Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3149
 

Dünya küre şeklinde değil içi dolu daire şeklinde olsaydı kutuplar olmayacaktı

Dünya küre şeklinde değil içi dolu daire şeklinde olsaydı kutuplar olmayacaktı
 

Biliyorum, bilimde “olsaydı” diye bir kavram yok da dünyanın küre şeklinde oluşunun da bir hikmeti mucibesi yok gibi. Yani niye böyle olmuş olabilir ki? Dünyanın dönüşleri (güneş etrafında ve kendi etrafında) küre şeklinde olmasıyla bir fark ya da avantaj mı yaratıyor?

Dünya küresinin her iki ucunda (kuzeyinde ve güneyinde) kutupların olması bu gezegene nasıl bir fayda sağlıyor olabilir ki? İklime mi etki ediyor yoksa dünyada hayatı mı değiştiriyor? Aksine her iki yanda da çok büyük alanları yararsız kılmış.

Yaratan böyle yaratmış, ister kabul et ister kabul etme yani, dünyanın şekli böyle. Tamam, da böylesine farklı bir yapının bir hikmeti olmalı. Örneğin kutuplar olmasaydı gece ve gündüz olmayabilir miydi? Yok, canım, dünyayı top olarak düşünelim. Güneş topun bir tarafından diğer tarafına geçtiği zaman bir taraf karanlık(gece) olacak, diğer taraf gündüz. Yani bu olamaz. İklimleri ayarlıyor desek ne alaka…

Hem niye kuzey-güney, pekâlâ doğu batı da olabilirdi… Harita üzerinde ölçmedim, o vakit nereler kutup olurdu? Ya da güneş doğudan değil de güneyden doğsa ve batıdan batsaydı kutuplar bugünkü gibi olmayabilirdi. Dünyanın (gezegenlerin ve yıldızların da tabi) küre şeklinde olmasının yer çekimi ile ilgisi var da biz işin bilimsel yanına değil dünyamız başka şekilde olsaydı nasıl olurduya cevap arıyoruz.

Yani şimdi küre şeklinde olması dünyayı öldürmüş. İçi dolu daire ( yuvarlak top) şeklinde olsaydı güneş her yere aynı mesafede olacağı için buzullar, Antarktika, Grönland hatta belki Sibirya bile olmayacak, bütün buralar dünyanın verimli toprakları olacaktı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5850
Toplam yorum
: 14727
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 638
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster