Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
722
 

Dur diyelim!

Dur diyelim!
 

Günler sıkışıyor...

Durmadan avuçlarım terliyor...

Bir yılbaşı sabahının zehir saçan dumanlarını günlerdir soluyorum.

Benim ağlama duvarım, onurum, kolum kanadım, herşeyim.

Sana bu zehirli yılbaşı gecesini nasıl anlatabilirim. Anlatırsam beni kendi sularında temizleyebilir misin.

HAYIR!

Bana yine ''sen çok değişmişsin'' diyen gözlerle bakacaksın. Kanayan ruhumu, ölü gözlerimi, iskelet vücudumu görüp, ''İstanbul, bunların sebebi İstanbul. Gitme dedim sana, yapma. Sen masumsun, temizsin. Bu şehir seni kirletir.

Dayanamazsın, kaldıramazsın, dedim'' diyeceksin. Ama çok geç... Ben gittim... Sen de gönderdin!

Beni kendi sularında temizleyebilir misin? Üstüme yapışan kirleri, kanayan gözlerimi, kanlı ellerimi temizleyebilir misin?

Sana anlatsam...

Yoo olmuyor. Çok fazla düşünmek istemiyorum. Ama bunu bilmezsen sana ihanet etmiş olacağım.

DÜN GECE İTİN BİRİ IRZIMA GEÇTİ.

Bak yalnızım. Yanımda değilsin. Beni artık kurtarabilir misin? Hayatını bir kez olsun 'Elinle değil ha' ayağınla, bir kenara itip, elimdeki kanları kazıyabilir misin.

Bu; dünya güzeli bir arkadaşımın bana yazdığı, okurken göz yaşlarımı durduramadığım, beni kendimden, insan olmaktan, kadın olmaktan, dost olmaktan utandıran, çaresizliği, boğazımda düğümlenen yumruyu, sarsılan beynimi, utancı, nefreti, aynı zamanda masumluğu, sevgiyi yaşatan bir mektup.

Aynı acıları yaşayan onbinlerce kadın için duyduğum, bunu engelleyememenin verdiği acı.

Kadınların birçoğunun yaşadığı, benim de değişik şekillerde yaşadığım, bu tacizlerin sonu ne zaman gelecek? Bu hasta ruhları nasıl yok edeceğiz?

Kaçarak, saklanarak değil, bağırarak, karşı çıkarak, ruhumuzu teslim etmeyerek. Kafalarımızı örtmeden, 'ben saçımla başımla, kaşımla gözümle, yüreğimle burdayım' diyerek.

Ben kadınım. Özgür bir kadın. İnsanım, senin kadar insan. Yaşamaya çalışan, emek veren, düşünen bir kadın. Ben bir anneyim...

Kendimizden mi başlamalıyız? Kadın olmanın; bağımlı olmak, boyun eğmek anlamına gelmediğini öğrenerek.

Erkeklere doğdukları günden beri yüklenen bu imajı; 'küfür et, kavga et, sana bir vurana sen on vur' biz kadınlar mı yüklüyoruz?

Çocuğu doğduğu günden beri pipi manyağı yapan bizler, 'bak oğlumun pipisine, pipisini yesinler, bak pipisi kalkıyor oğlumun' diye başlayıp, pipisi büyük mü küçük mü diye inceleyip, çocuğa daha ilk günden bunun nasıl bir nimet olduğunu anlatan, yine biz kadınlar değil miyiz? Asla, tecavüz kadınların suçudur, demiyorum.Tek söylediğim daha sağlıklı erkekler yetiştirebileceğimiz. Çünkü erkekleri yetiştirenler biz kadınlarız.

Sen erkeksin ağlama, sen erkeksin silahla oyna, sen erkeksin ağır ol, en önemlisi de, sen ERKEKSİN!

Erkekleri daha fazla erkek yapmaya çalışan biz miyiz acaba? Anneler mi?

Benim 3 yaşındaki oğluma küfür ettirmeye çalışanlar, hep kadın. Kızlara laf atmasını söyleyenler, kadın. ''Bak, kızlara söyleyeceğin küfür ..... koyarım'' diyen yine kadın. İçki görünce'' bir iki yudum içir'' içince de, 'oy benim erkeğim, aslanım' diyen yine kadın mı?

Yapmayın diyorum... Duymuyorlar!

Kadınlar yapmayın... Anneler yapmayın!

YİTİP GİDEN KADINLAR, KAYIP GİDEN ARKADAŞIM için yapmayın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÇOCUĞUNUZ NE KADAR ŞANSLI .. ONU ÖYLE TEMİZ , EVRENSEL YETİŞTİRECEK BİR ANNESİ VAR ... ÇOCUĞUNUZ ARKADAŞLARI, İLERDE EŞİ NE KADAR ŞANSLI . SİZİN YETİŞTİRDĞİNİZ ÇOCUKLA BERABER OLUP, ONDAN BİR ÇOK ŞEY ÖĞRENECEK. BİR ÇOCUK YETİŞTİRMİYORSINIZ , BİR NESİL BÜYÜTÜYORSUNUZ SİZ.. SİZE VE YAVRUNUZA SEVGİLER.

Nilay -ca 
 04.01.2011 1:14
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Ben de size sevgilerimi gönderiyorum.  04.01.2011 14:04
 

Erkeklik için söylenen bir çok misyon biz kız ve kadınlara başka şekilde yükleniyor. Küçükken erkeklerle oynamamı yadırgayan insanlar vardı ama ben kızlarla da aynı derecede oynardım. Kızlık ve erkeklik misyonlarını toplum kazandırıyor. Suça toplum hazırlar suçlu sadece suçu işler. Bir de şu var psikolojik bozukluk belkide yaptığı tacizden ya da bunun taciz olmadığını savunan afedersiniz o kadar şerefsiz var ki. Tacizin ya da tecavüzün sınırı olur mu? yapan kişilere göre oluyormuş. Aklıma bazen kaldığım zor durumlar geldi. Bir şekilde hep üstesinden geldim sanırım ama ya gelemeseydim. Düşünmek bile istemiyorum. Sevgiler sizin gibi güzel yüreğe.

fatma tezcan 
 22.09.2008 23:06
Cevap :
Böyleleri erkek olmayı yanlış algılıyorlar sanırım. Bu yüzden tacizi, verilmiş bir hak sanıyorlar. Yaptıklarında bir şey olmadığını düşünüyorlar. Onlar hasta...Bizi hasta etmelerine izin vermeyelim. İyiki benim gibi üstesinden gelmişsiniz. Teşekkürler ,sevgiler.  23.09.2008 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 724
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2071
Kayıt tarihi
: 15.09.08
 
 

Burdayım ya, gerisi teferruat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster