Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '21

 
Kategori
Teknolojinin Geleceği
Okunma Sayısı
75
 

Dünya'yı Değiştirecek 55 Trend

2040'a Dek Dünya'yı Değiştirecek 55 Trendlere bakalim bugün.
 
2 yıl önce, Amerika'nın Orta Batı bölgesindeki ilkokul 1. sınıf öğrencilerine yönelik okulda bir öğretmenin yürüttüğü basit bir anketle karşılaştım. Öğrencilere basit bir soru sorar; hayalinizdeki iş nedir?
 
Pek çok öğrenci hemşire, itfaiyeci, polis, sürücü, öğretmen ve diğer ortak işler olarak karşılık verirken yalnızca birkaç öğrenci farklı yanıt veriyor. Bir öğrenci astronot olmaktan bahseder. Bir diğeri astronot olmayı hayal ediyor. Diğer ikisi genetik mühendis olmak istediklerini söyler. 
 
Bu benim için oldukça şok edici oldu çünkü bildiğimiz dünya değişiyor ve önümüzdeki 20 yıl içinde bir daha asla eskisi gibi olmayacak.
 
Bu 1. sınıf öğrencilerinin hayalini kurduğu işlerin çoğu önümüzdeki 20 yıl içinde ortadan kalkacak. Yakın tarihli bir rapor, mevcut işlerin yaklaşık % 85-90'ının yapay zeka tarafından yapıldığını ve bunun önümüzdeki 20 yıl içinde% 40-45'e düşeceğini söylüyor. Bu, yapay zekaya çok fazla sayıda işi kaybetmek anlamına gelir.
 
Hemen endişelenmeyin; Yeni teknolojilerin ayrıca küresel olarak 100-150 milyon yeni iş yaratması ve kaybedilen işleri telafi etmesi de bekleniyor.
 
Şüpheniz varsa, bazı rahatlatıcı gerçekleri sizinle paylaşmama izin verin.
 
Eski yazıtlar, çiftçilerin ilk sabanın icadından endişe duyduklarından bahseder. Çiftçiler işlerini kaybetme endişesi içindeydiler ama bu icattan da yararlandılar ve çiftliklerini büyüttüler.
 
100 yıl önce ruhani koç veya spor koçu gibi bir iş var mıydı? Kesinlikle hayır. İnsanlar öyle bir hayalden bahsetsen sana gülerdi.
 
Seri üretim yöntemleriyle 2. sanayi devrimi halihazırdaki işleri sona erdirmedi. Bunun yerine, daha düşük maliyetle daha fazla üretimi mümkün kıldı. Geçmişte yalnızca kralların ve aristokratların erişebildiği mal ve hizmetlere erişim sağladı. Bu değişim, büyüyen bir ekonomiye ve tüm dünyada ticaretin yükselmesine neden oldu. Ancak en zengin ile en fakir arasındaki uçurumu da genişlettiği aşikardır. Bunu bir şekilde çözmemiz gerekiyor.
 
Mesajımın açık olduğunu düşünüyorum. Zaten içinde olduğumuz değişimi ve bizi nereye götüreceğini anlamamız gerekiyor. Bu nedenle önümüzdeki 20 yılda dünyayı değiştirecek 55 trendin bir listesini derledim ve bunları 6 kısıma ayırdım.
 
Bu liste tüm cevapları içermiyor. Sadece düşünmeniz, öğrenmeniz, sorgulamanız ve değişimin sert rüzgarlarına hazırlanmanız için size bazı yeni ve taze fikirler vermek istiyorum.
 
O zaman başlayalım.
 
SİYASET VE GÜÇ
 
1.      Brexit ve diğer birkaç değişiklik Avrupa Birliği'ni yeniden şekillendirecek
 
2.      Tek kutuplu dünya, güç ve siyaset satranç oyununda Çin ve Rusya ile çok kutuplu bir dünyaya dönüşecek.
 
3.      Ticaret savaşları, petrol, su, ticaret yolları ve daha fazlası gibi sınırlı küresel kaynakları kontrol etme mücadeleleri hayatımızın bir parçası olacak.
 
4.      Bir Çin projesi olan yeni İpek Yolu, daha önce olmadığı gibi Uzakdoğu ile Avrupa'yı birbirine bağlayacak ve etrafındaki tüm ülkeleri ve şubelerini dönüştürecek.
 
5.      Birçok hükümet, gelişmiş gözetim sistemleri ve hatta insanlar üzerinde çip kullanımı nedeniyle daha otokratik olma eğiliminde olacaktır.
 
6.      Kapitalizm, evrensel gelir, daha iyi sağlık sigortası kapsamı ve girişimciliği artırmak için gelişmiş finansman ile daha sosyal bir finansal sisteme dönüşecek.
 
7.      Yeni bir küresel rezerv para, sosyal kapitalizmin bir sonucu olarak dünyaya hakim olacak
 
8.      Gelişmiş ve teknolojik olarak gelişmiş ülkeler arasındaki teknolojik farklılıklar, güç elitlerinin yükselmesine neden olacaktır. Son 10 yıllık Davos raporlarına bakarsanız zaten durum böyle. Dünya servetinin yarısına 60'tan az kişi sahip ve bu kişi tarafından yönetiliyor. Son rapora göre artık bu sayı 8. Yani küresel servetin yarısı 8 kişinin elinde. G10 ülkeleri dünyadaki zenginliğin çoğuna sahip.
 
9.      4. Dalga demokrasi dalgası, küçük bir elit grubunun yararına güç ve kontrol elde etmek için demokrasinin yozlaşmış kullanımına bir yanıt olarak yükselecek
 
10. Buzulların erimesi ile Antarktika’nın kolonileştirilmesi
 
11. Son 50 yılda işlevsiz hale gelen DSÖ, BM gibi küresel derneklerin reformu.
 
12. Batının dev kurumsal şirketleri Uzakdoğu'da yeni gelişen şirketler nedeniyle güçlerini kaybedecek
 
YAŞAMDA TEKNOLOJİ
 
13. Kendi kendine giden arabalar ile araba sürmek tarihe gömülecek. Hatta araba paylaşım modelleriyle araba sahipliği ortadan bile kalkabilir.
 
14. Sanal ve artırılmış gerçeklik ile seyahat etmeden dünyayı gezebilecek ve hatta beyne yerleştirilmiş çiplerle o mekanı gerçek gibi hissedebileceksiniz. Bu teknoloji ile uzaktaki bir kişiyle yanındaki gerçek bir kişiyle iletişim kuruyor gibi 5 duyunuzu (kokudan emin değiliz henüz) birebir hissederek yan yanaymış gibi görüşebileceksiniz.
 
15. Daha düşük maliyetle 3-D basılmış gıdalar hayvanları öldüren ve doğayı katleden beslenme modelimizi değiştirecek
 
16. 3D baskılı organlar, kaybolan ve işlevsiz vücut parçalarının değiştirilmesine olanak sağlayacak
 
17. 5G teknolojisi ile dünyanın her yerinde 7/24 internet erişim olacak.
 
18. Neuralink gibi sistemlerle insan ve makine entegrasyonu ile Endüstri 5.0 devrimi gelecek.
 
19. Kripto para birimlerinin yükselişi ve bunları önlemek için ekonomik savaşlar olacak
 
20. Arabalar, evler vb. paylaşılan kaynaklarla minimalist bir yaşam.
 
21. Cloud teknolojisinin yükselişi
 
22. Zihin aktarım teknolojisinde gelişmeler (Avatar 2045 Projesi)
 
23. Bellek aktarım teknolojileri
 
24. Büyük veri analizi, veri toplamadan daha önemli olacaktır
 
25. Ayna dünyaları, oyun oyuncularının gerçek hayattaki sahnelerde oyun tasarlamasını sağlayacak. Gelişmiş artırılmış gerçeklik ile desteklenirse, bu teknoloji bilinen iletişim ve seyahat yöntemlerinin yerini alabilir.
 
26. Organik çipler silikon bazlı çiplerin yerini alacak
 
27. CRISP teknolojisine sahip önceden tasarlanmış çocuklar
 
28. Sentetik insan genomu
 
29. Gökdelenlerde daha az su ve toprakla dikey tarım
 
TOPRAK ANA, GAIA
 
30. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak 2030'da küresel ortalama ısının 2 santigrat Celcius artması. Bu eşiğin aşılması geri dönülmesi zor iklim felaketlerinin yaşandığı bir dönemin habercisi olacaktır.
 
31. Dünyadaki çocukların % 25'inin temiz su kaynaklarına erişimi olmadığı için su kıt hale gelecek.
 
32. Yeşil enerji yakıtın yerini alacak
 
33. Dünyanın manyetik kutuplarının yer değiştirmesi ihtimali
 
34. Schumann’ın rezonansındaki artış devam edecek. Tarihte 7,83 Hz idi ve son zamanlarda 12-13 Hz civarında ve hala artmakta.
 
35. Kutuplardaki buzulların erimesi ile deniz seviyesinin yükselmesi
 
PSİKOLOJİ, BİLİNÇ VE KÜLTÜR
 
36. Transhumanizm neticesinde teknolojik olarak gelişmiş ve de başkalaşmış insanlar
 
37. Bölgesel gerilimler, savaşlar ve mücadelelerden kaçarak daha iyi yaşam koşulları arayan insanlar nedeniyle ülkeler arasında artan hareketlilik
 
38. Semavi Dinler ve diğer inanç sistemlerindeki yozlaşmış dini liderlerden bıkan insanların deizme daha fazla yönlenmesi
 
39. Artan sayıda boşanmalar ve azalan evlilikler bildiğimiz aile yapısını değiştirecek ve bozacak
 
40. Ortalama yaşam süresi 100 yılı aşacak
 
41. Emeklilik yaşı 85 olacak
 
42. Liderlik rollerinde ve iş dünyasında olan çoğu insan, zihinsel ve ruhsal olarak X nesli ve baby boomers'dan çok farklı olan Y ve Z nesillerinden insanlardan oluşacak. Bu da insana ve insanlığa hizmet et etmeyen eski ve köhne düzenlerin değişmesi demek.
 
UZAYIN KEŞFİ
 
43. Mars'a ilk insanlı yolculuk ve kolonizasyonunun başlangıcı
 
44. Asteroit madenciliği başlayacak. Asteroitlerdeki altın miktarı, Dünya'da mevcut olandan daha fazla.
 
45. Girişimciler uzayın keşfinde öncülüğü yapılmamış ve denenmemiş yöntemleri kullanarak daha fazla ele alacaklar
 
46. Güneş sistemi içinde insan yaşamını destekleyecek yeni koloni arayışı Satürn ve Jüpiter'in uydularında, özellikle çok kalın bir buz tabakasıyla kaplı ve altında bir okyanus bulunan Europa ve Euclaides'de başlayacak.
 
47. Uzay keşfinde yeni tahrik sistemlerinin kullanılması uzay yolculuğunu hızlandırıyor olacak
 
48. Ay'da bir insanlı üssün ilk kuruluşlarına şahit olacağız
 
49. Dünyanın yörüngesinde ve belki de ayda ilk turizm girişimleri başlayacak.
 
50. Her biri 100 milyon ila 400 milyon arasında değişen 2 trilyon galaksi barındıran bir evrende dünya dışı canlılarla ilk karşılaşmalar kuvvetle muhtemel.
 
İŞ HAYATI
 
51. Yapay zekanın yükselişi, insanlar tarafından yürütülen mevcut işlerin çoğunu bitirecek. Bununla birlikte, yeni işler açılacak, boşluğu telafi edecek ve hatta daha fazlası
 
52. Yaşadığınız ülkeden bağımsız olarak uzaktan çalışmak artık mümkün olacak ki bu da global bir vergilendirme sistemi ihtiyacını doğuracak
 
53. Daha az insan müdahalesi gerektiren dijital fabrikalar ile daha yalın, kolay, ucuz ve hızlı üretim gerçekleşecek.
 
54. Daha yalın organizasyon şemalarında ve kendi başına karar alabilen ekipler çalışma kültürlerine hakim olacak
 
55. Çeşitlilik tüm dünyada hakim olacak
 
Yukarıdaki liste, bizi zaten tam hızda başlamış olan yeni insan uygarlığı çağına hazırlama girişimi. Problem çözme teknikleri eğitiminde ölçmediğimizi geliştiremeyeceğimizi söylemek yaygındır. Benzer şekilde, farkında olmadığımız şeye hazırlanamayız.
 
Kendinize ve sevdiklerinize değişimin sert rüzgarlarında başarılı olmak istiyorsanız siz de okuyun, araştırın, anlayın ve zaten başlamış olan değişimin bir parçası olun.
 
Sevgiyle kalın,
 
Kenan
 
ACADEMIA MODERN Online Bilgelik Okulumdaki Küllerinden Yeniden Doğmak, Ezoterizme Giriş, Yapay Zeka Felsefesi ve diğer ücretsiz eposta ile eğitimlerime ulaşmak ister misin?  Kaydolduğun zaman 6 AY BOYUNCA her ay bir eğitim sana gelecek. Sana düşen tek şey kendine ayna tutmak ve bu dönüşüm çağında gelişmek. Çünkü bu bir devre sonu ve yepyeni bir safya açılıyor. Bilenle bilmeyen, sevenle sevmeyen, hakiki olanla sahte olan yakında ayrılacak. Senin yapabileceğin tek şey kendi üst bilincine yolculuk etmek ve kişilik zannını aşarak Öz'üne varmak. Kendini bul, bil ve ol.
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 245
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1232
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster