Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2296
 

Duran Adamların suçu belli oldu!

Duran Adamların suçu belli oldu!
 

Bildiğiniz gibi yeni eylem biçimi ‘durarak protesto’ etmek!

Kimi mi?

Her halde beni deği!. Halka orantısız güç kullananları!

Her geçen saat ülkenin dört bir yanına yayılan ‘durarak protesto’ etme eylemleri, nihayet suç olmaya başladı!

Taksim Meydanı'nda durarak yaptıkları eylem sonucunda gözaltına alınan 16 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre "durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme" suçundan bir tutanak düzenlenmiş.

Böyle bir suç olur mu sakın demeyin!

Çünkü yeni yeni suçların oluşması, böyle bir iktidar ve polis döneminde gayet normal! Tıpkı Ergenekon Davasında yaratılan sanal deliller ve tutuklanma gerekçelerine bakıldığında, bu gün yaratılan suçu anlamak pekâlâ mümkün.

Polisin Gezi Parkı’na müdahalesinin sonrasında performans sanatçısı Erdem Gündüz, dün akşam Taksim’deki metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan ayakta durma eylemi başlatmıştı. Gösteri saatlerce sürerken, Gündüz’e de çok sayıda duran adam eklenmişti.

Polis en sonunda Gündüz ve 15 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki kampusunda yer kalmadığından eylemciler Karaköy Polis Merkezi’ne götürülmüş.

Duran adamlardan avukat olan ikisi bırakılırken, 14’ü hakkında gözaltı işlemi yapılmış.

Eylemcilerin avukatlığını üstlenen Volkan Gültekin, polislerin bile ne yapacaklarının şaşırdığını vurguluyor.

Hazırlanan tutanakta ‘duran adamlar’ için 2911 sayılı yasaya göre “durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme” suçlamasıyla işlem yapıldığı işin uzmanları tarafından bildiriliyor.

Önce bu tür bir eylemin 2911 sayılı yasa kapsamına girip girmediğine bakmak gerekir.

Çünkü durma türü eylemler, basın açıklaması ve gösteri için izin gerekmediğini malum.

Toplantı ve mitingler için bildiri yükümlülüğü bulunduğunu kaydeden uzmanlar ‘Yasada, gün doğumu ve gün batımından bir saat öncesine kadar toplantı ve yürüyüş yapılamaz’ diyor.

Belki o maddeye göre işlem yapabilirler.

Fakat şu çok karışık: Bu bir toplanma mıdır?

Toplanma için iştirak gerekir. Buraya insanlar kendiliğinden gelmiş. Orada duruyorlar. Nasıl bir yorum yapılacağını herkes merak ediyor.

Bu eylem, belki Kabahatler Kanunu’na girebilir ve para cezası verilebilir. Ancak kıpırdamadan duran ve hiç sesini çıkarmayan birisi hangi kabahati işlemiş olabilir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duran adam şehirde kimsenin yaşama ve serbest dolaşma hakkını gasp etmiyorsa hiçbir zamanda suç işlemiş sayılmaz. ancak duran adamlar metro giriş çıkışını kapatacak yoğunluğa gelmişse suç unsuru oluşmuştur. Durmak yerine göre masum bir karşıdıuru olmaktan çıkabilir. Polisin gözaltı gerkçesi şaşkınlığından, yani ne yapacağını bilememiş olmasındandır. bundan sonraki gözaltıların gerekçesi bence "kamu düzeni ve huzurunu bozmak" olabilir ki bu da dediğim gibi duran adamların yürüyen adamların hakkını gasp edici duruma düşmeleriyle olasıdır.

Muharrem Soyek 
 27.06.2013 13:00
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Şöyle denizin kenarına gelip, denizi seyretmek neyse, bu da ona benziyor. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Selamlar, saygılar...  29.06.2013 17:28
 

Kıymetli Mesut Karip : Ha duran adam, ha duran ağaç, ağaca yine rüzgar vurunca yaprakları sallanır,duran adama rüzgar vursa da sallanmaz.Bulurlar lastik gibi gererler arasından girip ortasından çıkarlar bir yere uydururlar.Niye öyle duran adam oldun derler.ismini kayda alırlar,Makamların merdivenlerinde gezdirirler.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 18.06.2013 14:05
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  18.06.2013 19:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3004
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster