Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '08

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
780
 

Durdurulmayan soygun

Durdurulmayan soygun
 

1 KASIM 2008 GÜNÜ SABİT TELEFONLARI SUSTURUYORUZ.
HİÇBİR KURUM, KURULUŞ ya da ŞİRKET YARGIDAN ÜSTÜN DEĞİLDİR.

HUKUK DEVLETLERİNDE, HİÇBİR ŞİRKETİN YARGIYI ETKİLEYİCİ AÇIKLAMALARDA BULUNMASINA MÜSAADE
EDİLEMEZ. HELE HELE KAMUYA MAL OLMUŞ ŞİRKETLERCE, KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRECEK ŞEKİLDE
HATALI BİLGİLER, ASLA VERİLEMEZ.

Cep telefonlarında 1, 00.-YTL – 1, 50.-YTL civarında olan sabit ücretin Türk Telekom'da 10 YTL'yi bulması ve toplamda üzerinden % 18 KDV+ % 15 ÖTV=% 33 vergi yüküyle alınması ile ilgili olarak hepimizde oluşan tepki ve huzursuzluklar var.

Bir tüketici, Türk Telekom Sabit Ücret Haksızlığına dur demek için hakem heyetine başvuruda bulunmuş ve kazanmıştır.

Bu başvurunun olumlu sonuçlanması hepimiz için büyük umut olmuş; Türkiye'nin dört bir yanından tepki sesleri yükselmiş ve tüketici hakem heyetlerine yoğun başvurular yapılmaya başlanmıştır.

Başvuruların yoğun olarak yapıldığı sırada, Türk Telekom tarafından 25.01.2008 tarihli basın açıklaması yapılmıştır!
http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=623 (Açıklama bu adresteydi ama maalesef kaldırmışlar!)

Kısacası, Türk Telekom tarafından kamuoyunu yanlış bilgilendirecek şekilde hakem heyetleri kararları için sarf edilen kelimeler Türkiye 'nin bir hukuk devleti olduğuna inananlar için üzüntü vericidir. "Daha önceden heyetlerce verilen bu tip kararlar Mahkemelerce iptal edilmiştir; kararın iptali için dava açılmıştır" şeklindeki açıklama ile de TÜM TÜRKİYE 'DEKİ MAHKEMELERİN BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK VERECEKLERİ KARARLARI ETKİLEME AMACI GÜDÜLMEKTEDİR.

İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi, Türk Telekom tarafından yapılan hakem heyeti kararına itiraz (davasında), 2007/782 E. sayılı dosyadan, Beykoz Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığının Turk Telekomun tahsil ettiği aylık sabit ücretlerinin iadesine dair tüketici lehine verdiği kararı, 19.02.2007 tarihinde iptal etmiştir. Bu karar sonucunda da Türk Telekom tarafından 20.02.2008 tarihli basın açıklaması yapılarak yine bundan sonra tüm Türkiye 'de verilecek mahkeme kararlarını etkileyecek hususlara değinilmiştir.
http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=626 (Bu yazıda da kaldırılmış!!)
adresinde yer alan ikinci Turk Telekom Basın Açıklaması da birincisi ile benzerdir.

Türk Telekom Sabit ücretin iptaline yönelik hakem heyetince verilen kararlara vaki itiraz üzerine bakan mahkeme tarafından verilen karar, sadece o mahkemenin kararıdır. Yani BİR TÜKETİCİ MAHKEMESİNİN BÖYLE BİR KARAR VERMESİ, TÜRKİYE 'DEKİ DİĞER BİNLERCE TÜKETİCİ MAHKEMESİNİN DE AYNI KARARLARI VERECEĞİ ANLAMINI TAŞIMAMAKTADIR. TURK TELEKOM TARAFINDAN SÖZKONUSU BASIN AÇIKLAMALARI İLE MAHKEMELERİN BU YÖNDE KARAR VERMEYE YÖNLENDİRİLMESİ, TELKİN VERİLMESİ YASALARIMIZA GÖRE HUKUKİ ve
CEZAİ SORUMLULUK GEREKTİRMEKTEDİR.

Diğer telefon şirketlerince bilindiği üzere sabit ücret alınmaktadır. 2000 yılına kadar GSM şirketlerince alınan sabit ücretlerin yasal dayanağı mahkeme kararları ve Yargıtay uygulamaları ile oluşmuştur.

Türk Telekom için sabit ücret alınmasına olanak sağlayan düzenleme, 27.01.2000 tarihinde, 4502 sayılı yasanın 12. maddesi ile 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanununun ek 18. maddesinin sonuna, "Bir iş ve hizmetin karşılığı olarak alınan ücret; abonman ücreti, sabit ücret, konuşma ücreti, hat kirası ve benzeri kira, ücretler ve bunlar gibi değişik ücret kalemlerinden birisi veya birkaçı olarak tespit edilebilir. " fıkrasının eklenmesi ile gerçekleştirilmiştir.

Ancak unutulmamalıdır ki sırf yasal düzenlemesi mevcut diye diğer telefon şirketlerinin ortalama sabit ücretlerinden neredeyse 10 katı fazla sabit ücret tahsil edilmesi, hiçbir hukuki ve ahlaki anlayışla bağdaşmamaktadır. Yargıtay 19. Hukuk dairesinin 29.12.2004 tarihli 2004/6454-13356 sayılı kararında sabit ücret Açıklaması yapılmıştır. Buna gore, sabit ücret, esas olarak görüşme zamanları dışında, bu görüşmeyi sağlayan hizmetlerin bir toplamı olarak düşünülmektedir.
Diğer telefon şirketleri, bazı tarifelerinde sabit ücret almamakta, bazı tarifelerinde de belirli gruplar içerisindeki görüşmeleri ücretsiz tutarak makul bir sabit ücret karşılığı ticari faaliyetlerini sorun yaşamadan sürdürmektedirler. Ayrıca Türk Telekom 2000 yılında sabit ücreti, diğer gsm şirketleri ile neredeyse aynı olarak 2, 00.-YTL olarak tahsil etmeye başlamıştır.

Geçen 8 yıllık sürede, acaba, 'görüşme zamanları dışında, bu görüşmeyi sağlayan hizmetlerin bir toplamı olarak düşünülen sabit ücret maliyetleri diğer gsm şirketlerinde aynı kalmasına rağmen, TÜRK TELEKOMDA % 500 Mİ ARTMIŞTIR Kİ TÜRK TELEKOM SABİT ÜCRETLERİ DİĞER GSM ŞİRKETLERİNİN TAHSİL ETTİĞİ SABİT ÜCRETLERİN NEREDEYSE 10 KATI FAZLASI OLMUŞTUR?

BU DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANARAK BİZİ SOYANLARA EN AZINDAN BİR GÜN BİLE OLSA DUR DEMELİYİZ.

TÜKETİCİ KORUMA DERNEKLERİNİN ÖNCÜLÜĞÜNDE 1 KASIMDA SABİT TELEFONLARLA GÖRÜŞME YAPMIYORUZ.

BİR GÜNLÜK BU PROTESTO TELEKOMA OLDUKÇA AĞIR BİR CEZA OLACAK.

Örnek,
Bir ev telefonundan 3.90 YTL lik görüşme yapılıyor. Türk Telekom telefon faturasının TOPLAM tutarı 19.25 YTL !

Sabit ücret: 10, 43 Ytl.
Bu rakam konuşsan da konuşmasan da faturana yansıtılıyor...

Kdv matrahı : 14.54 YTL!!!.
Katma Değer Vergisi : 2.62 YTL
Özel iletişim vergisi : 2.18 YTL

Toplam uyutma Parası : 19.25 YTL.

Telekom Panikte. Çünkü herkes uyanıyor. Sabit telefonlar birer birer iptal ediliyor.
Bu nedenle reklâmlara başlamış. Ama yılda 2 milyar dolar (bilinen) kar yapıyor!
Cem Yılmaz da halkı kandırmak için kullanılıyor. (Herşey para değil. Etik olarak kandırma işine alet olmamalıydı.)

YENİ NUMARASI 11811. Kontrol ettik, 118 den bilinmeyen bir numaranin ögrenilmesi icin EN AZ 60 saniye gerekiyor.

Yani 8 kontor. Baska bir deyişle ve eski parayla 320.000TL. Lübnanlı şirkete, bir numara öğrenmek için ödediğimiz para!.

Türk Telekom'un SOYGUN gibi numaraları, 118 ve 133. Bu numaralara dikkat ! Bu tek kelimeyle resmen dolandırıcılıktır.

Bir de, özel Türk Telekom Servisleri Servis Numaraları ve kontur fiyatları na bakalım. ( SOYGUN TABLOSU);

113, 153, 163, 166, 169, 174, 175, 176, 179, 180, 181'i ararsaniz 60 saniyede atacak bir kontur icin 72.000TL.
TL yazıyorum, çünkü halen YTL, ile yazılan rakamları algılamakta zorluk çekiyoruz. YTL ile yazılınca çok azmış gibi düşünülüyor.

185, 186, 187, 188, 189, 114, 117, 119, 130, 170, 171, 172, 173, 178, 182, 183, 184'u ararsaniz, 15 SANİYE İÇİN 288.000 TL.

Simdi SIKI durun ! 118'i ararsaniz 8 SANİYEde bir atacak kontur için tam 540, 000 TL ve 133'u ararsaniz 3.6 SANİYE de atacak BİR kontur icin 1.200.000 TL!

Dikkat ederseniz bilinmeyen numaralari aradiginizda dakikalarca bekletirler. Sürekli olarak banttan 'hatlarimiz dolu bekleyin' talimati verirler. Dolandırıcılık burada başlamış oluyor.

TÜrkiye'de bilinmeyen numaraları sormanin bu kadar pahali olduğunu acaba kaçımız farkındayız?

İnsanların bilgilenmek için kullandıkları ve dünyanın her yerinde BEDAVA olan bu KAMU YARARINA hatlarIn bukadar fahis fiyatlarda olmasına neden göz yumuluyor?


Hala bilinmeyen numaralari aramak istiyorsaniz gelecek faturanıza dikkat ediniz.

Neden rahatca 'ALO' diyemiyoruz?
EKONOMIST dergisinde yayinlanan bilgilere göre Ev Telefonlarini Kapatma Zamani geldi.

Türk Telekom'un konusma ücreti/dakika 81.400 TL. oldu.
GSM sirketlerinde bu rakam neredeyse benzer. 99.846 TL.
Evden Cep arıyorsanız ödeyeceginiz 407.000 TL .
Oysa GSM'den evi ararsaniz dakikasi 297.521 TL.

Telekom patronu Türk Milletini de 'APTAL' yerine koyuyor anlasilan. 'Milli Güvenlik riski' de çabası!!!

LÜTFEN BLOG YAZILARINIZLA SİZLER DE PROTESTO EDİN. DAHA FAZLA İNSANIMIZA BUNLARI İLETİN.

TELEKOMUN SOYGUN GİBİ YENİ FİYAT POLİTİKASININ DA BİLİNMESİNİ SAĞLAYIN...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

118 meselesini iki yıl kadar önce kontörlü bir telefondan arama yapınca öğrenmiş ve çok şaşırmıştım. Her şeyi özselleştirirsen olacağı budur. Telekom yetkilileri bas bas bağırdı bu kadar karlı bir sektörü, TELEKOu yabancıya satmayın diye ama kimseye sesini duyuramadı. Bu ekonomi için olduğu kadar devletin güvenliği içinde sorun oluşturur dedi hatta. Fakat yine kimse dinlemedi. Özelleştirmeleri yapanların işine gelmiyordu bu bilinen nedenlerle. Olacağı buydu. Şimdi sağlık sektöründe de aynı şeyler yapılmaya çalışılıyor. Her gün biraz daha açlığa mahkum ediliyor insanımız, yokluğa, yoksulluğa. Bu soyguna, kandırmacaya dur demenin vakti geldi. Hep beraber. Tepkine katılıyor, her ayın birinde sabit hatları kullanmamaya çağırıyorum herkesi. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 01.11.2008 20:47
Cevap :
Telekom'un yabancıya, hemde Türkiye'ye "bebek katili" diyen Lübnan'lıya satılmasına Hükümet hariç tüm Türkiye karşı çıkmıştı. Ancak Hükümet programlanmış robot gibi duymadı, görmedi kimseyi. Ne acıdır ki bu kritik kurum bir Lübnan'lıya satıldı. Bu Lübnan ki, bugün neredeyse dünyanın birçok ülkesinde ikide bir karşımıza çıkan şu sözde ermeni soykırımını, bütün yaşattıkları bu vahşetlere rağmen, tanıyanda bu bildiğimiz Lübnan dı. Bugünde Lübnanın her kademesinde ve hatta meclisinde ermeniler vardır. Ama ne tuhafsa, ermenistan dan bu topraklara asker gitmez. BM nin didik didik asker aradığı şu zamanda!. Ama bizim askerimiz gitti Lübnan a, Lübnan ı korumak için!!!. Bu vesileyle Lübnan la ilgili bir yazıyı bügün burada sizlerle paylaşacağım. Her ayın birinde bu protestoyu tekrarlama fikrinize de yürekten katılıyorum. Teşekkürler, sevgiyle kalın.  03.11.2008 13:03
 

hem kendi sayfamdaki yazımla hem de sizin yazınızın altına imzamı atarak destekliyorum. sevgi ve selamlar...

beenmaya 
 01.11.2008 18:50
 

Bu açıklayıcı, bilgilendirici ve motive edici yazınız için teşekkür ediyorum. Kişsel olmayan bu soruna herkesin "benim sorunum" diyerek bakması ve desteklemesi dileğiyle sevgi ve saygılar sunuyorum.

Haluk Seki 
 01.11.2008 12:59
 

Çağrınıza katılıyorum... Sesinizin Milliyet Blog hoparlörlerinden tüm Türkiye'ye ve Ankara'ya ulaşması için bu bloğunuza mikrofon tutuyor, aynı şikayetlerinizin altına imzamı atıyorum. Teşekkürle, saygıyla... ***Mehmet Sağlam***

Mehmet Sağlam 
 01.11.2008 8:00
Cevap :
Teşekkürler Mehmet bey, benzer yazılarınıza gönülden katılıyor, küçükte olsa, hiç bir çabanın boşuna olmayacağını düşünüyorum. Yazılarınızın ve başarılarınızın devamı dileğiyle.  01.11.2008 18:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1461
Kayıt tarihi
: 20.09.08
 
 

80'li yılların sonunda, IBM’ in ve Dansk Data Elektronik'in (Danimarka)PC/ Mainframe/Unix, HW/SW ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster