Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '14

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
163
 

Dünyanın ve insanlığın geleceği, THE GLOBAL COMPACT

Dünyanın ve insanlığın geleceği, THE GLOBAL COMPACT
 

The Global Compact logosu int alınmıştır.


25.06.2014 Çrş. günü üyesi olduğum (Türkiye Irak Yatırımcılar Derneği) TURIYAD’I temsilen TUSİAD’IN İST merkez ofisinde yapılan THE GLOBAL COMPACT Türkiye toplantısına davetli olarak katıldım.

Toplantı Birleşmiş Milletler Teşkilatının THE GLOBAL COMPACT organizasyonuyla Dünyanın Geleceği ve İnsanlığın Mutluluğu için üye ülkelerin STK’ları, ilgili kuruluş ve gönüllü uzmanları genelinde; NASIL BİR DÜNYA, NASIL BİR YAŞAM İSTERSİNİZ? Sorularına cevaplar ve öneriler arayışını kapsamaktaydı.

Toplantı THE GLOBAL COMPACT Türkiye Başkanı Dr. Yılmaz ARGÜDEN’İN açış konuşması ve THE GLOBAL COMPACT Türkiye ayağının BM ulusal ağlar başarı ödülünü aldığı duyurusuyla başladı.

Toplantıdaki 28 katılımcının insanlık ve dünyanın geleceği için yaptıkları değerlendirmelerle Sn. ARGÜDEN’İN verdiği çabanın ve alınan başarı ödülünün ne kadar önemli olduğunu teyit etmekteydi.

Toplantıdaki katılımcılar; doğanın korunduğu, açın olmadığı, cinsiyet ve insani sosyal eşitliğin olabildiği, hukukun üstünlüğünün, hukuka karşı ve yaşamda fırsat eşitliliğinin sağlandığı, stresin sıfırlanması başlıklarında çalışmalar yapılması için yorum, öneri ve taleplerde  bulundular.

Ayrıca “SÜRDÜRÜLEBİLİR” kavramının; ekonomi, kalkınma, refah, insani çaba ve yaşama dair önemli kavram olduğu konuşuldu.

Üç saat süren toplantının sonucunda insanlığın pürüzlerinin azaltılabileceğine dair küresel çalışmaların Türkiye cephesinde çabalayanların ve düşünenlerin olduğunu algılamak bile geleceğe dair umutlandırdı.

Davetlerinden ötürü Sn. Dr. Yılmaz ARGÜDEN’E, Sn. Damla TAŞKIN’A ve Sn. Derin ŞENERDEM’E teşekkür ederek, çalışmaların sonuçlar vermesini diliyorum.

Kadri KANPAK

kadrikanpak@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

önemli toplantıymış gerçekten...

Kerim Korkut 
 28.06.2014 13:50
Cevap :
Aslında sizin de bulunmanız gereken bir toplantıydı ama davetler kurumsaldı...  30.06.2014 10:21
 

Ben insanlığın geleceğini bom b.k görüyorum. Selamlar

Matilla 
 27.06.2014 14:19
Cevap :
Merhaba, çok haklısınız belki onun için birazını nasıl temizleriz diye düşünülüyor. Selamlar.  27.06.2014 18:24
 

Sayın Kanpak,katılımcıların önerileri ve yorumlarının ne olduğunu,özellkle açlığa karşı alınacak önlemlerin neler olabileceğini eğer belirttilerse açıklarsanız çok yararlı olacaktır.Selamlar,saygılar.

yılmaz çetingöz 
 27.06.2014 13:33
Cevap :
Merhaba, 19 eylüle kadar çalışmalar devam edecek ve özet rapor paylaşılacak, o zaman mümkün olursa ikinci blogla yayınlarım. Önemli önerinize teşekkür ediyorum. Selamlar.  27.06.2014 18:23
 
 
Toplam blog
: 604
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1151
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster