Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
138
 

Dünyayı Kurtaran Ölüler

"Haydi kızlar uyanın!" cümlesiyle açtım gözlerimi. Ah be anne! Keşke sadece göz açmak ile uyanılsa...Tam 2 yıldır uyanmaya çalışıyorum anne. 21 yaşında kızın ve 2 yıldır " ben kimim?" sorusunu kendisine soruyor. Bilsen, öyle çok istiyorum ki gözlerim açıkken uyanmayı. Çok tuhaf biriyim ben anne. Beni sen doğurdun ama bu tuhaflığı da ben doğurdum kendimden...

Ama öğrendim anne. "Ben kimim?" sorusunu kendini sormayan her insan uyumaya mahkumdur. Üstelik ne yazık ki bir prens gelip de  öpmüyor artık bu devirde. Belki oda uyanma mücadelesinde... Kim bilir?
 
"Haydi kızlar uyanın!"
 Keşke nasıl ki bu hikaye her dağıldığında bu cümle ile toplayabiliyorsam, kendi hikayemi de böylesine kolay toplayabilsem... Ah be anne! Kendime her soruşumda o gizemli soruyu, sanki bir kutu açılırdı yüreğimde. Öyle istedim ki o kutudan Alaaddin'in sihirli lambasının, lambadan da cininin çıkmasını.O zaman bana "3 dileğin nedir?" diye sorduğunda , üçüne de "ben kimim?" diye sorardım.Üç cevap verirdi cin bana.Geriye kalanları da daha kolay bulurdum belki. Kutudan ne lamba çıktı ne de cin.Onun yerine yüreğimi talan eden ve sorduğum soruyu sanki cevaplamak istermiş gibi cevaba uygun her şey çıktı.Önce dikilip öylece baktım.Tekrar anladım kolay değil... Sonra vazgeçip teker  teker topladım etrafa saçılan avuç avuç belirsizliklerimi, eskimiş düşlerimi, nefes almaya çalışan nefretimi, salyası akan nefsimi ve daha nicesini... Hepsi "sen busun işte!" diye bağırıyor sanki. Kutuyla birlikte gönlümü de hemen topluyorum.
Keşke doğarken şu hayat ve kendimiz içinde bir adet kullanma kılavuzu verseler...
 
"Haydi kızlar uyanın!" 
Bende isterim uyanmayı annem. Ama bu sorunun cevabını bulmadan mümkün değil uyanmak. Maslow'dan medet umayım derken o bile ulaşmayalım diye en tepeye dikmiş " kendini gerçekleştirme" adını verdiği o büyülü yıldızı.En altta fizyolojik ihtiyaçlar sonra sırasıyla güvenlik, ait olma ve sevgi, saygı ve kendini gerçekleştirme gereksinimi.Yetmemiş umutsuzca kusmuş üstüne ve eklemiş: Her aşama bir önceki ihtiyaçlar giderildikçe tamamlanır, çok az insan en tepeye ulaşmayı başarır. 
 
Ne küfürler etmek istiyorum da sonuçta yapamıyorum. En azından yolu göstermiş adam. Ama yine de pek güvenmemek lazım bu adama. Her kendini gerçekleştiren adam saygının, sevginin aşamasını hakkıyla geçmiş mi? Daha karnını doyurmaya parası yokken o eşsiz eserleri nasıl ortaya çıkarmış o güzel insanlar Maslow abi? Adamlar piramidi mi atlamış? Nasıl? Uçarak mı? Kuş muyuz biz? İşte ne zaman bu abiye soru sormaya başlasam sonu kuşa, ota gidiyor...
 
En iyisi mi ben kendi sorumun peşinden gideyim. Harbi lan kimim ben? Etraf "sen kimsin?" diyenlerle doluyken... Devir böylesine ilerlerken(!) Ben hala yerimde...
 
"Haydi kızlar uyanın!"
Anne şu mezarlıktaki ölüler bile bizden daha uyanık. O zaman neden mezarlıklar hep uzakta, kıyıda köşede? Neden şehirden izole edilmiş haldedir anne? Bence her evin önüne bir mezarlık koyma zorunluluğu gelsin. Hem o zaman "ben kimim?" sorusuna da bir cevap daha eklenmiş olur. Ben yaşayan insan... Hafife almamak lazım anne bu cevabı. Kaç kişi farkında yaşadığının. Ellerimizdeki telefonlar bile daha çok yaşıyor bizden. Yuva yaptılar ellerimizde.
 
Bence dünyayı ölüler kurtaracak anne. Hem de dirilerden...
 
esra avcı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Su gibi insan da toprağa karışınca ekin olur,bağ bahçe olur,gölge olur geride kalanlara...Başarılar diliyorum.Etkilendim oldukça.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 09.01.2018 17:17
Cevap :
Güzel şeylere karışmak gibisi yok galiba.. Teşekkürler. Sevgi ile kalın..  09.01.2018 21:52
 

İnsanlar uyurlar ölünce uyanırlar diyelim o zaman :)

Ünal Kusay Yaşar 
 29.12.2017 22:26
Cevap :
Buda bir seçenek.Yoksa bir ihtimal mi sadece? Bir çok şeye bağlı..Uyanmadan ölenler, ölüp uyananlar, uyurken uyananlar..  30.12.2017 11:33
 

Son zamanlarda okuduğum en iyi yazı... Ruhunu ortaya koymuşsun Nalancım. Lütfen yazmaya devam et ki okumaya devam edebilelim.

esra avcı 
 29.12.2017 10:14
Cevap :
Ben iltifata tepki verme engellisi olduğumu düşünüyorum. Umarım iyi gelmiştir sana.. teşekkür ederim.  29.12.2017 12:46
 

Paradigması çok sağlam ve etkileyici bir deneme yazısı dimağına sağlık Nalan, sevgi ile kal, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 29.12.2017 10:12
Cevap :
Teşekkür ediyorum, sizde sevgi ile kalın..  29.12.2017 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 84
Kayıt tarihi
: 28.12.17
 
 

Kırıkkale üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisiyim. Uzun bir zamandır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster