Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '14

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
3819
 

Dünyanın en borçlu ülkesi neresi? Biz kaçıncı sıradayız? Borç stokumuz ne kadar?

Dünyanın en borçlu ülkesi neresi? Biz kaçıncı sıradayız? Borç stokumuz ne kadar?
 

Gelin dünyanın en borçlu ülkeleriyle ilgili bir sıralama yapalım.

Dünyanın en borçlu ülkesi Rusya: Borcu 714.2 milyar dolar.

İkinci borçlu ülke Brezilya: Borcu 471 milyar dolar.

Üçüncü borçlu ülke Hindistan: Borcu 400.3 milyar dolar.

Dördüncü borçlu ülke Meksika: Borcu 373.8 milyar dolar.

Beşinci borçlu ülke TÜRKİYE: Borcu 372.7 milyar dolar.

Bu borçlar devletin borçları…

Birde özel sektörün borcu var.

O ayrı…

Halka 3 Y ile mücadele sözü verip, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokma söz veren AKP Hükümeti sözünü tuttu mu?

Bence tuttu!

Ancak tersinden!

Yukarıda da gördüğünüz gibi, ülkemiz üretmeden tüketerek yarattığı ekonomik mucize nedeniyle, gelişmekte olan ülkeler içinde en borçlu beş ülkeden biri…

Her fırsatta IMF’ye olan borcu sıfırlamakla övünen Hükümet, 2002 sonunda 129.6 milyar dolar olan dış borç stokunun 2013 Eylül sonu itibariyle 372.7 milyar dolara ulaşmasından nedense hiç bahsetmiyor. IMF’ye olan borç sıfırlanırken, borç stoku 11 yılda yaklaşık olarak üçe katlandı.

Özel sektör dış borç stokundaki artış ise daha dramatik!

Merkez Bankası’nın geçen hafta açıkladığı verilerine göre 2002 sonunda 43 milyar dolar olan özel sektör dış borç stoku, 2013 Aralık sonu itibariyle tam 6.2 kat artarak 266.3 milyar dolara ulaştı.

Toplam borç stokumuz ise 639 milyar dolar!

Buna verilere göre; Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girme masalı gerçekleşmedi ama Türkiye gelişmekte olan ülkeler içinde en borçlu beş ülke arasına girdi.

Bu ekonomik başarı(!), büyük ihtimalle “Paralel Yapı”nın işi…

Yoksa AKP ülkeyi ne güzel idare edip, halktan topladıklarını halka(!) dağıtarak, kurduğu sadaka düzeni ile iktidarda kalma süresini uzatmaya çalışırken, her gün ortalığa saçılan tapelerleden anladığımız kadarıyla, evleri banka şubesine dönüştürmüşler.

Buda şunu gösteriyor; evlerin altında oluşturulan havuzlarda toplanan zekâtlar(!) ülkenin dış borcunu ödemekte kullanılacaktı!

yurttabirgül bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendiniz dürüst değilsiniz,başkalarının dürüstlüğünü hatalarını sorguluyorsunuz.Böyle şey olur mu?327,7 ne demek?Milli gelirdeki artış oranına göre dış borçtaki artış oranı düşük demek.600 görürsen onu tam tersi tabi.Dış borç daha az oranda artmış.Yani ödeme gücü artmış Tr nin.Bu aynı olsaydı bile çok büyük başarıydı ki daha iyidir.Dün kısa vadeli borçlar açıklandı.Bariz azalma var.Bu sadece 2 aylık icraatın göstergesi.Kısa vadeliler işte bu ifonların,otomobillerin alımında kullanılan kredilerdir.Uzun vadeliler ise,köprüler,yollar,santraller şunlar bunlar yani altyapılara harcanır.

Keniron 
 19.03.2014 8:17
 

Toplam dış borcumuz 639 değil 327,7 önce bunu kabul edin.Yav tabolyu doğru okumuyorsunuz,kafanıza göre yorumluyorsunuz...komedi gülermisin ağlarmısın?Dürüst olun önce.600 nerde 300 nerdeee.

Keniron 
 18.03.2014 13:12
Cevap :
AKP'nin ekonomi politikalarını destekleyen birisinin dürüstlük dersi vermesi hiç etik değil. Ülkede analar ağlarken, IMF'nin borcunu ödedik diye gerinenler, ülkeli borçlardan arınıp, yakında alacaklı bile çıkarabilirler. Sizlerde buna destek verirsiniz! Çıkan tapelere, fezlekelere de gülüyor musunuz?  18.03.2014 14:31
 

Gene başladık kuru inada. Yanlış okumuşsunuz tabloyu.Bürüt dış borç diyor.Altta da açmış toplamı..Devlet yatırımları + hazine + özel sektörün toplamı 327,7...Özel sektöre bir şey diyemem.Orda israf belli bi oranda mevcut.İ-Phonelar,150 ekran LED ler...Bu konuda bir miktar tedbir alındı.Net düzelme ilk 2 ay ve,banka karlarındaki dramatik düşüşle görüldü...Devlet kendi borcu ise bunların dışında.Bir çoğu uzun vadeli yatırımlar olduğu için şu an hesapta görünen borçlar 20-30 yıl sonrasına kadar kullanılacak yatırımların bedeli olduğundan extra bir puandır bütçeler için.Dış borcumuz 639 değil önce bunu görün.

Keniron 
 13.03.2014 16:11
Cevap :
Neyi savunuyorsunuz? Evlerin bodrumlarında saklanan paralar dahil mi? Geleceğini tüketen bir halkın ferdi olarak, sizin neyi savunduğunuzu anlamakta zorluk çekiyorum. Size Aykut Erdoğdu'nun söylediği bir cümleyi hatırlatacağım. Bir uçak kaç milyar dolar nakit alıyor ve iki uçuk kaç milyar dolarla nereye gitti? Başka birşey söylemeye gerek var mı? Kredi kartlarına taksit miktarının düşürülmesi ve teknolojik ürünlerde karta taksitin sıfırlanması, aslında teknolojiden korkuyu gösterir. Borç miktarı mı? Sizin verdiğiniz rakamları yandaş ekonomi yazarları bile söyleyemiyor. Siz ise aynı şeyleri söyleyip duruyorsunuz. Ben ülkenin toplam borcunu söylüyorum. Özel sektörün borcuna kim kefil?  14.03.2014 14:10
 

Türkiyenin toplam özel ve devlet borcu 372,7 milyar dolar.639 değil!Ozelinki içinde zaten. http://www.hazine.gov.tr/default.aspx?nsw=EilDPQez15w%3D-H7deC+LxBI8%3D&mid=120&cid=12&nm=634 ...2002 ye göre 2,9 kat artmış.Toplam GayriSafi Gelir artışı bu orandan daha yüksek olduğu için tablo olumludur.Toplam gelirimiz borcumuzun artış oranından daha küçük olsaydı o zaman zarardı.Çarpıtmayın verileri...Bunca yıl yapılan yatırımların bir çoğu uzun yıllar boyu kullanılacağı için tabloya ileriki yıllarda bonus etkisi kazandıracak.Hızlı trenler,metrolar,limanlar,duble yollar,GAP sulama sistemleri,Çoruh havzası barajları,uydu-hava ve deniz taşıtlarında kazanılan know-how,nükleer sektör vs.Devlet en büyük organizasyon olduğundan borc yükünün özel sekörün üzerine dağıtılması akıllıcadır.Devletin düşen borcunun ekonomik özgürlük yolunda daha fazla şantaja direnebileceği anlamına gelir.1000 kişinin çalıştığı bir bankanın uğrayacağı zarar ile 76 milyonun maruz kalacağı zarar aynı olmaz.

Keniron 
 11.03.2014 15:28
Cevap :
Hepsi bu kadar mı? Aslında bu borç listesini o siteden kaldırmak lazım! İnternet yasakları ile bu tür siteleri ortadan kaldırmanın zamanı geldi de çattı! Ya ben toplama özürlüyüm, ya siz görme özürlüsiniz.  12.03.2014 16:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster