Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '12

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
517
 

Dünya Tiyatrolar Günü

Dünya Tiyatrolar Günü
 

Tüm tiyatro emekçilerinin ve bu mesleğe gönül verenlerin Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun!

Bu sanata çok üstün katkılar sağlamış ve bu sanatı yükseltmiş, duayenleşmiş çok özel bir tiyatro emekçisi nesil var ülkemizde. Onların aldıkları meslek terbiyesi ve eğitimi, üretimleri sonraki nesillere de örnek olabilmeli. Ve yaşarken bu isimleri el üstünde tutmalıyız.

Tiyatro, yaşadığı tüm sorunlara rağmen değişerek, dönüşerek, zamana tutunarak yaşamına devam edecektir; inanıyorum ki. Bu sanat, insan hallerini anlatmanın en yalın ve en gerçek, güçlü yöntemi çünkü. Bir ayna, tüm insan halleri için...

Yaşadığı onca soruna; yer sıkıntısı, ödenek sıkıntısı vb. sıkıntılarla yoluna devam ediyor evet. Politik baskı altında kaldığı durumlar söz konusu belki? Belki genel atmosferde kendini baskı altında hissediyor kimi zaman? Politik tiyatro, bunun etkisi altında yok denecek kadar az! Politik tiyatroyu hala sürdüren Sn. Müjdat Gezen ve başka bir kaç örnek dışında, buna cesaret edilemiyor belki? Burada örtülü bir baskı mı? Bir çeşit otosansür mü? Yoksa her ikisi mi devreye giriyor? bu cevaplanmaya muhtaç bir soru! Ya da zaman zaman bu kurumlarda yönetici konumunda olanların kişisel mesleki çıkarları, politik bağlantıları, egolar devreye giriyor ve kimi duvarlar, setler oluşuveriyor.

Evet belki müzikaller, kabareler altın çağını yaşamıyor; yeteri kadar sponsor desteği bulamıyor. Fakat tüm bunlarla birlikte idealist tiyatro emekçileri, gerekirse kendi finansal birikimlerini de ortaya koyarak, bu mesleği ayakta tutmak, yeni nesli de eğitmek adına emek ve zamanlarını ortaya koymaktan çekinmiyorlar.  Bu mesleği bir tarafından icra edecek olsun ya da olmasın, tiyatro çocukların eğitiminde de son derece geliştirici, iyileştirici ve kendilerini tanımaları adına ufuk açıcı bir yerde duruyor ve kullanılmalı.

Bir grup insan, uzaktan durup bu sanatların; tiyatronun, şiirin vs. ölmesini bekliyor. Televizyon, internet ya da henüz tanışmadığımız bambaşka bir mecra bu sanatların alternatifi olamaz. Ne var ki varlıklarıyla tiyatro mesleğinin emekçilerinin yaşamlarına alternatif finansal kaynaklar yaratmaya devam ederler; tv dizileri vb. aracılığıyla. 

Son yıllarda, yaşanan tüm sorunların yanında oyuncu haklarıyla ilgili iyileşmeler de var; sendikalaşma anlamında özellikle. Bir bütünlük yakalandığında daha da iyiye gidecektir. Kişisel olarak, kendimi bir "emekçi" olarak tanımlayacak kadar birikime ve üretime henüz sahip değilim; oyunculuktaki toplam deneyimimle. Bu nedenle müsadenizle, gönül verenler hanesinden bu güne Dünya Tiyatrolar Günü' ne selam çakmış sayın lütfen.

Tiyatronun, emekçisinin, izleyicisinin günü kutlu, bol izleyicili oyunlar olsun!

Kütüphane Haftası

Aynı zamanda Kütüphane Haftası içerisinde bulunmaktayız. Geçtiğimiz günlerde bir grup ilköğretim öğrencisi, uyku tulumlarını da alarak bir kütüphaneye kamp kurup, saatlerce sevdikleri kitapların sayfaları arasında gezinerek bu etkinliğe katkıda bulundular; dikkat çektiler. Bu çok gülümsetici ve umutlandırıcı bir haberdi doğrusu, onca karmaşanın arasında.

Bunun dışında pek çok etkinlik takvimi elbette. İl il, ilçe ilçe farklılaşan bu haftaya dair tüm etkinlikler, küçük bir araştırmayla keşfedilmeyi ve eşlik edilmeyi bekliyor.

Kitap, yeni ufuklar için bir bilet, şahane bir sığınak, iyi bir dost, kaprissiz bir eşlikçi... Bol kitaplı günler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 902
Kayıt tarihi
: 13.10.10
 
 

Doğal yaşamın korunması, evrensel insan hakları, felsefe, arkeoloji, tarih, sosyoloji, kişisel geli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster