Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '07

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
1152
 

Dünya moda sarayı

Dünya moda sarayı
 

Türkiye "Dünya Modası’nın Sarayı" olacak mı? Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış üretim tesisleriyle dünya markalarına üretim yapan Türk Tekstil firmalarının artık tek bir hedefi olmalıdır. Moda tasarımcıları ile birlikte yeni markalar yaratmak ve mevcut markalarımızı dünya ölçeğinde yeniden pazarlamak.

Bu kolay mı? Hem evet, hem de hayır diyebiliriz. Marka yolculuğu uzun süreçli bir ekonomik, sosyal, kültürel ve değerler sistemini konumlandırma yolculuğudur ve her yönden maddi ve manevi desteğe sahip olmalıdır.

Son yıllarda devlet desteği ile ülkemizi dünya moda merkezlerinde çok iyi temsil eden moda tasarımcılarımız olduğu gibi dünya devleriyle aynı platformlarda mağaza açarak müşteri kazanan şirketlerimizin sayısı da giderek artıyor.

Marka yaratmanın en önemli kozu farklı olmaktır. Benzer olmak yerine ayrışmayı seçmektir. Çok özgün ve kendi kültürel hazinesinden beslenen bir marka oluşumu dünya pazarlarında ilgi görebilir. İnsanlar bildiklerine benzerler arasında ilk olanları seçerler. Bilmedikleri arasında da özgün bir kültür altyapısı ve fark yaratanı benimserler. Markanın yapacağı en büyük hata daha önce yapılanları kopya etmektir. Kopist bir anlayış markayı kısa zamanda çökertir.

Dünya modasında markalar yaratmak istiyorsak, öncelikle ya da birlikte yürütülecek kampanyalarla Türkiye’yi değerleriyle dünyada markalaştırmaktır. Türkiye’nin dünyada marka olması, Türk ürünlerinin de dünya çapında marka konumuna gelmesine büyük katkıda bulunacaktır.

Türkiye "Dünya Modası’nın Sarayı" olacak mı? Ben iyimserliğimle on yılda adım adım bu noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Batının yorgun modacılarına karşı taze ve genç modacılarımızla ve iyi bir planlama ile bu hedefi gerçekleştirebiliriz.

Ancak "başarıyı hazmedemeyenler" ve "kıskançlık" hastalığına sık sık yakalanma alışkanlığı içinde olanların tuzağına düşmememiz gerekir. Öncelikle modada atağa kalkmış tasarımcı ve tekstil firmalarımıza moral desteği tüm vatandaşlar ve sektör yöneticileri olarak bizler vermeliyiz.

Bugünden "Dünya Moda Sarayı"nı inşa etmeye başlayalım ve herkesin bu sarayda sağlam bir tuğlası olmalı diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızdaki vizyonu ve gelecekle ilgili öngörüyü çok önemsedim. Şöyle bir "motto" oluşturulabilir mi acaba: YOU ARE ALWAYS IN FASHION IN ISTANBUL!" Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 26.06.2007 19:01
Cevap :
İlginize teşekkür ederim. Türkiye ve Türk modası için bir beyin fırtınası grubu oluşturmak gereğine inanıyorum. Böyle bir arama konferansı yapılabilse çok ilginç vizyon ve öngörüler oluşabilir. Sevgiler Yeşim Koç  29.06.2007 0:38
 

artık gelmek üzere olduğum ırak'ta bu konuda aç size bildireyim . çok iş çıkar burdan. bakmayın siz savaş haline falan. neyse artık istanbula gelince sizin moda önerilerinizi alacağız ve giyineceğiz. sevgiler

Zadig 
 26.06.2007 15:55
Cevap :
Bu can sıkıcı savaş ve kaos ortamından çıkıldığında ben de biliyorum ki çok güzel olduğuna inandığım Irak'lı bayanlar modayı yaşamlarının önceliği haline getirecekler. Sevgiler  29.06.2007 0:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 228
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 1496
Kayıt tarihi
: 21.06.07
 
 

23.05.1974 İstanbul doğumluyum. Mediha Yener Moda Okulu'ndan stilistlik ve modelistlik sertifikaları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster