Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '15

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
141
 

Dünyanın ilkleri

Dünyanın ilkleri
 

Dünyanın İlkleri


Bizim "ilk" diye, heyecan ve şaşkınlıkla karşıladığımız ne varsa, biz daha hayretler içerisindeyken, Dünyanın bir bölümü için çoktan sıradanlaşmış oluyor.
 
Gelecekte bir gün, biri "Dünyanın İlkleri" diye bir yazı yazdığında, tüm listenin (peki, tamam; en azından yarısının) Türkiye'den çıkma olması dileğiyle,
başlayalım...
 
DÜNYANIN İLKLERİ
 
Basketbol İlk kez 1891 yılında ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Hristiyan Erkekler Birliği Eğitim Okulu'nda oynatıldı. 
 
Dünya üzerinde ilk konservatuar, 1537 yılında, Napoli'de kurulan San Maria di Loreto'dur.
 
İlk çikolata fabrikası, 1765 yılında, ABD'de, Walter Bakery Company ismi altında açılmıştır.
 
İlk demiryolu ulaşımı, 1804 yılında, İngiltere'de mühendis Richard Trevithick tarafından basit bir vagon tasarımı ile yapılmış; ancak Trevithick çalışmalarını sürdürüp geliştiremediğinden dolayı, trenin bulunuşu, 1825 yılına sarkmış ve bir başka İngiliz olan George Stephenson'a mal edilmiştir.
 
İlk metro hattı, Londra'da 1863 yılında açılmıştır.
 
İlk helikopter, 1939 yılında Igor Sikorsky adlı Rus asıllı Amerikalı bir mühendis tarafından geliştirildi.
 
15 Mart 1892'de, mucidi Jesse W.Reno tarafından patenti alınan yürüyen merdiven, ilk kez Eylül 1895'te New York'taki bir eğlence merkezinde kullanıma sunuldu.
 
İlk trafik ışığı 1868'de, Londra'nın Parlamento Alanı'na konmuş; Türkiye'ye gelişi ise 1929 yılını bulmuştur.
 
Dünyadaki ilk asansör 1743 senesinde Kral 15. Louis için yapılmıştır. Bir iş merkezine yerleştirilen ilk asansör ise, Elisha Graves Otis tarafından icat edilmiştir. Bu asansör, 23 Mart 1857 günü Amerika‘nın New York  Broadway semtinde beş katlı bir binaya takıldı.
 
Görme bozukluğunu giderme amaçlı gözlüklerin, 12 yy. sonlarında, cam endüstrisi gelişmiş olan Venedik'te yapıldığı bilinmektedir. Bu önemli buluş, 1727 yılında Londra'da, Edward Scarlett'in gözlük sapını bulmasıyla bugünkü şekline kavuştu. İlk gözlükçü dükkânı ise, 1783'de Philadelphia'da açıldı
 
İlk atom bombası denemeleri, II. Dünya Savaşı sırasında, Manhattan Projesi adı altında, ABD'nin New Mexico eyaletinde yapılmaya başlandı. Çok gizli tutulan proje 3 yıl sonra başarıyla (!) sonuçlandı ve ilk atom bombaları 1945'te Japonya'nın iki kentine atıldı. 6 Ağustos'ta Hiroşima'ya atılan ilk bomba yaklaşık 75 bin kişinin, 9 Ağustos'ta Nagasaki'ye atılan ikinci bomba da yaklaşık 39 bin kişinin ölümüne yol açtı.
 
İlk gazeteler, 17. yüzyılın başlarında Almanya'nın bazı kentlerinde ve 1605 yılında, Belçika'nın Anvers şehrinde Niuwe Tijdinghen adıyla basılmıştır. 
 
Tarihteki ilk kamerayı keşfeden Fransız fizikçi Joseph Niepce, aynı zamanda 1813 yılında, ilk fotoğrafı da çeken kişidir.
 
Elektrikle çalışan ilk buzdolabı, 1913 yılında Chicago'da yapıldı.
 
İlk fotokopi makinesi,1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir.
 
İlk dikiş makinesi, Fransız terzi Barthelemy Thimonnier tarafından 1830 yılında tasarlandı.
 
İlk mikrodalga fırın, 1945 yılında, Amerikalı mucit Percy Spencer tarafından tasarlanmış ve patenti alınmıştır.
 
Zaten her şey, en son bize gelir...
 
 
 
http://birsoranbirbilen.blogspot.com
 
Solohan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok eksik bir yazı bu. Bizim de ilklerimiz var bir sürü. Bozuk televizyonu ilk biz akvaryuma çevirdik. Film setinde ışık için röntgen filmi kullanan yine biziz. Donla külotla denize girmeyi icad eden de yine biziz. Sevgiyle.

Solohan 
 19.06.2015 6:51
Cevap :
"Yurdumun İlkleri" diye bir yazı yazmıştım. Ama sizin saydıklarınızı ilave etmek aklıma gelmemişti,haklısınız, büyük hata! :) Sevgiler   19.06.2015 12:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1398
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. İzmirli. Kuşadası'nda yaşıyor. İnsan Kaynakları Müdür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster