Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '14

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
282
 

Dünya Şiir Günü

Dünya Şiir Günü
 

benden


İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü'nün amacı "farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak" olarak nitelendiriliyor.
 
Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için bugünü şiir günü olarak ilan etmiştir.
 
Şiir okumayı, yazmayı, yayınlamayı teşvik etmeyi amaçlayan Dünya Şiir Günü, önceleri 5 Ekim'de kutlanırken 20. yüzyılın sonlarına doğru 15 Ekim'de kutlanmaya başlanmış. Uzun süredir 21 Mart'ta kutlanan Dünya Şiir Günü bazı ülkelerde halen bu tarihlerde kutlanıyor.
 
Dünya Şiir Günü tüm şiir yazmayı ve okumayı sevenlere kutlu olsun. 21 Mart 2014.
 
Çok fazla şiir yazanımız var. Bloglar, sosyal medya sayfaları şiirle kaynıyor. Belki de bundandır, şiirin yemek tarifi kadar ilgi görmeyişi. Çok olana talep olmazmış. Şiir yazanın çok olması beni memnun ediyor. Sözlerle hoş sedalı anlam dizeleri oluşturmak yürünesi bir insanlık yoludur. Şairler bu yolun ünlü yolcularıdır. Ben de şiirlerle insanlık yolunda yürüyenlerin arasındayım; yürüyen kalabalık çoğaldıkça ruhumun hafiflediğini hissediyorum. Şiirlerin az okunur olmasına bakmayın; lütfen kendiniz için bir şiir yazmayı deneyin. 
 
Şiir yazmak için şair olmak gerekmez; şiir okuyabilen herkes şiir yazmaya ehildir. Hatta, okuma yazması olmayan da şiiri sözün sırf sesleriyle yapabilir. Zaten, şiir sahibi olmayan birine şair sıfatı verilemez; bu yüzdendir şairlik şiirden sonra gelir. Herkes şiir yazabilir; ancak sadece zamanın ruhuna sinen ve toplumsal mülkiyete dönüşen şiirlerin yazarları şair olurlar. Şiir yazarı kurumuş ruhlara su taşıyan saka kuşu gibidir. Bazısının suyunu içmeye doyum olmaz; işte o saka kuşuna şair denir.
 
Şair, sözü oya iğnesinden geçirebilmek için, yılmadan, korkmadan sürekli dilini yontan insandır. Yazdığı hem ses hem de mana itibariyle kulağa ve akla hoş gelendir. Ancak bunları yapabilmek için şairin konusuyla ilgili belli bir bilgi birikimine sahip olması gerekir. Yoksa şairlik ne aşkımızın serenadı, ne de ilham perilerimizin ardı ardına sıralanmasıdır. Öyle üç-beş şiir yazmakla, birkaç kitap çıkarmakla olacak amiyane bir iş değildir şair olmak. Belli başlı özellikleri şahsiyetimizde bulundurmadan, ilk başta da dil ve kelimeler üzerinde çalışma azmine sahip olmadan şair olamayız; olsak olsak, kimse alınmasın ama müteşair oluruz; yani şair çırağı oluruz. Müteşair, dil, ses ve biçim estetiğinde ustalaşmadan şiir yazandır. Müteşair olmadan şair olmak sadece Allah vergisidir.
 
Şiir, okuyanı içine kapmalı; ve şiiri okuyan, şiirin içinden hayatın sonsuzluk sınırlarına doğru büyüdüğünü hissetmeli; bu şiiri okuyan veya dinleyen kendini şiirden yapmak istemeli; bu şiiri okuyan veya dinleyen kendi içinden bir şeyin keşfini yapmış gibi olmalı;  şiir, okuyan veya dinleyenin gönlüne destursuz geçebilmeli. Böyle bir şiiriniz varsa kimse fark etmiş olmasa bile bence siz artık bir şairsinizdir…
 
ŞİİR SANATI
 
Dizeler anahtar olsun
binlerce kapıyı açan.
Bir yapraktı düşen,
bir şeydi uçarak geçen; 
gözün gördüğü ne varsa,
yaratılsın yeniden,
titreyerek ayaklansın duyan yürekler. 
 
Yeni dünyalar bulun,
Eski dünyalara çarpın sözü; 
Güç vermiyorsa sıfat, yok eder özü.
 
Sinir kasnağı bu;
kaslarımız sallanıyor
bir anı gibi müzelerde;
ama güçsüz değiliz bu yüzden:
kafaların içinde diriliyor
insan yüzü bu yüzden.
 
Şairler öldürün umudu
Şiirden yaratın gülen bir günü
Yalnız insan için dirilir
güneşin altında ömür;
Tanrı dileğidir bir sonraki şiir…  
      
Vicente García Huidobro
Ülkü TAMER çevirisinden yaptığım bir düzenlemedir.
 
***
 
İnsan olmalı şiir
Dirilmeli ölü canlardan
Aşk için yan yana ezilmiş otlardan…
 
Muharrem Soyek
***
Karanlıkta yanımsıra yürüyen ruhumdan olmalı şiir...
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Şiir yazarı, kurumuş ruhlara su taşıyan saka kuşu gibidir!" ne güzel bir tanım, şair olabilmek her kula kısmet olabilecek bir ödül değil, şiiri okuyabilmek ve özümseyebilmek bile..., bu yüzden Ozanlara, şairlere saygım büyüktür de iyi şiir yorumlayanları da unutmamak gerekir. Emeğinize şiirinize sağlık, "Şiirler şairlerine benzer. Ülkü Tamer bakışını şiire; şiiri yaşama eklemeyi unutmamış…"diyor Şair, yazar Arife kalender tanıtım yazısında, saygılar selamlar

Cemile Torun 
 23.03.2014 22:20
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkürler.  24.03.2014 12:46
 

Önüne gelen şiir yazdı şiir ayağa düştü.Benim bir şiirimi 1000 kişi okudu ben yine şiir yazmıyorum.Sitede 1000 kişinin okuduğu kaç şiir var? Şiir Van Goh tablosudur.Herkes yapabilir mi? O halde herkes şiir yazmasın. Yazarsa dostuna ahbabına okusun,kendinde kalsın.Şiiri şair olmadığı halde şiir yazanlar öldürdü. Burada gerçekten şair bir arkadaşımın muhteşem bir şiirinin 50-100 kişi tarafından okunmuş olduğunu görünce hayretler içinde kaldım.Çünkü insanlar şiir diye yazılmış şeyleri okuyunca şiir zevkleri kayboluyor hepsini böyle sanıyorlar.Örneğin sizin şiirleriniz de belki şaheser değil ama özgün; şiir yani.Sitede yazanlar şiir demesin duygularımı paylaşıyorum desin,biz yine okuruz. Sitede yazan gerçek şairlere yazık oluyor gerçekten. Dünya şiir antolojisine girecek şiiri 50-100 kişi okumuş.Şiirin katledilişidir bu. Bu arkadaşımızın emeğine yazık değil mi?

Kerim Korkut 
 22.03.2014 12:22
Cevap :
Şiirin şiir olması ve yazarını şair yapması sadece onun çok okunur olmasıyla mümkün olmuyor. Şiir, zamanı da aşabilmeli; bugün ve yarın şiirden anlayanların beğenisi olabilmeli; o zaman yazarı şair sayılır. Bence insanların şiir adı altında yazmasında bir mahzur yok. Şiiri bir yazı biçimi olarak kendini ifade etmede uygun bulmuştur. Varsın yazsın; hem herkesin doğuştan şair yetenekli olmasını bekleyemeyiz. Kötü şiirlerin ortalıkta dolaşması yüzünden insanların şiire soğuduğu fikrine kısmen katılırım. O soğuyanlar tembel beyinli okuyuculardır. En azından klasik şair ve ozanların dörtlüklerini hiç merak etmemişlerdir. Hatta çok kötü şiir yazmaya devam edenlerin çoğu şiirin gerçek tadını veren ustaların şiirlerini okumuş değillerdir. Yoksa yayınlamaya çekinirlerdi. Yani bu tembel beyinler sosyal medyada hava yapacak bir iki dörtlük ararlar; aradıkları şey şiirin kendisi değildir zaten. Bu yüzden onların kötü şiirlerden gına getirmesi gerçek okuyucuyu şair olmuşların şiirlerinden soğutmaz.  23.03.2014 16:08
 

Bütün şairlerimizin bu mutluluk dolu şiir Günlerini kutluyor, aramızdan ayrılanları rahmet ve yaşayanlara sağlıklı günler diliyorum.Nice bol şiirli günlere sevgiyle...

Abdülkadir Güler 
 21.03.2014 13:52
Cevap :
Tüm güzel dileklerinize AMİN! Dünya Şiir Günü Nevruz'da bir başka güzel geldi bana.  22.03.2014 14:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 393
Toplam yorum
: 2803
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1328
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster