Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '13

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
4778
 

Dünya'mızda Güneşin ışınlarından koruyan manyetik alanı sayesinde hayat var

Dünya'mızda Güneşin ışınlarından koruyan manyetik alanı sayesinde hayat var
 

Dünyamızı güneş rüzgarından koruyan bir manyetik alanı var


Dünyamızın etrafında biz insanlar dahil tüm canlıları Güneş’ten gelen radyasyon rüzgarından bir kalkan gibi koruyan bir manyetik alan var. Bu kalkan olmasaydı Güneş radyasyonu Dünya’da canlı cansız herşeyi saniyeler içinde kavurur sadece canlıları değil atmosferi, denizleri herşeyi buharlaştırırdı. Dünyamızdan 150 milyon kilometre mesafede olan Güneş’te nükleer füzyon sonucunda oluşan manyetik fırtınalar ve patlamalar uzaya birçok elektrik yüklü parçacıklar yayıyor. Buna Güneş Rüzgarı deniyor. Işık hızı ile giden bu parçacıklar 8 dakika sonra Dünyamıza ulaşıyor ama Allah’tan Dünyamızı çevreleyen elektromanyetik alan bu parçacıkların atmosferimize girmesine izin vermeyerek kutup bölgelerine doğru itiyor. Kutup bölgelerine itilen elektrik yüklü güneş rüzgar parçacıkları Dünya’nın atmosferinin Ozon tabakası ile etkileşime girerek Kuzey ve Güney ışıkları denen doğa harikası ışık dans ve renk gösterisine sebep oluyor.

Neden Güneş Rüzgarı Dünyanın manyetik alanını aşamıyor ? Cevap : mıknatısların aynı kutuplarının birbirini ittiği gibi Güneşten gelen elektrik yüklü parçacıklarla Dünyanın elektromanyetik alanı da birbirlerini ittikleri için. Güneşten gelen görmemizi sağlayan ışık türü olan foton parçacıkları ve ısı enerjisi elektrik yüklü olmadıkları için Dünyanın Manyetik Alanı ile etkileşime girmiyor ve bize ulaşabiliyor. Düyanın Manyetik Alanı olmasaydı neler olabileceğinin kanıtı olarak bilim adamları Güneşten Dünyadan sonra 4üncü uzaklıkta olan Mars Gezegenini gösteriyorlar. Marsın yüzeyinin çekilen fotoğrafları  bugün yüzeyinde hiç su bulunmayan Mars’ta bir zamanlar  suyun aktığı nehirler, göller hatta denizler olduğu hakkında şüphe bırakmıyor. Ne oldu Mars’ın yüzeyindeki suya ? Bir görüş Mars’ın bugünlerde manyetik alanı olmamasına rağmen bir zamanlar Mars’ında tıpkı Dünyanınki gibi koruyucu bir Manyetik Alanı olduğu, Mars Manyetik Alanını kaybettiği zaman Güneş Rüzgarının Mars’taki tüm suyu buharlaştırdığı, varsa canlıları öldürdüğü ve Marsın atmosferini yok ettiği görüşünde. Günümüzde Mars’ın çok zayıf bir atmosferi var. Bir zamanlar Marsın manyetik alanı olduğu nerden biliniyor ? Cevap : Bugün Mars’ın yüzeyinde hala bazı manyetik özellikleri olan toprak ve kayalar bulunmuş. Mars’ın  neden manyetik koruma kalkanını kaybettiği henüz bilinmiyor.

Peki Dünya’mızın koruyucu manyetik alanı nasıl oluşuyor ? Bir bisikletin dinamosunu düşünelim. Bisikletin pedallarını çeviren bisikletçi zincir vasıtası ile tekerlekleri döndürdüğünde tekerlekler de dayanan dinamoyu döndürüyor. Dinamonun içinde bakır tel etrafında  dönen mıknatıslar hareket enerjisini elektromanyetik enerjiye dönüştürüyor ve bir elektromanyetik alan ve elektrik enerjisi yaratıyor. Bu elektrik enerjisi de bisikletin lambasına bakır tel ile iletilerek ışık enerjisine çevriliyor. Dünyamız da bisikletin dinamosu gibi dev bir dinamo. Dünyanın katı dış katmanının altında binlerce kilometre kalınlıkta bir erimiş sıcak sıvı magma katmanı var. Dünyanın merkezinde ise yüksek basınç altında katılaşmış olan çoğunlukla demir içeren dev bir çekirdek var. Bu katı demir çekirdek Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşüyle birlikte  etrafındaki sıvı eriyik içinde dönerken tıpkı dinamodaki bakır tel etrafında dönen mıknatıslar gibi bir elektromanyetik alan yaratıyor. Bu elektromanyetik alan Dünyayı uzayda milyonlarca kiometre uzağına kadar bir kalkan gibi çevreliyor. Pusulaların ibrelerinin kuzeyi göstermesi aslında bu manyetik alan sonucu.  Bu döngü sonucunda Dünya dev bir mıknatısa dönüşüyor aynı zamanda.

Her 700 – 800 bin yılda bir Dünya’nın kutupları yer değiştiriyor. Yani Kuzey kutbu Güney, Güney Kutbu Kuzey kutbu oluyor.  Bunu sebebi bilinmiyor ama bunun 700 – 800 bin yılda bir olduğunu bilim adamları manyetizmadan etkilenen bazı kayaların üzerinde  buldukları izlerden tahmin ediyorlar. Bugün olsa Dünyadaki tüm pusulalar Kuzeyi değil Güneyi göstermeye başlar. Çok daha kötüsü kutupların yer değiştirmesi uzun sürerse, Dünyayı çevreleyen koruyucu manyetik alan geçici olarak yok olur. Bu da Güneş Rüzgarının Dünyanın canına okuması için yeterli bir süre olur. Peki 700 – 800 bin yılda bir olan kutup değişmesi en son ne zaman oldu ? Kötü haber : bilim adamlarının tahminlerine göre 780 bin yıl önce oldu. Yani tekrar kutup değişim zamanı gelmiş durumda. Her an olabilir. Kollayın kendinizi.

Kaynak : History TV Kanalı belgeseli

 Rasih Bensan 21 Mayıs 2012

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2185
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster