Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '11

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
503
 

Dünyanın Göz Bebeği

Dünyanın Göz Bebeği
 

Fatih Sultan Mehmet'in, AMASRA için," Dünyanın Göz Bebeği " (Çeşm-i Cihan) dediği rivayet olunur.

Karadeniz'in bu şirin ilçesi, hem doğal görüntü olarak, hem de sahip olduğu tarihi zenginlikle, bu eşsiz betimlemeyi hak etmektedir.

Ancak Amasra hem ülke, hem de dünya turizminde hak ettiği yerde midir?

Olmadığı ortadadır :

- Gerede -Amasra arasında Romalılar tarafından 2000 sene önce dağların yamaçları tıraşlanarak yapılan kilometrelerce uzunluktaki araba yolundan kaç kişinin haberi vardır acaba?

- Bu yolun Amasra'da sona eren noktasında Roma'nın sembolü olan Kartal figürlü muhteşem anıtını hangimiz biliyoruz ?

- Ayrıca iki adet tarihi kalesi, Antik Tiyatrosu (Toprak altında), Kemerleri, çeşitli heykelleri ile Amasra, büyük bir tarihi hazineye sahip olmasına rağmen, Ulusal ve Enternasyonal Kültür Turizminde dikkat çekeci durumda değildir.

Amasra, Helenistik Dönemden sonra Romalıların, Cenovalıların ve Osmanlıların eğemenliği altında kalmıştır.

Şehrin her yanında bu medeniyetlerin çeşitli izleri görülmektedir.

Tarihi zenginlik bakımından en dikkat çekici husus Amasra'nın altında "Batık " bir  "Antik Şehir " in bulunmasıdır. Bugüne kadar bu antik şehrin arkeolojik düzenlemesi yapılmamıştır.

Amasra'nın, mini diye nitelendirebileceğimiz müzesinde muhteşem heykeller mevcuttur. Hele Romalılar döneminden kaldığı söylenen YILAN HEYKELİ  (ki tesadüfen bir caminin temelinden çıkarılmıştır) müstesna bir güzelliğe sahiptir.

Doğal güzelliği yanında tarihi zenginliği ile Dünyanın Gözbebeği olma özelliğine sahip olan Amasra HER BAKIMDAN  ihmal edilmektedir.

Özellikle tanıtımında çok geri kalınmıştır.

Dünyanın tanımadığı bir gerçektir.

Avrupa'nın bir çok Havalanına Amasra tarihini anlatan ve tarihi eserlerin fotoğraflarını içeren bilbortlar konsa, bırakın Amasra Turizmini, Ülke turizmini patlatır düşüncesindeyim.

Benim bu bloğu yazmamdaki amaç Turistik bilgi vermek değildir. Esas amacım taihi zenginliklerimizi Dünya'ya tanıtmak için ilgililere SESİMİ DUYURMAKTIR. Tabii ne kadar duyurabilirim?

Not: Bu  blog NTV kanalında sunucu Ahmet Yeşiltepe'nin Zaman Yolculuğu programından esinlenerek yazılmıştır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yılmaz Bey, Amasra küçük (bana göre) ve şirin bir yer. Hafta sonları çok kalabalık oluyor. Amasra'ya gidildiğinde tekne turu yapmadan ve balık yemeden dönmemek lazım :-)

Bulutevi 
 04.10.2011 11:33
Cevap :
Sizin de belirttiğiniz gibi Amasra çok şirin bir ilçemizmiş.Ben görmedim.Ancak TV'den izledim. Doğal güzelliği yanında muhteşem bir tarihi hazineye sahip olmasına rağmen Dünya'ya tanıtamamışız.Gitme imkanı bulursam tekne turu yapıp balık yiyeceğim İlknur hanım.Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Saygı ve selamlarımla.  04.10.2011 14:03
 

Benim de henüz görmediğim ve ilk fırsatta görmek istediğim bir yer. Enfes bir coğrafi konumu olduğunu düşünüyorum. Çeşitli film veya belgesellerden izlediğimde sadece doğal görüntü olarak bile, biemiyorum çekim açıları falan da mı çok başırlıydı o yüzden mi bana öyle geldi ama, hayran kalmıştım. Çok güzel, şipşirin, temiz, ufak ama sımsıcak bir duygu oluşmuştur bende Amasra için. Bir şekilde denk gelse de gitsem, yazınız aklıma düşürdü gene Amasrayı böylece.. Sevgiler...

Filiz Alev 
 01.10.2011 2:42
Cevap :
Yeterince reklamı yapılmamış bir turistik sayılabilecek yöremiz.Özellikle tarihi zenginliği beni hayrete düşürdü.Herkesin görmesi dileğiyle.Sevgi ve saygılarımla.  01.10.2011 11:15
 

Türkiye'nin (anadolunun) tüm deniz sahillerine gezinti yapmış biri olarak ÇEŞMİ CİHAN'ı da gördüm, doğa esteteiği olan bu şirin ilçe gürültü aramayan dinlenme amaçlı bir hafta sonu gezintisi için çok keyili bir yer. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 29.09.2011 22:38
Cevap :
Ben de ilk fırsatta görmek istiyorum.Hatta MB ile bir tur tertip edilebilir mi diye düşünüyorum. 30 kişi katılsa Amasra hakkında 30 adet blog yazılmış olur.Belki Turizme katkımız olur.Selamlar.  30.09.2011 10:51
 

Görmedim Yılmaz Bey ama kafama yazdım ve göreceğim sizede haber vereceğim.Selamlar, sevgiler. :)

Şennur Köseli 
 29.09.2011 19:59
Cevap :
Görmek yetmez Sennur hanım, şiir kitabı da yazacaksınız :))Sevgi ve selamlarımla.  29.09.2011 22:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster