Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
487
 

Dünya'ya yeniden kim gelsin?

Dünya'ya yeniden kim gelsin?
 

Atatürk ankette önde!


ABD de yapılan bir internet anketinde dünyanın önde gelen meşhurları (bilim adamları, liderleri ve popüler kişilerinin yer aldığı listede ) oylamada yer almış. Milliyet int. te yerhalan berden ön haber aktarmasını özetleyelim kendi görüş ve yorumumuzu da arz edeceğiz.

Bu haber de "ABD merkezli bir internet sitesinde başlatılan "Tanrı Tekrar Kimi Göndersin?" başlıklı ankette Mustafa Kemal Atatürk "açık ara" farkla birinci sırada yer alıyor.
Ankette Albert Einstein, Lenin, Bruce Lee, Mahatma Gandhi, William Shakespeare, Elvis Presley, Marilyn Monroe, Beethoven, Mao, Newton, James Dean ve Luciano Pavarotti gibi pek çok unutulmaz isim yarışıyor."

İlk bakışta ABD de Türkiye hakkında ve Atatürk hakkında böylesine yaygın bilgi ve tanıtım var mı acaba diye akla geliyor. Bizim bu güne kadar ki edindiğimiz ön bilgilere göre. Ama son yıllarda bu int kolaylığı nedeniyele anket anında bile bilgi edinile biliniyor.

İşte ön bilgilere göre medyaya yansıyan arasonuçlar. "İnternet üzerinden yapılan ve yaklaşık 200 bin kişinin oy kullandığı ankette, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, oyların yüzde 90'ına yakın bölümünü almış durumda."

Tanıtımda belirtildiğine bakılırsa "Dünyadaki bütün insanlar kendi favorilerini/desteklediklerini yeniden yaşatmak/hayata geçirmek için oy verirler. Oylama bittiğinde sadece ilk üç aday muhafaza edilecek. Bunları saklamanın tek yolu diğerlerinin oyunu kendi adayın için almaktır" Hâlâ "www.whoshouldliveagain.com" adresinde süren oylamada Atatürk, oyların yaklaşık yüzde 90'ını aldı. Oylamada Atatürk'ün ardından gelen Albert Einstein yaklaşık yüzde 4 oy alabildi. Biz başkalarını gözümüzde çok büyüttüğümüzden toplum olarak kendimizden olanların ününü ve kıymetini önemsemiyoruz. Bu sonucu objektif değerlendirmek gerekli, ön sıralarda olmasa da Atatürk'ün özelliklerini taraf olmadan genel dünya inanç ve siyasi ve ekonomik sistemlerini göz önüne alarak değerlendirmek gerekmektedir.

İşgal kuvvetleri nin fiili erki altına düşmüş başta başkenti İstanbul bütün dağılan Osmanlı topraklarının perişan durumundan örgütçü ancak devlet organizasyonu içinde hareket ederek yenibir devletin dengelerini sağlam şekilde en önemli belkemiği durumunda ki bugünkü sınırlarımız içinde devletimizi Türlkiye Cumhuriyeti olarak çağdaş rejim ve konuma kavuşturmuştur.

Dünya ekonomik sistemleri tetkik edildiğinde ulusun genelini kucaklayacak sosyo-ekonomik sistemi tercih etmiş liberalizmi önünü açıp kapitalizmin bilimesi ve ilişkilenmeyi kapatmazken sosyalizmin toplumsal kültüre yansımasını sağlayarak denge ekonomik sistem olarak karma ekonomiyi merkeze almıştır. Milletin mutluluğu için liberal piyasa ekonomisini savunurken emperyalist güçlere karşı devletin güçlenmesini gözardı etmemiştir.

Dinimiz İslam'ın samimi inancını Hacı Bayram Veli denemesi ile dini çıkarlarına alet edenlere karşı araç olmaktan kurtarmış İslam'ın sosyo ekonomik düzenine en yakın liberal karma ekonomiyi tercih etmiştir.

Bu gün devlet elindeki KİT kuruluşları ekonomik olmaktan çıkmış ise sinsi ekonomik politikalar yüzündendir. Ancak önemli olan devletin ekonomik alanda işletmeci olması değildir. Önemli olan halkın ekonomi içindeki sosyal hak ve emeğin korunması yolunda halkı ihmal etmemek sermayeye özellikle yabancı sermayeye sömürülmesi tehlikesine karşı koruyucu tedbirlerin alınmasıdır.

Karma ekonomi deyince illa devlet ekonomik alanda rekabete girecek değildir. Ama devletin sosyal ve hukuk devlet özelliklerini ihmal etmemektir. Ekonominin kapital, teşebbüs, emek ve toprak ayaklarından devletin bel kemiğini oluşturan halka sahip çıkmak ve onu millet olarak yüceleyen liderdir Atatürk.

Bu vatanda yaşayan insanlara daha geniş olarak burada Atatürk'ü anlatmaya gerek yok. Bu ülkede yaşadığına ve özgür eğitimle kültür birikimi edindiğine göre, herkes vicdanı ile başbaşa kaldığında doğruları görecektir.
nariçi: 02.02.08

kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/2008/02/02/yasam/ayas.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de diyorum; ATATÜRK gelsin... Ya da çok güvendiği gençleri artık kendileri o olsun ve uyansınlar... Sevgilerle

Carolina Isolabella Özgün 
 13.02.2008 15:08
Cevap :
Atatürk bu ülkenin temel taşlarını, bu ülke temellerine yerleştiren ama bunu bir İstiklal Savaşı sonunda gerçekleştirmiştir. BUnun iyi görülmesi gerekir. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgi ve mutluluklar.  13.02.2008 21:17
 

Atam, görse ki tüm uğraşları yerle bir, başladığı noktadan dahi gerilere gitmişiz, çok yaşamaz kahrından eminim..., sevgiler

Dilek Fuçucı 
 04.02.2008 15:59
Cevap :
Öyle olmazdı üstesinden gelirdi bütün olumsuzlukların, ama böyle değil realist ve rasyonel düşünmek gerekli. Çağdaş gerekler ne ise onu düşünmek lazım. O ütopik bir sembol olarak düşünülmüş. Durum değerlendirmesi için. Hem özgürlükleri genişletip hemde devletin kuruluş ilkelerini devamlı güvencede tutacak tedbirleri oparalel götürmek gerekir. Dinin alet edilerek halkın sömürülmesi de çok tehlikeli dir çünkü bu sinsi olur ve sömürülenler farkında olamazlar. Gerçi Allah farkında zaten ama bunu da sömürenler unutur. Saygılar sevgiyle -teşekkür ederim.  04.02.2008 19:09
 

Ahhh keşke ama ne yazık ki, gelmeyecekler bizler başımızın çaresine bakmalıyız....

Meral Yağcıoğlu 
 04.02.2008 11:24
Cevap :
Bütün taraflar realist düşünüp gidenlerden sadece ders alabilse. Bu topluma çağrı dürüst intibayla halkın sosyo ekonomik gereksinmelerine çözüm üretmekle ve manevi kültürel değerlerine saygıdan geçer. Bu son hususa dağinmeden diğerlerini ve özellikle kişisel ego'yu yenip cebinizi düşünmediğiniz imajını verince yine halk sizi kucaklayacaktır. Manevi değerleri tanıyıp vicdanlarda korumak üzere. selam sevgiler.  04.02.2008 13:06
 

yine bir şatrkı anımsattınız.Gidenlerden bir tek seni bana ekledim..iti ama insanı ölümsüz kılan bıraktığı öğretileri eserleridir.kişi bedeniyle değil fikirleriyle ölümsüzleşir Ama bununla ilgili iletişim ve fiziğin optik dallarında frekanslarla kurulan dialoglar var dersem .Tutup beni denek yapmaya kalkarlar .En iyisi çalışmalar var o da olacak dilediğinizi istediğiniz yere ışınlayabilirsiniz.zamansızlık ve mekansızlık ve boyut değişimlerinde.Ner dedim ben?

ütopik 
 03.02.2008 1:01
Cevap :
Aslında bu konuda kimsenin gelmesini bekleyen yoktur. Bu anketten anladığım her yönü ile faydalı durumu üstün gelen kişi değerlendirmesi yapılmak istenmiştir.Realist olmak lazım, çalışan kazanır. Deruni veya manyetik dalga iletişimi rasyonalizm dışında ütopik olur. Yerde yürüyüp çevremizin farkında olursak önemli olan budur. Yoksa burada kimsenin yeniden geleceği hayalleri olduğunu sanmıyorum. Teşekkür ederim saygılar.  03.02.2008 10:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster