Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '11

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
439
 

Dünya kooperatifçileri Meksika’da buluştu

Dünya kooperatifçileri Meksika’da buluştu
 

Dünyadaki tüm kooperatiflerin üst örgütü olan Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) Genel Kurulu 15-19 Kasım 2011 tarihleri arasında Meksika Kancun’da toplandı. ICA Genel Kurulu ile birlikte ICA çatısı altındaki sektör örgütlerinin yönetim kurul toplantıları, kıta örgütlerinin toplantıları ve konu bazında konferanslar gerçekleştirildi. Toplantılara dünyanın her yanından gelen 2250’den fazla kooperatifçi katıldı.

Genel Kurullar yanında gerçekleştirilen konferanslarda dünyaca tanınmış uzmanlar ve araştırmacılar tarafından dünyayı ve insanlığı tehdit eden güncel sorunlar ele alındı. ICA üyeleri taşıdıkları sosyal sorumlulukların bilincinde her genel kurulda olduğu gibi dünya kooperatifçilik hareketinin sorunların ve insanlığın karşı karşıya kaldığı sorunların çözümü yönündeki izleyeceği politika önerileri tartışıldı. .

ICA Genel Kuruluna üye ülke delegeleri yanında Meksika Devlet Başkanı olmak üzere birçok üst düzey devlet yetkilileri iştirak etmiştir. Genel Kurul öncesinde başlangıç konuşması yapan dünyanın tanınmış araştırmacı, çevreci, gazeteci ve film yapımcısı olarak birçok alanda faaliyet gösteren Philippe Cousteau Kooperatifçiliğin dünyaya umut verdiğini ifade ederek, toplumları birbirine yaklaştırılması ve eşitliğin sağlanmasında kooperatifçiğin önemine değinmiştir.

ICA Başkanı Pauline Green Kooperatifçik modelinin toplumda yaşanan sorunların halkın katılımıyla çözülebildiği bir iş modeli olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletlerin dünyada açlık ve yoksulluğun önlenmesinde, sorunların çözümünde kooperatifçiliği örnek bir model olarak dikkate alması ve 2012 yılını dünya kooperatifçilik yılı ilan etmesinin dünya kooperatifçileri için en büyük hediye olduğunu ifade etti. Bundan çok iyi yararlanılması gerektiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon genel kurula gönderdiği video mesajında; kooperatiflerin bugünün dünyasında eşsiz ve önemli örgütlenmeler olduğunu ifade etmiştir. Kooperatifleri değerli kılan özellikleri yoksulluğun azaltılmasında ve istihdam yaratılmasında oynayacağı roldür dedi. Kooperatiflerin toplumun sosyal ve ekonomik gücünü artıracağını belirtmiştir. Kooperatiflerin gücünü toplumdan alması nedeniyle daha köklü işletmeler olduğunu ve sahiplenildiğini açıklamıştır. Kooperatiflerin toplum için daha iyi bir dünya yaratma hedefine hizmet ettiklerini söylemiştir. http://civimail.ica.coop/edigest/2011-11/cancun-special-edition-edigest-november

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, yaptığı konuşmada ülkesinin kooperatifçiliği desteklediğini ve 2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı kutlamalarına da büyük önem verdiklerini ifade etmiştir. Biz kooperatifçiliğin değerlerini paylaşan, karşılıklı yardım, adil istihdam, kurumsal sosyal sorumluluk, sürdürülebilir insani kalkınma, vatandaşların katılımı ve demokrasi diyerek 2006 yılında göreve geldik demiştir. Bu nedenle Meksika olarak Birleşmiş Milletlerin 2012 Yılını Dünya Kooperatifçilik yılı ilan etmesini desteklediğini söylemiştir.

Bu yılın Meksika’da en iyi şekilde kutlanacağını açıklamıştır. Ancak kendilerinin sadece kutlama değil, kooperatifçilik hareketini en iyi şekilde geliştireceklerini belirtmiştir. Bunda çok kararlı olduklarını söylemiştir. Dünyada sosyo ekonomik sorunların çözülmesinde ve küresel finans krizinin çözülmesinde kooperatiflere büyük görev düştüğünü ortaya koymuştur. Meksika olarak bu konuda önemli adımlar attıklarını anlatmıştır. Ülkemizin ekonomik olarak kalkınması ve lider bir ülke haline gelmesi için kooperatif değerleri bizim için ilham kaynağıdır demiştir.

2011 Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleştirilen konferanslar; çevre, iklim değişikliği, dünya barışı, cinsiyet eşitliği, gençlik, sosyal medya ve sosyal paylaşım ağlarının önemi ve kullanımı, kalkınmada kooperatifçiliğin önemi, daha iyi bir dünyanın kurulması, network çalışmaları, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, dünyadaki başarılı kooperatifler, kooperatiflerin performansları, kooperatiflerin geliştirilmesi ve finansman konuları ile ilgili gerçekleştirilmiştir.

Kooperatifçilik hareketi için sosyal medyanın önemini konusunda düzenlenen konferansta Sam Graham Felson tarafından bir sunuş yapılmıştır. Dünyada hızla yayılan sosyal medyanı kooperatifçilik hareketi için getirdiği avantajları ortaya konulmuştur. Bu konuda dünya çapında kooperatif haberciliği konusunda bir dayanışmanın sağlanmasına ve ICA’nın oynayacağı rolün önemi açıklanmıştır.

Kooperatifçilikte Sosyal paylaşım ağlarının önemi konusunda düzenlenen konferansta başta Kanada, ABD ve İngiltere kooperatifçileri olmak üzere dünyada sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı ve kooperatifçilik konusunda sağlayacağı avantajlar ele alınmıştır.

Konferansta söz alan kooperatifçiler de ülkelerinde sosyal paylaşım ağlarının kooperatifçilik bakımından önemini anlatmışlardır. Uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi ve kooperatifler arası deneyimlerin paylaşılması bakımında sosyal paylaşım ağlarının sağladığı avantajlar açıklanmıştır. Özellikle görsel dökümanların paylaşılmasının kooperatifçilik eğitiminde sağladığı yararlar ele alınmıştır. Bu nedenle kooperatifçiler arasındaki sosyal paylaşım ağlarındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Gençlik Kooperatifleri ile ilgili düzenlenen konferansta konuşmacılar ülkelerinde gençlere yönelik olarak kooperatifçilik uygulamalarına değinmişler. Özellikle okullardaki kooperatifçilik hareketine ve sosyal aktiviteler için kurulan kooperatifler konusunda sunuşlar yapmışlardır. Sunuşlarda Japonya’da ve Malezya’da yapılan uygulamalar anlatılmıştır. Çocuklara ve gençlere kooperatifçiliğin sevdirilmesi konusunda yapılması gereken çalışmalar ortaya konulmuştur.

Konferansta söz alan konuşmacılardan Dünya Çalışma Örgütü temsilcisi (İLO) temsilcisi örgütün bu konuyla ilgili çalışmaları konusunda bilgi vermiştir. Özellikle okul kooperatifleri konusundaki faaliyetlerin önemine değinilmiştir.

ICA’nin en büyük sektörel örgütü olan Uluslar arası Tarım Kooperatifleri Örgütünün (ICAO) Genel Kurulu çerçevesinde yapılan konuşmalarda ise, Japonya Tarım Kooperatifi Ja Zenchu temsilcisi Makoto Yaguchi yaptığı konuşmada Japonya’da yaşanan tsunami ve deprem felaketi ve ardından yaşanan nükleer felaket konusunda bilgi vermiştir. Japon Kooperatiflerinin yaşanan felaketin yaralarının sarılmasındaki oynadığı rol anlatılmıştır. Japonya’ya gösterilen ilgi ve verilen destekten dolayı dünya kooperatifçilerine teşekkür etmiştir.

ICA-Tarım Kooperatifleri Örgütü (ICAO) Yönetim Kurulu üyesi Cafer Yüksel'de ülkemize Van depremi nedeniyle gösterilen ilgi ve yardımdan dolayı teşekkür etmiş ve özellikle ülkemizde artçı depremde ölen yapan Japon Doktor Mayazaki’nin yaptığı çalışmalara değinerek genel kurul ve Japon Kooperatifçileri huzurunda Japon halkına ve Mayazaki’nin ailesine başsağlığı dilemiştir. Ülkemizde yaşanan Van depremi ile ilgili mevcut durum hakkında bilgi vermiş, yardım kampanyaları ve yapılacak yardımları ile ilgili bir sunuş yapmıştır.

Eski ICA Genel Müdürü,Iain Macdonald Kooperatifçilik hareketi için uluslararası dayanışmanın geliştirilmesi bakımından için Kooperatif fuarlarının önemini dile getirmiştir. Üçüncüsü 2012 yılında İngiltere Manchester’da düzenlenecek kooperatif fuarı konusunda bilgi vermiştir.  

Amerikan Oregon Devlet Üniversitesinden Prof Steve Buccola Amerika’daki kooperatifçilik hareketinin mevcut durumunu, sorunlarını ve üretilen çözüm yollarını anlatan bir sunuş yapmıştır. ülkesindeki kooperatif hareketinin sorunlarını ve çıkış yollarını anlatan bir sunuş yapmıştır.

Brezilya Kooperatif Birliği’ni temsilen Ameriko Usumi, Brezilya’daki kooperatifçilik hareketindeki ve dünyadaki sorunlara değinen bir sunuş yapmıştır. Sunuşunda ülkelere yapılacak yardımlarda kooperatiflerin önemine değinerek, yardımların kooperatifler aracılığı ile halka ulaştırılmasının önemine değinmiştir. Bu konuda Brezilya tarafından özellikle Afrika’ya yönelik uygulamalar yapıldığı belirtilmiştir.

ICA Genel Kuruluna ülkemizden Türkiye Milli Kooperatifler Birliği (TMKB) Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Genel Başkan Yardımcısı (OR-KOOP Genel Başkanı ve ICAO Yönetim Kurulu üyesi) Cafer Yüksel, Yönetim Kurulu Üyesi (TURK KENT Genel Başkanı ve ICA Konut Yönetim Kurlu üyesi) Mehmet Aksoy, Genel Müdür Leyla Özgen Özcan ile Tarım kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke ile Genel Müdürü Abdullah Kutlu katılmışlardır.

Genel Kurulda verilen konferanslar, yapılan konuşmalar çerçevesinde; başta gelişmiş ülkeler olmak üzere yoksulluk ve işsizliğin yaşandığı ülkelerde, 21 yüzyılda yaşanan ve olumsuz etkileri her geçen gün artan ve dünyayı adeta adı konmamış bir savaşın eşiğine getiren ekonomik kriz karşısında kooperatifçilik kurtarıcı bir model olarak görülmektedir. Birleşmiş Milletlerin 2012 yılını Dünya Kooperatifçilik yılı ilan etmesinin altında yatan gerçek neden de budur.

Bugün ülkemizde kooperatifleri gerek toplumun gözünden gerekse ekonominin içinden silme ve görmeme, rekabet öne sürülerek bir şirket gibi düşünme çabaları olsa da, her zaman olduğu gibi biz görmesek de dünya bu gerçeği görmektedir. Kooperatifçilik önemini kaybetti. Yaşasın ulusal ve uluslararası büyük şirketler ve onların destekledikleri sosyal fonlar ve projeler desekte, biz sadece kendimizi aldatırız. Çünkü dünyadaki hiçbir ekonomik model kooperatifçilik hareketinin sağladığı sosyal ve ekonomik faydayı sağlayamayacaktır.

Pek tabii ki bu sermaye grupları ve özel şirketler ekonomi içinde yer alacaklardır. Fakat toplumsal ekonomik dengeyi sağlamak ve ekonomik güvenliğimiz için piyasalarda kooperatiflerin denge unsuru olarak etkin olmak zorunluluğu göz ardı edilmemelidir. Gelişmiş ülkeler bu gerçeği dikkate alırken, çocuklarına okul yıllarından itibaren kooperatifçiliği sevdirmeye çalışırken, söyleyin biz neyi hedefliyoruz. Sonuçta nereye ulaşacağımızı ve hangi faydayı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Bilinmesi gereken en önemli gerçek kooperatiflerin ortaklarının yaşadığı ülke topraklarını terk etme lüksü yoktur. Başta dünyada kapitalist ülkeler olmak üzere (ABD, Kanada, AB ülkeleri, Japonya, Malezya, Avustralya, Yeni Zelanda ve G. Kore vb ) Kooperatifler kurulduğu yörelerde halkın kendine yardımını ön gören sosyo ekonomik birlik ve beraberlik hareketinin üst çatısıdır. Ayrıca bağımsız kooperatifler gerçek demokrasinin göstergesidir. http://usa2012.coop/, http://www.ica.coop/members/index.html

Artık internet icat edildikten sonra, bir zamanlar kooperatifler komünist sistemin bir örgütlenme biçimidir diye kooperatifleri kötüleme, halkı aldatma imkânı da kalmamıştır. Gerçekler gün gibi ortadadır. Bizler enerji sektöründe her şeyimizi yerli ve yabancı özel büyük şirketlere bağlarken, ABD, Kanada, İngiltere, Avusturalya başta olmak üzere birçok ülkede kooperatiflerin yeni gündemi yenilenebilir enerji kaynakları olmaya başlamıştır. Enerji kooperatiflerinin sayısı artmaya başlamıştır.

http://www.energy4all.co.uk/aboutus.asp?ID=ABT1&catID=1, http://www.victoria.coop/news/43-energycoop, http://www.theenergy.coop/About_Us/aboutus.htm

Günümüzde dünyayı görmemek mümkün değildir. Çünkü dünya gerçekleri bize bir bilgisayar tuşu kadar yakındır. Dil sorununuz varsa google’un sayfa çeviri hizmetini kullanabilirsiniz. Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin web sayfası bu yönde milyonlarca bilgi ile doludur.

Lütfen kooperatiflerin öneminin farkına varalım. Ülkemizin geleceği ve kendi geleceğimiz için kooperatifleri destekleyelim. Kooperatiflerimizin de bu ülkeye kazandırdıklarını görelim. Çocuklarımıza ve halkımıza kooperatifçiliği sevdirelim. http://www.ica.coop/al-ica/

Sonuç olarak; 2012 yılı boyunca Dünya Kooperatifçilik yılını dünya ile birlikte kutlama hazırlıkları yaptığımız 2011 yılının son günlerinde, daha iyi bir dünya için kooperatifçiliğin ve kooperatif işletmelerinin toplum ve ülke için önemini iyi anlayalım ve anlatalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster