor musunuz?  Dert etmeye gerek yokmuş. Çünkü bu gün 300 milyar yeni hücre üretmişiz.

* Eğer yeterli ölçüde güçlü bir teleskopu ve yeterli büyüklükte bir aynayı 22 ışık yılı uzaklığa yerleştirmiş olsaydık, önümüzdeki sene Apollo´nun aya inişini eş zamanlı izleyebilirmişiz!

* Televizyonunuzda bulunan statik elektriğin yüzde 1´i, 13.7 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlamadan kalan Kozmik Mikrodalga Arka Planı radyasyonundan kaynaklıymış.

* Atomlardan oluştuğumuza göre, atom üzerine çalışan bilim adamları aslında kendi üzerlerinde çalışan bir atom grubuymuş.

* Dünyanın dönüş hızı her yüz yılda 17 mili saniye azalıyormuş. Bunun anlamı; dinozorlar zamanında bir günün yaklaşık 22 saat olduğudur.

* Kozmoz hep bizimle, biz de star materyalinden oluşuyoruz. Biz kozmozun kendini keşfetme yöntemiyiz.´ Carl Sagan öyle diyor.

* Astronomlar 10,000 ışık yılı ötede 463 milyar kilometre genişliğinde bir alkol bulutu buldu. Bu bulut 200 trilyon çarpı trilyon litre biranın içerdiği alkolü içeriyormuş. (Demek ki alkol orada yasak değil!)

* Hipopotam, balinanın bilinen en yakın akrabasıymış.

* Andromeda çıplak gözle görülebilseydi, gece görünen aydan 6 kat daha büyük görünürmüş.

* İki dinozor türü olan Tyrannosaurus ile Stegosaurus´un yaşadıkları zaman arasındaki fark, Tyrannosaurus ile şimdiki zaman arasındaki farktan daha büyükmüş.

* Vücudumuzun kütlesinin yüzde 90´ı yıldız tozuymuş. Çünkü hidrojen ve helyum dışındaki bütün elementler yıldızlar tarafından üretiliyormuş.

* Bütün internette bulunan ve hareket eden 540 milyar trilyon elektron, toplamda 50 gram yani bir tane çilek ağırlığındaymış.

* Güneş sistemi Milky Way etrafında dönüşünü 225 milyon yılda tamamlıyormuş. Dünya şimdiki konumunda en son bulunduğunda, dünyada dinozorlar yeni üremeye başlıyorlarmış.

* Akrepler UV ışığı altında mavi veya yeşil renkte parlarlarmış.

* Astronomların tahminine göre, her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyormuş.

* Her bir gözünüz 130 milyon foto reseptör içeriyormuş. Her foto reseptörde 100 trilyon atom bulunuyormuş. Hâlbuki bu hücrelerin her biri milyarlarca yıl önce bir yıldızın çekirdeğinde oluştu ve şu an enerjiyi tanımlıyorlar.

* Uyanıkken insan beyni küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretirmiş.

* Bu 270 milyon önce yaşamış bir köpekbalığı türü olan Helicoprion. 7.5 metre uzunluğundaymış ve testere şeklinde dişleri varmış.

* Donmuş duman olarak da bilinen Aerogel, dünyanın öz kütlesi en düşük maddesi. Elinizde tuttuğunuzda görmeniz ve hissetmeniz neredeyse imkânsız. Fakat dürttüğünüzde strafor gibi olur. Kendi ağırlığının 4000 katını kaldırabilir ve iki kiloluk bir dinamitin patlamasına karşı koyabilir. Şu an bilinen en iyi yalıtım maddesidir.

* Şu anda 4.5 milyar yıllık bir uzay gemisindeyiz. Bu kendini yönetebilen, organik, kompleks bir uzay gemisi. Geminizden milyon kat bir enerji kaynağı etrafında dönüyorsunuz. Bu kaynak gibi 200 milyar enerji kaynağı var. Geminizin içinde bulunduğu 40 tane daha grup var. Geminiz 150 milyon ışık yılı ötedeki kaynağın etrafında saniyede 467 metre hızla dönüyorsunuz. Büyük resimde baktığınızda hayat daha heyecanlı değil mi?

* Bazı hayvanlar kışın donup baharda çözülebilir ve tamamen sağlıklı olabiliyorlar.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster