Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '09

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
916
 

Dünyayı kurtaracak dev aynalar

Dünyayı kurtaracak dev aynalar
 

Nedir bu dünyanın başına gelenler?

Bir taraftan ekonomik kriz, diğer yandan küresel ısınma!

Tüm dünya Kyoto anlaşması gibi bir sürü girişimlerle, küresel ısınma ve kara deliklere çözüm bulmaya çalışırken, bilim adamları bir biri ardına önlem paketi projelerini açıklarken, ABD tarafından üretilip, tüm dünyanın önüne serilen ekonomik kriz, küresel ısınma ve çevre felaketleri ile mücadeleye büyük bir darbe vurdu.

Ekonomik krizin patlak vermesinden hemen önce, bilim adamlarınca hazırlanan yeni yeni projeler hayata geçirilmek üzereydi.

İşte bu projelerden bazıları:

Herkesin malumu olduğu kadarıyla, bu küresel ısınma ve çevre felaketlerine neden olanlar, gelişmiş batılı ülkeler. Bu zamana kadar önemli bir proje üretip, o projeyi desteklediler mi?

Benim bildiğim kadarıyla böyle bir destek çok sınırlı. Hal böyleyken, küresel ısınmanın önüne geçmek için çok geç kalındığı da bir gerçek. Bu konuda bilim adamlarının söyledikleri de çok önemli. Ne diyor bilim adamları; dünyayı bu küresel ısınma illetinden kurtarmak üzere hazırlanan beş önemli projenin derhal hayata geçirilmesini öneriyorlar. Bu projelerin dünyayı felaketten kurtarabileceğini söylüyorlar.

Bu konudaki çalışmalarda epey yol alındığı da görülüyor. Dünyanın en saygın üniversiteleri ve araştırma enstitülerinde görev alan 80 iklim uzmanıyla yapılan bir anket, bilim adamlarının atmosfere karbon salınımını azaltmak için yürütülen Kyoto Protokolü ve benzeri projelerin başarısızlıkla sonuçlandığına inandığını ortaya koymuş.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre uzmanların çoğu, küresel ısınmanın önüne geçmek amacıyla radikal teknolojilerin kullanılmasına destek veriyormuş.

Kyoto’nun imzalandığı 10 yıl içinde atmosferdeki karbon oranı BM Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin “en kötü senaryo” tahmininden bile hızlı artmış.

Orman ve okyanusların karbon emme kapasiteleri azalmış.

Uzmanların yüzde 54’ü, her yıl yüzde 1 oranında artan karbon gazının önüne geçilmesi için acil ve radikal bir “B planı”nın hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorlarmış.

Güneş ışınlarını ve atmosferdeki karbonu azaltmak için geliştirilen son projelere bir bakalım:

- Atmosfere sülfat parçacıkları enjekte etmek: Sülfat, güneş ışınlarını geri yansıtarak dünyanın soğumasına yardımcı olabilirmiş.

- Okyanuslar üzerinde yapay bulutlar: Güneş ışınlarını uzaya yansıtır ve küresel sıcaklık düşermiş.

- Deniz ve okyanusları demirle zenginleştirmek: Denize demir pompalanıp, Karbon, okyanus dibine hapsedilebilirmiş.

- Okyanusun altını üstüne getirmek: Okyanuslara dev pompalar yerleştirerek suyun karbon bakımından zengin üst kısmı derine gönderilip, dipteki su yüzeye çıkarılabilirmiş.

- Uzayda dev aynalar: Dünya ve güneş arasına yerleştirilerek güneş ışınları uzaya geri yansıtılabilirmiş.

Bu projelerin hepsi çok pahalı projeler. Böylesi pahalı projelerin uygulanması için gelişmiş ve zengin toplumların, uluslar arası dev şirketlerin ellerini ceplerine atması gerekiyor.

Veya birilerinin ortaya çıkıp, o gelişmiş toplumlara; bu dünyayı siz bu hale getirdiniz. Şimdi de eski haline getirin demesi gerekiyor(!)

Öyle bir babayiğit de olmadığına göre, yine en fazla zararı gelişmekte olan toplumların insanı görecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3030
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster