Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '11

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
26133
 

Dünyada doğum yapan tek erkek canlı denizatı, muhteşem Video

Dünyada doğum yapan tek erkek canlı denizatı, muhteşem Video
 

Muhteşem görünümüyle son derece estetik olan denizatı, diğer sualtı canlılarından çok başka özellikler taşıyor: Eş değiştirmeyen denizatları, erkeği hamile kalan tek canlı türü... Ve üreme öncesi, eşler birbirinin etrafında saatler boyu dans ediyor! Erkek denizatının doğum anında çekilen harika videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum, bu linkten seyredebilirsiniz: 

http://video.mynet.com/erkanarkut/Dogum-yapan-tek-erkek-canli-denizati/1148685 

At kafasına benzeyen bir başı, uzayarak hortum biçimini almış burnu, küçük ağzı, birbirinden bağımsız hareket eden gözleri, kemik plakalarla kaplı vücudu, öne kıvrılan kavrayıcı kuyruğu ve yüzgeçleriyle denizatları, diğer balık türlerinden çok farklı bir canlı türü olarak denizlerde yaşamını sürdürüyor.Onu diğer türlerden farklı kılan bir başka özelliği de göz yapısı: Gözleri birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahip. 

Denizatları yalnızca ilginç fiziki özellikleriyle değil, erkekleri hamile kalan tek canlı grubu olma özelliğiyle de Allah’ın muhteşem bir sanatı olarak karşımıza çıkıyor. Denizatları gece çiftleşiyor ve bu çiftleşmeler mevsim boyunca devam ediyor. Denizatlarının erkeği, dişisinden aldığı yumurtaları saklayabileceği bir kuluçka kesesine sahip.Dişi bir denizatı, erkeğinin kesesine bir defada 1500 yumurta bırakabiliyor. Ayrıca önemli bir nokta da; çiftleşmenin başarılı olması için ikisinin de aynı boyda olmasının gerektiği... Aksi halde yumurtalar dışarıya dağılıyor. Erkek denizatı, dişiden aldığı yumurtaları hem kendi vücudunda saklıyor, hem de onları döllüyor. Embriyo, kuluçka kesesinde bulunan kılcal damarlarla besleniyor. 

Açıkça görüldüğü gibi denizatlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için son derece ince planlanmış birçok detay var ve bu detaylarında tesadüfler zinciriyle, evrimle meydana gelmesi mümkün değildir. Tüm canlılar Allah’ın muhteşem sanatının eseridir. Bakın evrimciler bu gerçeği nasıl itiraf ediyorlar: 

Maalesef evrim alanındaki açıklamaların çoğu iyi değil. Doğrusu bunların açıklama olarak değerlendirilmeleri bile çok zordur. Öneri, önsezi ve boş hayallerdir, hipotez olarak adlandırılmaları bile yanlış olur. (Norman Macbeth, Darwin Retried: An Appeal to Reason, Boston: Gambit, 1971, s. 147) 

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar 

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2334
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster