Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '12

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
264
 

Dünyaca ünlü cellist, Obama'ya Adnan Saygun çaldı.

Dünyaca ünlü cellist, Obama'ya Adnan Saygun çaldı.
 

Sabah gazetemi okurken üçüncü sayfa sanat  haberlerinde bir haber dikkatimi çekti. Yazıda dünyaca ünlü celist YoYo Ma'nın önceki gece Kennedy Ödüllleri gecesinde verdiği konserde Başkan Barak Obama ve eşine Ahmet Adnan Saygun'dan bir eser çaldığını yazıyordu. Yo Yo Ma bu konserinin birinci bölümünde Bach parçalarını, ikinci bölümünde ise folklorik ezgileri yorumlamış ve Konserini Adnan Saygundan bir eserle bitirmiş.

  Beni çok etkileyen bu haberin öncesi var. Bundan bir iki hafta önce A.B.D Florida'da bulunan keman sanatçısı kızım Burcu Göker Pensecola Senfoni Orkestrası ile ünlü celist Yo Yo Ma ile bir konser vermişti. Ve bu konser provası sırasında çekilmiş bir resimlerini de blog yazıma ekledim.Bu konser provaları sırasında  Yo Yo Ma ile çok iyi dost olan  Burcu ona doktora tezini de üzerine hazırladığı Adnan Saygun'dan ve eserlerinden bahsetmiş ve bestecimizi çok iyi anlatmış. Adnan Saygun'un eserlerinden çok etkilenen Yo Yo Ma o gece konserinde bis parçası olarak Adnan Saygun'un bir eserini çalmak istemiş fakat konser sonrası hemen söyleşiye gireceği için zaman yokluğundan çalamamış.

  İşte dün gece  Yo Yo Ma, Başkan  Obama'ya Adnan Saygun eseri çalarak günler önce yarım bıraktığı olayı tamamlamış oluyor. Tabıı bu olayın mimarını yani Burcu Göker'i unutmamak lazım. Burcu'nun günler önce Pensecola Orkestrası ve Yo Yo Ma ile verdiği konseri sadece yakınlarımız biliyor, bu olay basında yer almadı. Ben Yo Yo Ma'nın Adnan Saygun eserini Obama'ya dinletiş hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

 Bir Türk kızının dünyanın bir ucunda kendi ülkesi, kendi bestecisi , kendi müziğini duyurmak için verdiği uğraşı bilesiniz istedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Paylaşımınıza teşekkür ederim.Bilgilendim, sağ olunuz.Sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.12.2012 5:31
Cevap :
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Nahide Hanım.Sevgiler.  07.12.2012 19:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster