Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '07

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
4176
 

Dünyaya at gözlüğü ile bakmak

Dünyaya at gözlüğü ile bakmak
 

Günlük yaşamımızda “Dünyayı toz-pembe görmek” deyimini sıkça duyar veya kullanırız. Malum yaz mevsimindeyiz. Gözlerimizi güneşten korumalıyız. Gösterişli, çeşidi bol bir gözlükçüye girdim. Müşteri memnuniyetini ilke edindiği belli olan dükkan sahibi beni lüks bir koltuğu oturttu. Karşımda ayna. 7-8 gözlük getirdi masaya bıraktı. Bunları sırayla denemeye başladım. Gözlükçü bu size çok yakıştı beyefendi diyor, ben beğenmiyorum. Çok şık olduğunu söylüyor ben yine beğenmiyorum. Neredeyse dükkanında ne kadar güneş gözlüğü varsa hepsini denedim hiç birisini beğenmedim. Benim gözlük almak gibi bir derdim yok. Amacım üzüm yemek değil.Çok kızmasına karşın büyük bir sabırla gözlükleri denememe yardımcı oldu. Dükkan sahibinin bu davranışını ayakta alkışlıyorum.

Amacım dünyayı toz-pembe gösteren gözlük olup olmadığını araştırmaktı. Maalesef İzmir’in en büyük , en modern gözlükçüsündeki tüm gözlükleri gözüme taktım ama dünyayı toz pembe gösterenini bulamadım.

İstedim ki; dünyayı toz pembe gösteren gözlüğüm olsun. Felluce’deki param parça insan cesetlerini, Filistin’de öldürülen, işkence gören çocukları, Güneydoğuda öldürülen Mehmetçikleri; yetim kalan yavruların yüzlerini , yürekleri parçalanmış analarını, babaları, çırpınan yavuklularını, dul kalan eşlerin yüzlerini görmeyeyim.

İstedim ki; dünyayı toz pembe gösteren bir gözlüğüm olsun. Ormanlarımızı yakanları, kıyılarımızı yağmalayanları, çevremizi kirleten yüzleri görmeyeyim.

İstedim ki; her gün televizyonlara çıkıp gözümüzün içine baka baka yalan söyleyen siyasileri göremeyeyim.

Bulamadım böyle bir gözlük. Dünyaya at gözlüğü ile bakamadım. Çünkü ben insanım at değilim. Oysa dünyamızı toz pembe göstermeye çalışanlar, hatta toz pembe görenler var aramızda. Bunlar duygularını yitirmişler, bunlar insani değerlerini kaybetmişler. Bunlar görünümleri hariç insan olmanın özelliklerini taşımıyorlar. Nasıl görmezlikten gelinebilir, bunca olup bitenlere. Duyarsız kalabilir mi insan. İçim kan ağlıyor, yüreğim yanıyor. Nasıl kıyar insan insana. Bu vurdumduymazlık, bu aymazlık, bu umursamazlık neden. Nedir paylaşılamayan?

Dünyaya at gözlüğü ile baksanız bile karşınızda olup bitenleri görürsünüz. Dünyayı toz pembe görenler , toz pembe göstermeye çalışanlar siz bakmıyorsunuz. Çünkü siz körsünüz kör. Beyniniz kör, yüreğiniz kör, duygularınız kör, değerleriniz kör, vicdanınız kör.

Tüm bu yaşananların kötü bir rüya olmasını çok isterdim. Sokaklarında insanların özgürce dolaştığı, parklarında çocukların yan yana oynadıkları, denizlerinde balıkların gezindiği, dağlarında ağaçların boy saldığı, derelerinde suların çağladığı, kırlarında rengarenk çiçeklerin açtığı, kuşların ötüştüğü, ovalarında her türlü ürünün yetiştirildiği, yağmurun, karın bol yağdığı, suyun, oksijenin bol olduğu bir dünyada uyanmak isterdim rüyamdan. Güzellikler içinde mutlu yaşamaya hakkım var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gördüklerini paylaşma sorumluluğunu almışsın haklı bir isyanla... ve umut etmişsin yazının sonunda... Keşke kötü bir rüya olsaydı...bence de. Keşke herkes farkında olsaydı... yazdıkların için çok teşekkürler. Sevgi ve Saygılarımla

H Hülya Tercan 
 24.08.2007 13:23
Cevap :
Teşekkürler. Ülkemde o kadar çok haksızlıklar yaşanıyor ki; isyan etmemek elde değil. Bazen etkinliklerde, bazen de Milliyet Blogda yazarak isyanımı belirtiyorum. dünyamız bile isyanda, küresel ısınma ile kuraklık ile isyanını dilegetiriyor. Dilerim insanlık bu isyanlara kulak verir. Aklını başına alır gecikmeden.  24.08.2007 13:36
 

yorumuma cevaben yazdığınz yazıyı az önce okudum haklısınız hem de çok neden kirletilr belki de bidaha getiremeyeceğimiz o güzellikler?...içimzdeki öz insan sevgisini yitirmediğimiz sürece türkülerin bize yoldaş olduğu gibi hayatın güzellikleir de eş olacaktır bize ... tekrar teşekkürler

gurbet 
 14.06.2007 23:37
 

öyle bi dünya ki yaşadığımz ya insanlar kirleten dünyamızı ,ya da dünya insanları kirleten ... o dediğiniz tüm güzellikler var ya yaşamak istediğimiz işte pembe gözlüğe bürünmeleri insanların o güzellikleri ince bi alayla daha da kötüsü hor görmesiyle başladı önce köyün o mis gibi havasını en ucuz programlarda espri havası yaptılar sonra da kaldılar utandıklarıyla ve bidaha kavuşamayacakları o mis gibi köy havasına hasret ,çağlayan sulara hasret ve aşka hasret ezgilerle harmanlanmış tüm güzeliklerde yaşamak dileğiyle sevgiler ...gurbet özer

gurbet 
 14.06.2007 17:52
Cevap :
Güzellikleri doyasıya birlikte yaşamak varken,bu vahşet niye ? Yorumunuz için teşekkür ederim.  14.06.2007 23:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster