Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '12

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
4241
 

Dünyaca Ünlü Fotoğraf Sanatçımız - Ara Güler

Dünyaca Ünlü Fotoğraf Sanatçımız - Ara Güler
 

Resimlerine hayran olduğum, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler'i tanıtmak istedim bu bloğumda.

Fotoğraf muhabiri ve gazeteci olan Ara Güler dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak kabul edilmektedir. Tam adı Aram Güleryan’dır.
 
Varlıklı bir Ermeni ailesinde dünyaya gelen Ara Güler, 16 Ağustos 1928 yılında İstanbul’da doğdu.
 
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne giderken, 1948 yılında Yeni İstanbul gazetesinde işe başladı. Bütün dünyayı gezmek cazip geldiği için gazeteciliği meslek olarak seçti.
 
Lise yıllarından itibaren tiyatro ile ilgilenen sanatçının asıl hayali piyes yazmaktı. Bunun için Muhsin Ertuğrul ile çalışıyordu. Bir süre sonra Muhsin Ertuğrul’un tiyatro sahnesi yandı. Bu sıralarda Ara Güler de gazeteciliğe başlayınca tiyatro yazarı olma hayali sona erdi.

Türkiye ve başka pek çok ülkedeki büyük basın kuruluşlarında gazetecilik ve fotoğraf muhabirliği yaptı. Ajanslar fotoğraflarını satın almak için sıraya girdi.

1953’te Paris Magnum Ajansı'na muhabir oldu. Ardından 1954 yılında Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. 1958’de ise Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinde fotoğraf muhabirliği yaptı.
 
Savaş foto-muhabirliği de yapan Ara Güler, 4 tane savaşa gitti. Katıldığı savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Hatta çektiği bir savaş fotoğrafı Times dergisine kapak oldu.
 
Ara Güler "Fotoğraf muhabiriyim ve hayatım boyunca başka hiçbir iş yapmadım," diyerek sanatçı veya fotoğrafçı olarak anılmaktan hoşlanmadığını belirtir.
 
Gazetecilik yılları boyunca çok önemli kişilerle röportajlar yapıp fotoğraflarını çekti. Özellikle dünyaca ünlü ressam Picasso ile gerçekleştirdiği röportaj büyük ses getirdi. Bu röportajda Picasso’nun fotoğraflarını da çekerek tarihe geçti.

1971 yılında, Picasso’nun 90. yaş kutlaması için hazırlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için yaptığı röportaj ünlü ressamın şatosunda gerçekleşti. Bu röportaj sırasında fotoğraf çektirmeyi sevmemesiyle bilinen Picasso’nun çok sayıda fotoğrafını çekmeyi başardı.
 
Ara Güler’e arka arkaya poz veren Piscasso, “Ben de senin resmini yapacağım,” diyerek bir kitabın arka sayfasına Ara Güler’in resmini çizdi. Değerli bir kitap olduğu için sayfayı yırtmadılar. Resmi kitapla birlikte Ara Güler’e armağan etti.
 
Ara Güler’in fotoğraflarını çektiği diğer bazı ünlüler ise; İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali’dir.
 
İstanbul fotoğrafçısı olarak anılan Ara Güler “Ben çekmeseydim kimse eski İstanbul’u bilemezdi,” demektedir.

Özellikle eski İstanbul fotoğraflarıyla adından sıkça söz ettirir. Bu fotoğraflardan oluşan kitaplar yayımlamış ve çeşitli ödüller almıştır.

Ara Güler eskisi kadar çekilmeye değer tarafı kalmadı dese de İstanbul’u fotoğraflamaya devam etmektedir.
 
 Ara Güler yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği bir belgesel film çekti. "Kahramanın sonu" (1975) isimli bu belgeselde Türk donanma gemisi olan Yavuz zırhlısının tarihini ve daha sonra nasıl yok edildiğini anlattı.

Meslek hayatı boyunca yaşadığı deneyimleri anlattığı ve çektiği fotoğrafların yer aldığı çok sayıda kitap çıkarmıştır.

Fotoğraflar – 1980
Ara Güler'in Sinemacıları – 1989
Sinan, Architect of Soliman the Magnificient – 1992
Living in Turkey – 1993
Archipelago Pres – 1993
Eski İstanbul Anıları – 1994
Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun – 1994
Yitirilmiş Renkler – 1995
Yüzlerinde Yeryüzü – 1995
Ara Güler’e Saygı – 1998
Babilden Sonra Yaşayacağız – 1996
İstanbul des Djinns – 2001
Yeryüzünde Yedi İz – 2002
100 Yüz – 2003
Retrospektif – 50 Yıl Fotojurnalizm – 2004
Ara Güler – 2005
Ara’dan Yetmişyedi Yıl Geçti – 2005
Beyaz Güvercinli Adam – 2007
Ara Güler – 2007
Aphrodisias Çığlığı - 2009

Yaklaşık 50 yıl önce bir seyahat dönüşünde Aphrodisias şehrini keşfeden Ara Güler, hikayesini anlattığı aynı isimli kitabını Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkarmıştır.
 
Aldığı Ödüller

Ara Güler çok sayıda unvan ve ödül kazanmıştır. Bunların başında Alman Leica Firmasının verdiği Master Of Leica unvanı gelmektedir. Dünyada toplam 38 kişiye verilmiş olan bu unvana Türkiye'den sadece Ara Güler sahip olabilmiştir.

Master of Leica ünvanı – 1961 Almanya (Leica Firması)
Yedi yıldız fotoğrafçı’dan biri – 1961 İngiltere (British Journal of Photography Year Book)
Birincilik ödülü – 1979 İstanbul (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti)
Değerli hizmet – 1981 (Türkiye Basın Yayın Genel Müdürlüğü)
Türkiye’nin yurtdış tanıtımına katkı şeref ödülü – 1991 (Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü)
Başarı ödülü – 1995 (Başarılı İletişimciler)
Yılın fotoğrafçısı – 1995 (İfsak)
Başarılı iletişimci ödülü – 1995 (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
Onur ödülü – 1999 (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi
Görsel sanatlar büyük ödülü – 1999 (Aydın Doğan Vakfı)
Burhan Felek basn hizmet – 1999 (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti
Liyakat nişanı – 2000 (Ermeni Patrikhanesi )
Yüzyılın fotoğrafçısı – 2000 (Türkiye)
Officier des arts des lettres – 2000 (Fransız Hükümeti)
Fahri doktora – 2004 (Yıldız Üniversitesi)
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat büyük ödülü – 2005 (Türkiye)
 

Fotoğraflar :

Ara Güler resmi web sitesi (www.araguler.com.tr) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Harikasın yine Nilgüncüm harika.Çok anlamlı ve gerekli bir tanıtım diyor ve sözlerimi FRİEDRCH'İN bir söüzyle bitirmek istiyorum.''Ülkede akıl ve sanattan çok servete değer verilirse bilinmelidir ki orada keseler şişmiş kafalar boşalmıştır''SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 19.01.2012 21:04
Cevap :
Günaydın Şennur'cuğum. Bloğu beğenmene sevindim. Umarım ülkemizde her zaman akıl ve sanata değer verilir. Bu güzel sözü bizlerle paylaştığın için teşekkürler. Seni kocaman öpüyor ve güzel bir gün diliyorum canım herşey gönlünce olsun.  20.01.2012 8:54
 

Ülkemizin adını dünyaya duyurmada sanatın ve sanatçının yeri büyük...Ermeni asıllı da olsa, o bizden biri. Yıllar evvel ilk duyguğumda "fotoğraf sanatçılığı" ifadesini yadırgamıştım. Amam sonraları kabullenildi. Bilincine sağlık, Nilgün mektebinin değerli hocası, sevgilerle...

Yurdagül Alkan 
 19.01.2012 17:53
Cevap :
Günaydın Yurdagül Ablacığım. Ara Güler'in fotoğraflarına baktığımda, zaman duruyor ve fotoğraftaki kareye giriyorum. O anın tüm duygusunu yüreğimde hissediyorum. Onun fotoğrafları ruhumda başka bir pencere açıyor ve sanki ben başka bir dünyanın içine giriyorum ve bir süre orda yaşıyorum. Gerçek bir sanatçı da zaten onu izleyenlere tüm bu duyguları hissettirmekle yükümlü değil midir ? Teşekkür ederim ilginiz ve sanata olan duyarlılığınız için ablacığım, öpüyor ve güzel bir gün diliyorum.  20.01.2012 8:52
 

Ara Güler'i duymuştum da hayatı ve sanatı hakkında böyle ayrıntılı bilgim yoktu. Teşekkür ederim Nilgün Hanım...

Dr Atanur Yıldız 
 19.01.2012 16:39
Cevap :
Günaydın Atanur Bey. Dünyaca ünlü usta fotoğraf sanatçımız Ara Güler'i tanıtmaktan ben de onur duydum. Teşekkür ediyorum ilginiz ve alakanız için. Sevgiler, saygılar,selamlar.  20.01.2012 8:46
 

Önemli isimlerden biri. Ne iyi ettiniz de yazdınız Nilgün Hanım. Yetenekler, emek verenler, üretenler hep anılsın. Sevgiler

Merve Ballı Acar 
 19.01.2012 14:54
Cevap :
Ben de kendi çapımda fotoğraf çekiyorum, fotoğraf çekmek beni besliyor, hayatımı anlamlı kılıyor, mutlu oluyorum. Ara Güler'in fotoğraflarına ise aşığım. Bir ara kendi fotolarımı paylaşıcam inşallah, umarım beğenirsiniz. Öpüyorum canım, görüşmek üzere.  19.01.2012 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8350
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster