Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
478
 

Dünyada kitap okumada sonuncu televizyon izlemede ilk sıradayız

Dünyada kitap okumada sonuncu televizyon izlemede ilk sıradayız
 

Samsun Yazarlar Eğitim ve Kültür Derneği (SAY-DER) Başkanı Ahmet SEVEN

Dünyada kitap okumada sonuncu televizyon izlemede ilk sıradayız

Yapılan araştırmalarda ülkemizin kitap okuma karnesinin zayıf olduğunu ifade eden Samsun Yazarlar Eğitimi ve Kültür Derneği (SAY-DER) Başkanı Ahmet SEVEN;

“Ülkemizde her bin kişiden sadece birinin kitap okuduğunu ortaya çıkaran araştırma sonuçları üzüntü vericidir. Araştırmaya göre gençlerimizin yüzde 70´inin hiç kitap okumadığı ortaya çıkmaktadır. Okullaşma ve okuryazar oranımızla kitap okuma oranımız arasında korkunç uçurumlar vardır. Okuryazar sayımız artıyor fakat kitap okuyan sayımız azalıyor. bunda bir gariplik var demektir. Bir başka araştırmaya göre ülkemizde temel ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada yer almaktadır. Bir Japon yılda 25, İsviçreli 10 kitap okuyor, 6 Türk’e ise bir kitap düşüyor. Kitap için yılda kişi başı sadece 45 sent (yaklaşık 8 YTL) harcama yapılıyor. Bu rakamlar geleceğimiz açısından kaygı vericidir. Bu konuda duyarlı olan herkesi elinden geleni bir şeyler yapmaya ve göreve davet ediyorum” dedi.

SEVEN ülkemizin önceki yıllarda günde 3, 5 saat televizyon seyretme oranıyla ABD’den sonra dünyada ikinci sırayı almaktayken son yıllarda dizi film furyasıyla birlikte 4 saate çıkarak ilk sıraya yerleştiğini böylece dünyada en çok televizyon izleyen ülke durumuna geldiğini de belirterek bundan kaygı duyulması gerektiğini söyledi.

SEVEN: “ Resmî kayıtlara göre Türkiye’de 394 bin kütüphaneye karşılık 400 binden fazla kahvehane mevcuttur. Özellikle emekli yuvası haline gelen kahvehanelerdeki insanların kazanılmaya çalışılması gerekmektedir. Zaman öldürme kaderimiz olmaktan çıkmalıdır” diye konuştu.

Kitap okuma konularında bazı tavsiyelerde de bulunan SEVEN;

“Kitap insan hayatı için okyanus gibidir. O çekilirse bütün değerleri karaya oturur. Ülkemiz ortalamalarına baktığımız zaman suyun çekildiğini görmekteyiz. Yani kitap çekilmektedir. Böyle giderse yabancısı olacağımız bir varlık haline gelmesi kaçınılmazdır. Kitaba yabancılaşan toplumlar kendilerinden de uzaklaşmış olurlar. Bu defa da kitap okumayanların yerine kitap okuyanlar düşünmeye başlar demektir. Biz ise kitaptan uzaklaşıp televizyona yaklaşmış bulunmaktayız.

Televizyon seyreden insanın dikkati dağılmakta başka şeylerle bağlantı kurmakta zorlanmaktadır. Bu durum özellikle çocuklarda başarıyı etkilemektedir. Bu anlamda kitap okumayı teşvik ve alışkanlık haline getirebilmek için kitabınızı her zaman yanınızda taşıyınız Çocuğunuzun yanında kitap okuyarak örnek olup, onlara kitap sevgisi kazandırabilirsiniz. Evlerinizde küçük çapta da olsa bir kitaplık ve okuma köşesi yapınız. Kitap almaya çocuğunuzla birlikte gidiniz. Birlikte yaptığınız alışverişlerde bir de kitap alınız. Onlarla kitapevlerine gidiniz. Bugün internet başında aşırı kalma ve kitap okumama insanları sosyallikten alıkoymaktadır. Sürekli internet başında kalanlar hızlı bir şekilde toplumdan uzaklaşmakta, toplumu yakından ilgilendiren değerleri ve genel konulara yabancı kalmaktadırlar. Kullanıcılar için internet ikinci bir iç dünya olmamalıdır” dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halimiz budur işte! Böyle bir çalışmayı gerçekleştirdiğiniz için kutlarım. selamlar

Ezgi Umut 
 02.11.2007 18:45
Cevap :
Önceki yıl da böyle bir araştırmayı dile getirmiştim. O zaman tv izlemede ikinci sıradaydık. Bu araştırmaları sadece dile getirdik hepsi bu. Birçok kurum araştıma yapıyor bunu toplumla paylaşıyor. Sonuç acı ve üzücü...Bende sizi duyarlılığınızdan dolayı tebrik ederim....Selam ve saygılar....  02.11.2007 19:59
 

Sizin araştırmanız olduğunu bilmiyordum tebrik ederim.

sedataydın 
 31.10.2007 15:36
Cevap :
Bugün İHA'da yayınlandı. Ancak bu araştırmalar birçok eğitim kuruluşu ve konuyla ilgili birimler tarafından yapılmıştır. Ben teşekkür ederim.  31.10.2007 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 574
Toplam yorum
: 543
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 873
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Samsun Yazarlar Derneği (Kurucu) Başkanı. 12 kitabı neşredildi. Türk Güreşinin Sembol ismi Yaşar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster