Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
464
 

Dünyanın değişimi

Dünyanın değişimi
 

DÜNYA VE AY


İlkokuldayken okuduğumuz tarihte dünyanın milyonlarca yıl önce oluştuğu ve üç beş bin yılda bir köklü değişimler yaşadığını öğrenmiştik. İlerleyen tarih eğitimimizde İsa'nın doğumu ile tarihin milat kriterinin oluştuğunu; millattan önce ve sonra olmak üzere ikiye ayrıldığını öğrendik.

Tarih eğitimimiz ilerledikçe çağları öğrendik; taş devri, maden devri gibi, yazıdan önce yazıdan sonra gibi.Millattan sonrasını doğruluğu yazanların vebalinde artık adım adım okumaya başladık. Ve tarihin 1800 lü yıllara gelen kadar ağır değişimlerle ilerlediğini biliyoruz.

15 inci 16 ıncı 17 inci 18 inci 19 uncu yüzyıllar 100 yıllık dilimlerle net ayrıştırılabilecek değişimler yaşandı. 20 inci yüzyıl insanlık tarihinin geçmişiyle vedalaştığı dönem olarak belirginleşmektedir, 1900 lü yıllar yaşanan teknolojik gelişmelerle ve savaşlarla artık dünyanın küreselleşme sürecinde olduğunu ortaya koydu.

Bu süreç öylesine değişimler yaşattıki; örneğin 1850 lili yıllarda dünya nüfusunun 150 milyon olduğu konuşulmaktayken 200 yıl sonra 2050 yılında dünyada 7 milyar insan yaşıyor olacaktır, arada ki fark 40 misli

Orduların atlı seferleri ile aylarca ulaşmayacağı binlerce kilometrelik mesafeler artık saatler süresiyle ve insansız uçaklarla taaruz yapılacak hale gelmiştir.

Bu değişim sürecenin Elektronik gelişimin ürünü olduğu tartışmasızdır.

Şimdi de; şu anki nüfus artışı ile bile dünya kaynaklarının 50 yıl sonra insanlara yetemeyecek hale geleceğini ve insanlığın göcecek bir başka gezegeni bulması gerektiği öne sürülmektedir.

Yukarıda ifade ettiklerimi bir bütün değerlendirdiğimizde Bilim ve Teknoloji insanlığın lehinemi aleyhinemi çalıştığı belirsizleşmektedir.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KÜRESEL PLANLAMASININ ŞART OLDUĞU VE TÜM DEVLETLERİN BUNU OBJEKTİF ALGILAYIP YORUMLAMASI UYGULAMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

KADRİ KANPAK 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Millattan önce 2015 yılında ne oldu acaba?

Kerim Korkut 
 28.09.2015 21:32
Cevap :
Tarihe ilgisizim, onu da siz yazın:) belki insanlığın en güzel dönemiydi:)   29.09.2015 9:28
 

İnsalığın lehine veya aleyhine olup olmadığı bilimin umurunda olmaz. Bu onu kullanan, yani bilimsel olabilen insanın sorunudur. Eninde sonunda bilimi insanlık lehine kullanmak bir biçimde insanlık bilincine dank edecektir.

Muharrem Soyek 
 23.09.2008 14:51
Cevap :
dilerim gank eder, gidiş uçuruma gidiştir.  24.09.2008 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1199
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster