Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
207
 

Dünyada en fazla ekmek Türkiye’de tüketiliyor; inşallah geri kalmışlığımızın bununla ilgisi yoktur!

Dünyada en fazla ekmek Türkiye’de tüketiliyor; inşallah geri kalmışlığımızın bununla ilgisi yoktur!
 

Yılda kişi başına 150 kilo ekmekle dünya birincisiyiz ve en yakın Almanya’ya  (yılda 90 kilo, onu da oradaki Türkler yiyordur) fark atıyoruz. Topraklarımızda en fazla buğday yetişiyor, belki ondan.

Ya şimdi yiyelim de yani dünyada ekmek yenmiyor ki biz niye yiyoruz. Alışkanlık diyorum ben, millet olarak ekmeğe alışmışız. Çok da faydalı bir şey değil. Üstelik şeker içeriyor.

Ekmek yemeden de durulabiliyor. Ben kendim denedim. Alışkan olduğumuz için zor oluyor ama ekmek şart değil. Yani bazı ülkelerde hiç ekmek yenmiyor, hatta fırın bile yok (Tanzanya) Hakikaten bizde bu kadar ekmek yenmesi (hatta fakir insanlarımız bazı öğünleri sadece ekmekle geçiştiriyorlar) biraz da kültürümüzle alakalı galiba. Coğrafi nedenler desek komşularımız bizim gibi değil (Rusya kişi başına yıllık 80 kilo)

Şimdi biz bu kadar ekmek yiyoruz ya e geri de kalmış bir ülkeyiz. Çok ekmek yediğimiz için kafamız mı çalışmıyor acaba? Yani diğer ülkeler gibi (yılda 60-70 kilo, bizim yarımız) olsak normal diyeceğim ama 150 kilo nedir ya. Türkiye’de her insan senede 150 kilo ekmek yiyor. Bir ekmek 250 gram olduğuna göre yılda 600 ekmek. Neredeyse günde bir kişi 2 ekmek.

Kesinlikle çok yüksek. Anlaşılır gibi de değil. Beslenme alışkanlıkları klasik, gelişmemiş. Yeme içme doyma esasına dayalı. E alışkın da olduğumuz için ekmek yemeyince doymuyoruz. Türkiye’de ekmek tüketimi sağlık sorunu yani.

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağlıklı beslenme; doğal karbonhidrat, protein ve vitamin dengesinden oluşmalı AMA ne yazık ki Türkiye'de şartların sonucu ucuz olan karbonhidrat ağırlıklı besleniyor. Bu da tabii ki insanın biyolojik gelişimini olumsuz etkiliyor.

Kadri KANPAK 
 27.09.2015 20:16
Cevap :
Ben dengeye fazla inanmıyorum...  28.09.2015 21:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5778
Toplam yorum
: 14553
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster