Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
488
 

Dünyada cennet imkansız değil

Dünyada cennet imkansız değil
 

Safir: Adeta sabır taşı gibi çizilmeye çatlamaya karşı en direnci yüksek taş.


İnsanoğlu sabredecek efendim. Yok öyle mızırdanmak, her buluttan nem kapıp fırtınalar koparmak. Hayat öyle adil ki. Sadece yaşa, izle ve gör. Biraz sabırla anlayışla nasıl da dünya yaşanılası hale geliyor.

Unutmayalım ki her şeyin özünde biz ve inanışlarımız, kabullerimiz yatıyor. Hayal ettiklerimiz aslında yaşamımızın muhtelif yerlerinde kodlanmış bizi bekliyor. Ama sadece her şeyin bir zamanı var. Sabredip, beklemesini ve doğru yerde doğru hamle yapmasını bildiğimizde hayallerimizin anahtarı hiç geri alınmamak üzere bize teslim ediliyor. Adeta bir yarış gibi. En güzel ödül içimizden geçirdiğimiz, olmasını istediklerimiz. Tek kural var; kendi yarattıklarımız. Çünkü kuralları biz yaratıp biz bozduğumuz için, başkasına yahut dünyaya kızmaya ne hacet ki. Hani derler ya kendim ettim kendim buldum. Aynen öyle. Kendimizle çeliştiğimizde kendimize karşı geldiğimizde, o doğru anı kaçırdığımızda ne kadara çırpınırsak çırpınalım, hayallerimiz suya düşer. Düşmek ne kelime boğulur ve gider.

Hadi bugün iyi düşünelim iyi şeyler olsun. Ne istediğimize nerede olmak istediğimize dair bir karar verelim. Ve bu verdiğimiz karar kuralımız, bu kuralımızda en büyük yarışmamızdaki şansımız olsun. Unutmayalım en büyük ödülümüz kendi dünyamızda yaratmak istediğimiz cennetimizdir.

Sarışelale herkese güzel, sabırlı, doğru adımların olduğu keyifli bir gün diler.

Hamiş: Bundan böyle her bir blog bitimine günün sözü, rengi ve renkli kelimesi olacaktır. Dilerim sevgili okuyucularım edindikleri bilgilerden keyif alır.

Günün sözü: "Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur." P.Drucker

Günün rengi : Koyu Safir (Çizilmeye karşı dirençli gece mavisi renginde çok değerli bir taş)

Günün renkli kelimesi: Sevda (Gecenin en karanlık rengi)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşündüm ben de bunun üzerine tekrar, şu hep dilimize dolayıp " Hayat ", " hedefler " ve " başarı " diye tüm yüklenimelerimizi sırtlayan sözcükler tam olarak ne olaki diye? Daha çok bizim dışımızda, kontrol alanlarımızın çok ötesinde, cari üretim-tüketim-bölüşüm ilişkileri bazında, dönem dönem egemenlerin kotardığı ideolojik-teknolojik- özdeksel-rekabetçi ve algısal bir yapı belirdi gözümde. Bu yapı, " hayat " denilen o sınırlı ve anlamlı bütünün en az yüzde 80'ini kaplıyor zaten (belki de 90'nını). Bizlerse binlerce yıllık içinde ruh- dayanışma-özgürlük-sevda-paylaşım-acıma-sorumluluk ve benzeri yüzlerce duygusal bir var oluşla çıkıyoruz onun karşısına. Kolay kolay uyuşamaz bu yapılar. Kala kala yüzde 10 ila 20'lik bir alan kalıyor bizlere bence, o insancıl değerlerimizi yaşatabilmek ve kontrol edebilmek için sanki. Kimimiz buna da şükür diyor, kimimizse isyan ediyoruz. Bazen de böyle( "Secret" benzeri ) güzel ve cesur öğütlere konu oluyor, bazen karamsarlıklara! Saygı ve selamlarımla

Ersin Kabaoglu 
 22.06.2008 14:50
 

öncelikle yazındaki bu cok güzel satırlar için tebrikler! SarıŞelale... ayrıcı yazilarinin sonuna ekleyeceğin bölüm de çok hoşuma gitti.... kalemine ve yüreğine sağlık... poseidon

Poseydon 
 19.06.2008 15:28
Cevap :
Teşekkür ederim Poseydon. Daima takiptesin. Güzel günler.  19.06.2008 15:51
 

Hadi buğün dediğin gibi olsun..İyi şeyler düşünelim..Aslında unuttum bakmaya, iyi anımsattın şanş topu oynamıştım. Belki tutmuştur.Bazn öyle düşünmüyoruz işte.Ama ben böyle düşündüğün için senin adına mutluyum..Benim kızımda senin gibi düşünüyor bazan.O da 20 yaşında makina mühendisi olacak.Ama taksitler bana tabi:)) Sağlıkla kal,mutlu kal hep böyla kal vede hoşçakal..

Ali Sönmez 
 19.06.2008 13:09
Cevap :
Teşekkür ederim Ali Bey, Bence en büyük cenneti pozitif düşünceli ve mühendis olacak bir evlat sahibi olmakla yaşıyorsunuz siz de. Şans topu size büyük ikramşyelerle çıksın çıkmasın gülümsemeye ve mutlu olmaya devam derim ben. Güzel günler.  19.06.2008 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1459
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Elektrik mühendisiyim. Eğitimci bir ailenin kızıyım. Kelimeler ve rakamlarla geçen serüven dolu b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster