Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1383
 

Dünyanın en ünlü fotoğrafı

Dünyanın en ünlü fotoğrafı
 

Che'nin sol yanağında yanında durduğu bitkinin yapraklarının gölgeleri reprodüksiyonlarda retuşlanmı


Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ve en çok basılmış fotoğrafı <ı>Il guerrillero heroico (kahraman gerilla) 5 Mart 1960 yılında Kübalı fotoğrafçı Alberto Korda (Alberto Diaz Gutierrez; 1928-2001) tarafından çekilmişti.

Arjantinli devrimci Ernesto ‘Che’ Guevara’nın, karşıdevrimci bir eylemde ölen 136 Kübalının cenazesinde çekilmiş olan fotoğrafı, çekildikten sonra yedi sene yayınlanmadı. Korda’nın İtalyan bir gazeteciye bir kopyasını verdiği fotoğraf, 1967 yılında Che öldürüldüğünde ilk olarak İtalya’da poster olarak bastırılmıştı.

Alberto Korda, fotoğrafçılığa “kadınlarla bir araya gelmek için” başladığını itiraf etmiştir ve bu amacı gerçekleşmiştir de. Korda’nın ikinci eşi Küba’lı meşhur model Natalia Menendez olmuştur.

Korda ve meşhur Che fotoğrafı ile ilgili çarpıcı başka bir ironi ise şudur: bu fotoğraf dünyada insan teni dahil basılması mümkün olan her türlü yüzeye basılmıştır ama Korda bu fotoğraftan dolayı herhangi bir telif hakkı kazanmamıştır, çünkü Küba, ya da daha doğrusu Fidel Castro, edebi ve sanatsal hakların korunması hakkındaki “Berne Konvansiyonunu” imzalamamıştır.

Korda, 2000 yılında Smirnoff’u bu figürü reklamlarında kullandığı için dava etmiş ve mahkeme dışı anlaşma yoluyla 50 bin dolar alıp Küba sağlık örgütüne bağışlamıştır.

Bu konuda “Che Guevara’nın uğrunda öldüğü ideallerinin bir destekçisi olarak onun hatırasını yaşatmak ve sosyal adaleti sağlamak uğruna resmin kullanılmasına karşı değilim ama Che imajının alkol gibi ürünlerin promosyonunda kullanılmasına kategorik olarak karşıyım, Che yaşasaydı o da aynı şeyi yapardı” demişti.

Fakat aynı Alberto Korda, 1999 yılında bu resmin İngiltere’de kilise reklamlarında da kullanılmasına izin verirken Che ile aynı paralelde kalma çabası içinde olmamıştı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tüm dünyanın saygısını kazanmış idealist bir devrimcinin bir başka bilgi ayrıntısına parantez açmanıza teşekkürler,selamlar

Mustafa Nuri Gürsoy 
 27.10.2008 21:31
 

en büyük devrimcidir kendisi aynı zamanda çok da yakısıklıdır ve idealistlerin başını çeker... ilginç ayrıntı için teşekkürü borç bilirim.. comandante che che:))))

?=)( 
 21.10.2008 14:53
Cevap :
Bir ülkede devrim başarıp, başka bir ülkede yine aynı devrim uğruna ölen bir "comandante", idealleri örtüşmeyenlerin de saygı duyması gereken bir "commandante". Romantik denecek ölçüde idealist, çok da yakışıklı.  22.10.2008 17:10
 

Che ile ilgili enteresan bir bilgilendirme...Teşekkürler... Sevgiler Berlin'den

OKAN TINMAZ 
 19.10.2008 23:33
Cevap :
Teşviğinizden dolayı ben teşekkür ederim  20.10.2008 20:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2115
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İnsanın kendini anlatması zor, gereksiz de! Yaptığı işlere bakmak yeter, ne gerek var fazla i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster