Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '13

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
5558
 

Dünya'nın en yaşlı adamı: Maraşlı Mehmet Tatar Dede ve Karro Ağa...

Dünya'nın en yaşlı adamı: Maraşlı Mehmet Tatar Dede ve Karro Ağa...
 

Net'ten... Mehmet Tatar Dede...


Dünya'nın En Yaşlı Adamı olan, Maraşlı Mehmet  Tatar Dede, 1889'da doğmuş.

Bugün, tam 124 yaşında.

Atatürk'ten sadece 8 yaş küçük ve II. Abdülhamit'in saltanat döneminin, büyük bir dönemini yaşamış olan  Mehmet Tatar'ı görmek ve ona uzun yaşamanın sırlarını sormak için, atıma atlayıp  Maraş'a doğru topuklamıştım...

Maraş dolaylarında,'Cimpirik Turpçular Köyünde'  bir kervansarayda mola vermiştim.

Bir de ne göreyim ?..

Kervansarayın sahibi olan Karro Dede, 2.30 cm boylarında;148 kilo ağırlığında ve tam 149 yaşındaydı...

Maraş'a, daha çook uzun yolum var idi..Tam,2.5 km kalmıştı...

Gitmekten vazgeçmiştim ...Uzun ve sağlıklı yaşamanın formülünü öğrenmek için Karro Dedeyle muhabbete başladım..

-Dede, sen dünyanın en yaşlı adamısın...Farkında mısın ?..

- Olabilir...Ben yaşımı kimselere söylemiyorum..Kimyam bozulmasın diye !..

-Ben Maraşlı Tatar Dedeyi en yaşlı biliyordum...124 yaşındaymış...

-Memmet Tatar eyi çocuktur..Onun ağzı süt kokuyor canım..Çanakkale'de, eskerde ben onnarın çavışıydım...

- Neeey ?..İşte bu harika !..Bu röportaj, asrın haberi olecek...Dedeciğim, çocuk kaç adet ?..

- 18 evlat....125 torun...232 adet de torunun torunu var..Diğer küsüratı sööölemem..

-Bürüt mü..Net mi emmi ?..Heh hee:)) Turp gibisin haaa !..Şaka..Şaka...Evlatlar tek hanımdan mı ?..

-Evet...Ben çok evliliğe karşıyım..Beni kimler istemedi ki ..Gitmedim...

-Sağlıklı yaşamanızın ve bir buçuk asırlık olmanızın sırrı nedir ?..

-Ne bulursam yerim; avcıyım ;balıkçıyım...Irmaktan babam çıksa yerim...Eti, tereyağını, balı çok severim...Çapkınım,hovardayımm..Her gece bardayım..Heh hee..Şaka tabi..Çok gülerim ayrıcana..

-Vayyy...Dedeciğim, siz, gerçek yaşam koçumuzsunuz...Size,diyet ve sağlıkla ilgili  bir kaç sorum olacak ?..Hazır mısınız ?..

- Dur şu danayı keseyim de yiyelim..Ondan sonra gonuşak ?..Hee..mi ?..Diyet uzmanlık sertifikam da var habarın ossun !..

- Vaayy !..Heh hee...Teşekkürler...Yok..ben almiiiim...Dede, sen yerken ben sorayım...

-Haydi çabuk sor..Daha çok işim var...Mekik-şınav yapıp dağa oduna gideceeem ...Şu kavun rakısından da bir 'fırt çek !..' elleriminen yaptıydım...
....

-Ekmek yersem kilo alırım değil mi?..

  -Ekmek bizim için en önemli ve en doğru karbonhidrat kaynağı. Ekmeksiz bir beslenme programı düşünülemez...Günde, en az sekiz somun tüketilmelidir.Fırıncıların geleceğini de düşünün...Sen hiç somun pehlivaı duydun mu ?..Heh hee...

-Limonlu/ sirkeli su içmek zayıflatır sanıyorum...

-”Bunu yersen kilo verirsin, bunu yersen vücudun yağ yakar” diyebileceğimiz bir besin maalesef yok. LimonÎ yaşamlarda,' sirke  satıcı suratlarla' dolaşırsanız, aşırı stresten dolayı anormal kilo alırsınız...Başka şeyler yemeden sadece limon sirkeli su içerseniz kısa sürede cartayı çekeceğinizden diyet sorununuz ebediyete kadar hallolmuş olur.


-Bir öğün atlasam kârdır mıdır ?..

- Sen öyle san ..!.Uyanık !..Diyet yaparken ne kadar az yersem o kadar çok ve çabuk kilo veririm’ düşüncesi yanlıştır...Bir öğün atladığında, yeni öğünde bir oturuşta, bir danayı yiyebilirsiniz..

-Sınırsız meyve yiyebilirim, değil mi ?..

-Diyet süresince bol meyve ve çiğ sebze tüketebileceğimizi düşünürüz. “Ne de olsa kalorisi yoktur” deriz. Çiğ sebze için sınırlama yokken meyve için aynısı geçerli değil.Meyve fiyatlarından haberin yok herhalde..Buyur, istediğin kadar muz tüket!..Çoluğun-çocuğun rızkını muza yatır...Hatta günde 5 kilo avakado tüket...Bir sabah uyandığında, omuzlarında tropikal meyveler çıktığını görünce sakın üzülme...Artık sen insan değil; meyvesin..Meyvee !..Hah hah haa:))

- Yağı tamamen kesssem iyi olacak !..


-Diyet sırasında yağı, karbonhidratı ya da proteini tamamen kesmek doğru olmaz. Tamam..Yağı kes..Bu kadar,' yağcının 'içinde nasıl dolaşacaksın ?..Beni dinle, her gün köşedeki dönerciye uğra...Dönerin tamamına el koy..Eve git !   'Keees yağlı tarafındaan !..' Afiyet olsun..

-Yemekten önce bir bardak su içersem iştahım kesilir ve kilo veririm değil mi ?..

-Yemekten hemen önce su içmek doğru değil. Çünkü su, bazikliğe yakın özelliğinden dolayı midenin asidik yapısını bir miktar nötralize ediyor. İştahının kesilmesini mi istiyorsun kardeşim ?..Günde beş kez TV'lerde haber izle...İzlerken, 5 litre su içmek serbest !..Bak, o zaman sende iştah, miştah kalıyor mu ?..

 -Haftada 1-2 kez, 30 dakikalık egzersizler yapmam yeterli mi ?..

 -Hareketsiz kalmak yerine az da olsa spor yapmak kesinlikle daha iyi. Ancak haftada 1-2 kez 30 dakikalık egzersizler yeterli olmuyor. Böyle yapacaksan hiç yapma..Yan gel...Yat aşşağı; spor yapan da ölüyor; yapmayan da...Kendini yorup da zehir etme hayatını..İskelet gibi olup dolaşmaktansa, koç gibi ol!... Zengin desinler...Şeher hayatı sizi çabuk öldürecek merak etmeyin !..

- Protein diyeti ile hızlı ve sağlıklı zayıflayabilirim miyim ?..

  -Protein alımının vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğru. Sakatat ye kardeşim..Günde 5 kelle-paça;2 inek ciğeri; 3 adet limonlu manda beyni; tazesinden 4 kuzu ciğeri..Eeee! bu kadarı yeter..Abartma !..


-Alkollü içecekler fazladan kalori almama neden olmaz sanırım...

- Alkol  tüketiminin ne kadar sıklıkta ve ne kadar miktarda olduğu çok önemli. Ancak alkollü içeceklerin kalorili olmadıkları kesinlikle yanlış...Adam gibi kişi,ağzına içerse, adâbınca içerse, kilo almaz...Bu söyleyeceklerime kulak vir !..Üstad, Maydın Moysan'ın sözleridir haa !..
'Rakıyı güneş battıktan sonra, yavaş yavaş ve muhabbet eşliğinde içmeli...
Rakıdan küçük küçük yudumlar alınır...
Mülent Hersoy öyle içiyor diye bir dikişte bir duble rakıyı içmek makbul değildir...
Buz gibi şişeden bardağa çevire çevire dökülür ve o nefis kokunun daha fazla yayılması sağlanır... Bardağa konulan rakının yarısı kadar su konması makbuldür...
İlk yudumu aldıktan sonra ağızda bekletip, dişlerin arasından derin bir nefes alınır ki akciğerler de nasibini alsın...
Masada yaşça en büyük kişi rakı kadehini tokuşturmak için kaldırmadan rakı kadehleri masadan kalkmaz...
Rakı sofrasında planlı, programlı ciddi işler konuşulmaz. Geyik muhabbeti yapılır, memleket kurtarılır, anılar tazelenir, dedikodu yapılır..'  Böyleceneee...enerjik olduğundan dolayı kilo almazsın..Deel mii ?..Heh hee :))


- Şekersiz olduğu sürece, sınırsız çay ve kahve içilebilirim deeel mii ?..

-Şekersiz çay, kahve içmek bize kalori aldırmaz. Ancak fazla çay ve kahve içerek sıvı ihtiyacımızı karşılıyor gibi düşünmemiz su içmeyi aksatmamıza neden oluyor. Son denetimlerde, Damacanalar içinden ölmüş dedemin ayakkabısı bile çıkıyor...Damacanaya tecavüz edidiğini duydun mu ?..Git işine !..Cami çeşmesinden su iç !..Evine musluk taktır...Salonunun ortasına, emme -basma tulumba kurdur...Akıllı ol..Su iç; rakı iç...şarabın eyisini iç..Güzelin eyisini sev...çayı bırak..

 - Anladım dede teşekkürler...Ben izin isteyeyim...

- Olmaaaazzz...Şu gızarmış danayı bitimeden dışarı bir adım atamazsın..Gece kal...Bütün torun-torba buraya gelir...Tam 548 kelle :)) Burası sipor sahasına döner..kahkahadan geçilmez...hem bak iki tek attın; yüzüne renk geldi...

-Eh..Peki kalayım bari...Yazımın içinde bir resmimi koyabilir miyim ?..

-Çekme...Nazar değer...Resmimi koyarsan ölümü öp !..

- ?..  !..Tamam....seni kırmaktansa, şu kızarmış dana kaburgalarını kırararım daha iyi..

 

.................

NOT: Mehmet Tatar Dede gerçektir; Karro Ağa ise kurgudur..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli öğretmenim, iyi pazarlar...Tesadüf eseri olarak ben de,asırlık bir çınarı konu alan yazı yazmıştım bugün.Sizinkilere göre benim kahraman, baya genç yalnız, benimki sadece yüz on yaşında:))...Yarım asrı gerilerde bırakan bizler için, biraz moral kaynağı oluyor sanırım,böylesi çınarlar...Saygılar,selamlar...

Nur Eşmeli 
 17.02.2013 17:17
Cevap :
Sevgili Öğretmenim,Bu ihtiyar çınarlar,genetik kodlarından ve ekolojik ortamlarından dolayı çok şanslılar.Kentsel yaşamlar,stresleriyle ve yapay beslenme ortamlarıyla insanların ömrünü törpülüyor.Bu nedenle deniz kıyısında, sahil kasabasında, oksijen çadırı denilen bir bölgede,YAVAŞ yaşıyorum.Sanat,müzik,Ebru çalışmalarım da beni dinç tutuyor.Teşekkürlerimle,selamlarımı ve saygılarımı iletiyorum.  17.02.2013 18:06
 

Mesut hocam. Şu Kerro dedenin cinsel hayatından da söz etseydiniz biraz. Gücü kuvveti hâlâ yerinde miymiş acaba? Bu beslenmeye göre biraz fikir alalım yani..:)) Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 17.02.2013 17:16
Cevap :
Karro Dede,benden sonra,atına atlayıp dağa ava gitti..Gece yarısı döndüğünde,2 geyik ve 12 davşanı ayaklarından bağlayıp sürükleyerek getiriyordu.:)Bazlamanın üzerine sürdüğü tereyağının üzerine iki gaşşık bal sürerek icraate geçecek dedemizi daha fazla anlatmaya hacet mi var ? :))Anadolu'nun GDO girmemiş köylerinde bu insanlar yaşıyor.Siyasetçi icraati izlemekten vatandaşa hep 'cambaza bak' denildiğinden,güzelliklerimiz gölgede kalıyor.. Gezmeden anlaşılmıyor :))İlk fırsatta Karro Dedenin köyünde bir MB toplantısı yapalım:)) Saygılar..teşekkürler...selamlar...:)  17.02.2013 17:44
 

O diyetin çoğunu uyguluyorum da eksik kalanlara da derhal başlıyorum hocam:) 100 yıl garanti:) Yalnız, şu dana işi bana pahalıya patlayacak gibi:( Kahve ile aram pek yok da çay dedin mi günde 20 bardak içerim ama şekersiz:) Damacanayla su almıyoruz zaten. Yani şimdi çayı bırakıp rakıya mı başlayayım hocam? Peki, yaş üzüm mü olsun kuru üzüm mü? Günde kaç duble sağlığa yararlıdır acaba? Öyle ya, ben şarap uzmanıyım, rakı kültürüm sıfır:( Bir de potansiyel torun sayısı korkutuyor beni:( “Her eve 3 hanım.” dendiğinden beri düşünüp duruyorum walla:( Bu arada, Cem Yılmaz CM101MMXI Fundamentals’ı izledim. Haklıymışsınız. Daha uzun yıllar onun yerini alabilecek birinin geleceğini sanmıyorum! Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 17.02.2013 16:20
Cevap :
Ata Bey,Takdir edersiniz ki biz Kafkas Kökenliler,uzun yaşam sağlayan genlere sahibiz.Karsın,Erzurumun o güzelim havasıyla iştah açıldı mı bir danayı 3 kişi yerik alimallah..Karro Ağa'mız,yurdum insanlarından olup da gizli kalmış süper yaşlı çınarlarımızın bir sembolüdür.Tatar Dede,reklam filmi falan çevirdiğinden dolayı meşhur olmuş...Karro dedemizin önüne geçmiş :) Aslan Sütünün de kuru üzümden olanını öneririm..Rakıyı usulünce içince,faydalı olduğunu bilirim.Şarabın da ne denli yararları olduğunu size anlatmama gerek yok.Karro ve Tatar Dedeler,ömür boyu kırmızı et, yağlı peynir-yoğurt ve yağlı sütle,tereyağı tüketmişler..Halen de yiyorlar.Sigara ve stres olmazsa temiz havada ,doğal gıdalarla ömrün uzatılabileceği bir gerçek...dedelerimiz,tek eşlerinden 12 çocuk yaparak yola koyulmuşlar.Üç hanımdan 12 çocuk yapmak işten bile değil :)Cem Yılmaz'ın 'Ferruh Eczanesi ve final sahnesimni unutamıyorum.Bu adam,toplumumuzun nabzını çok iyi tutuyor.Teşekkürler.Ata Beyim,Sevgiler selamlar.  17.02.2013 17:38
 

EE, hocam uymak lazım, hem okudum, hem güldüm. bU GÜN DE ALLERJİLERİM AZDI, gözlerimden yaşlar geliyor. ELLERİNİZE SAĞLIK. Kıbrıs'tan selam.

Göksel47 
 17.02.2013 14:04
Cevap :
Gözlerinizden mutluluk gözyaşları gelsin efendim.Sağlık ve esenlik dileklerimle saygılar...selamlar...  17.02.2013 15:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9156
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1431
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster