Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Güliz Gülsever Özsaruhan

http://blog.milliyet.com.tr/listemiste

18 Mart '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
13554
 

Dünyayı değiştiren 10 filozof

Dünyayı değiştiren 10 filozof
 

Bu liste tarihin en iyi 10 filozofuyla ilgili. Aşağıdaki listede yer alan filozoflar , düşünceleri ve geliştirdikleri sistemleriyle dünya’yı değiştirmişlerdir. 

18.yy’ın en önemli materyalist düşünürlerinden biri. Avrupa’daki aydınlanma çağının ilk kurucusu olarak da biliniyor. Locke, gelenek ve otoriteden kurtulmak gerektiğini , insan hayatına sadece aklın kılavuzluk edebileceğini ve sezgisel olarak insanların bir bilgiye sahip olmadığını söyler. Bu düşünceleriyle de Locke Liberalizmin öncüsü kabul edilir. Locke ‘ a göre özgürlükler çok önemlidir. Bir insanın özgürlüğü , diğer kişinin özgürlüğünü kısıtladığı noktada bitmelidir. Hükümetlere, insan hürriyetine ve yargı bağımsızlığına önem verir. Descartes’dan etkilenmiş ama düşünceleri ona hiçbirzaman tam olarak benzememiştir. 

10-John Locke (1632-1704) 

 

 

9-Epikuros(Epikür) 341-270 

 

Ahlak Felsefesinin en önemli düşünürlerinden biri. Felsefesinin ana fikri “mutluluk” . İnsan hayatının temel amacının “Mutluluğa ulaşmak”olduğunu öne sürer. Bu yol ona göre doğru “yol”dur. Mantık da doğru yola giderken kullanılması gereken bir araçtır. Epikür’e göre insan tanrı ve ölüm korkusundan kurtulmalıdır. Buna da ancak önyargı ve kuruntulardan kurtularak ulaşılacağına inanır. İnsanlar da dahil, dünya’daki herşeyin atomlardan meydana geldiğini savunur. Ölünce de yok olunacağına inanır. Tanrı ve ölüm ile ilgili en önemli sözü: “Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuzdur”.


 

8-Kıbrıslı Zenon (Citium) 335-263 

 

Listede bulunan diğer isimlere göre daha az tanıdık bir isim Kıbrıslı Zenon. Ama o Stoa felsefe okulunun kurucusudur. Stoa felsefesinde mutluluk dış koşullarda aranmamalı, doğaya uygun yaşanmalıdır. Ayrıca Stoacılar dünya vatandaşlığını da savunurlar. Kıbrıslı Zenon’a göre gerçek olan herşey maddedir. Zenon , evrenin hareket halinde olan bir maddde olduğunu söyler. Bu madde de ateştir. Ateş heryere girer ve dağılır. Tanrıya inanır. Zenon’a göre Tanrı doğanın içindeki akıl ve rasyonel güçtür. Ona göre insan ruhunun en iyi ifadesi “akıldır”. 

7-İbn-i Sina 980-1037 

 

İbn-i Sina hem bir filozof, hem hekim hem de bir bilimadamıdır. İbn-i Sina’ya göre her element sadece kendisine özgü niteliklere sahiptir ve dolayısıyla daha değersiz metallerden , altın ve gümüş gibi daha değerli metallerin elde edilmesi mümkün değildir. Deneycilikle akılcılığı birleştirir, Tasavvuf alanında da çalışır. İbn-i Sina mantığı psikolojiden çıkarıp düşünce kanunlarını psikoloji üzerine kurmuştur. İbn-i Sina’nın Aristonun öğretisi olduğu tümdengelim yoluyla sonuç çıkarma çözümlemeleri İslam Ortaçağında klasik olmuş, sonraki mantıkçılara da ışık tutmuştur.İbn-i Sinaya göre insanın tanrısal olanla bağlantıya geçmesinin yolunun bir çeşit manevi sezgiyle olduğunu düşünür. Filozofa göre iyilik , yetkinlik ve mutluluk fikrinin doğması için kötülüğün olması gereklidir. Böylece mutlu olmak isteyen insanın önce ruhunu temizlemesi gerektiğine inanır. İbn-i Sina’nın eserleri 12.yy’da Latinceye çevrilmeye başlamış, bazı eserleri Batı’da Üniversitelerin temel ders kitapları olarak okutulmuştur.
6-Thomas Aquinas 1225-1274 

 

Ünlü Hristiyan Filozof. Kilise öğretisindeki çelişkileri ve Hristiyan inancını sistemleştirmekle uğraşmıştır. Eski bilgileri sentezlerken yardım aldığı kişi Aristoteles ve felsefesi olmuştur. Thomas’ın Tanrı’nın varlığı ile ilgili görüşleri 1917'de Kilise’nin yasası kabul edilmiştir.

 

5-Konfüçyüs 551-479 

 

Konfüçyüs ‘ün ana teması insancıl olmaktır. Buna ulaşmanın yolu da diğer insanlara ve atalarımıza saygı duymaktır. “İyi” insan dünyayla uyum içinde yaşayan insandır. Konfüçyüs’ün öğrencileri ile yaptığı konuşmaları toplayan analektler , Çin edebiyatının 13 klasik eserinden biri sayılmaktadır. Onun için 4 temel esas vardır. 

1. Ana-babaya saygı 

2. Merhamet 

3. Adalet 

4. Ayinler 

O bu 4 erdeme ulaşmanın çok zor olduğunu ama herkesin bunun için çaba göstermesi gerektiğini söyler. Ayrıca “Bilgi “yi en önemli araç olarak görür. Kaynak 

4-Rene Descartes 1596-1650 

 

Fransız Filozof , Batı düşüncesinin en önemli düşünürlerinden biri. Modern Psikolojinin ve Matematiğin kurucusu olarak bilinir. Batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu. Buna göre öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı. Sıkça duyduğumuz “Düşünüyorum Öyleyse Varım ” sözünün mimarıdır.3-Aziz Paulus 

 

O hristiyanlık için çok önemli bir isim, tabiki Hz. İsa’dan sonra. Hz İsa Hristiyanlığı bulmuş olabilir ama Aziz Paulus olmadan Hristiyanlığın yayılmasının imkanı yoktu. Küçük Asya, Makedonya ve Yunanistan’ı gezerek buralarda kiliseler kurdu, hristiyanlığı yaydı. Oysa o ilk başta yahudiydi. Sonra hristiyanlığı benimsedi ama yahudilerin sempatisini hiçbirzaman kazanamadı. İncil ve Hristiyanlıkla ilgili en eski ve en güvenilir kaynaklar Pulus’dan geriye kalan mektuplardır.

 

2-Plato (Eflatun) MÖ 427 -347 

 

Çok önemli bir Yunan Filozofu. Batı Dünyasının ilk yüksek öğretim kurumu olan “Atina Akademisinin” kurucusu. Eflatun, Sokrates’in öğrencisidir. Bu nedenle de Sokrates gibi ahlakçı bir pencereden olaylara yaklaşmıştır. Buna göre insanların mutlu olması ancak erdemli bir hayat sürebilmesiyle mümkündür. Eflatun, hem doğada, hem de ahlak ve toplum yaşamında mutlak ve değişmez olanın peşinden koşmuştur. 

Kaynak

 

1-Aristoteles MÖ 384- 322 

 

Platon ile birlikte Batı düşüncesinin en önemli 2 filozofundan biri sayılır. Aristoteles’in en büyük başarısı bilimsel çalışmayı yöntemleştirmesidir. Aristoteles, ele aldığı her sorunu sistematik olarak inceler. Yani önce konuyla ilgili söylenenleri toplar sonra bu olgulara dayanarak kendi anlayışını oluşturur.Kurduğu kavramların sağlam, açık ve tutarlı olmaları yüzünden Aristoteles, iki bin yıl boyunca felsefenin büyük ustası sayılmıştır. Kendisi aynı zamanda bilim dilinin de yaratıcısıdır; bugünkü bilimsel kavramlarımızın ve terimlerimizin birçoğu onun formüllerinden çıkmıştır. 

Kaynak 

http://www.listemiste.com/dunyayi-degistiren-10-filozof.html 

www.listemiste.com
 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selam .Ibni sina bolumundeki yazida kafamda bir tezat olustu.Filozofa gore iylik,yetkinlik ve mutlulugun olmasi icin kotulugun olmasi gereklidir,boylece mutlu olmak isteyen insanin once ruhunu temizlemesi gerekir,diye yaziyor.Sorum sudurki.Bu mantik cumlenin basindaki gibi filozofa goremi boyledir yoksa bir takim guclerin dejeneresine ugrayarak lanse edilmis bir fikirdir bu? Filozofa gore ise islam anlayisina tamamen ters dusmektedir.Buna aciklik getirirseniz ortadaki tezatida sizlerle paylasabilirim.Saygilar

Mehmet Cetintas 
 01.12.2012 22:38
 

Selam .Ibni sina bolumundeki yazida kafamda bir tezat olustu.Filozofa gore iylik,yetkinlik ve mutlulugun olmasi icin kotulugun olmasi gereklidir,boylece mutlu olmak isteyen insanin once ruhunu temizlemesi gerekir,diye yaziyor.Sorum sudurki.Bu mantik cumlenin basindaki gibi filozofa goremi boyledir yoksa bir takim guclerin dejeneresine ugrayarak lanse edilmis bir fikirdir bu? Filozofa gore ise islam anlayisina tamamen ters dusmektedir.Buna aciklik getirirseniz ortadaki tezatida sizlerle paylasabilirim.Saygilar

Mehmet Cetintas 
 01.12.2012 22:38
 

Dünyayı değiştiren 10 filozof başlığı iddialı bir başlık. Bence 10 ile sınırladığınız zaman listeye giremeyecek filozofları da almışsınız listenize. Örneğin Zenon, Thomas Aquinas, İbn-i Sina dünyayı değiştirmede etkili olmamıştır. Listeye Karl Marx, Immanuel Kant, Jean Jacques Rousseau mutlaka girmelidir.

Alisan Özdemir 
 19.03.2012 19:10
 

Açlığın, yoksulluğun, eşitsizliğin, adaletsizliğin ve de saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok sosyal sorunların var olduğu bir dünyada yaşadığımızı düşünüyorum. Bu nedenle de en iyi 10 filozof sıralamanıza maalesef katılamıyorum. Eğer onlar akılcı ve doğru şeyler söylemiş olsalardı bence bu gün daha "iyi ve daha ahlaklı" bir dünyada yaşıyor olurduk. Bence onlar yeterince bilge değillermiş. Size ve uğraşınıza kesinlikle saygı duyuyorum, ama maalesef hak veremiyorum. Yine de blog habercime kaydediyorum. Diğer yazılarınıza da ik fırsatta bakacağım. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 19.03.2011 12:48
Cevap :
EvET belki bir taraftan siz de haklısınız. Ama filozof olmak demek sürekli hayatı tartmak , araştırmak, irdelemek değil midir? Doğrusu ve yanlışı var mıdır bu araştırmaların ? Bence yoktur. Tarih boyunca hayatlar irdelendi, şuan söylenen şeyler belki 200 sene sonra tamamen gerçekliğini yitirecek ama dönemine de hitap edecektir. O yüzden burada olan filozofların önemini yadsımamalıyız diye düşünüyorum. Yorumunuz için çok teşekkürler... Sevgiler  20.03.2011 1:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4995
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

1981 İzmir doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemlerinden mezun. Listemist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster