Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
15
 

Dürrüşahver Sultan

Sürgüne giden Osmanlılar içinde Orta-Doğu saraylarına gelin olup güç ve erk elde eden Hanım sultanlar daha çok konuşulmuştur. Erkekler sürgün travmasının etkisi midir, nedir bilinmez, hep ezik ve silik kalmışlardır.
 
Haydarabad'ın güçlü (Dünyanın 100 en güçlü kadınlarından) prensesi son Osmanlı halifesi Abdülmecit'in kızı Dürrüşahver Sultan gibi.
 
1944 yılında Fransa'da ölen Halife babasının İstanbul'a defnedilmesi için defalarca Türkiye'ye gelip Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'den ricacı olup red cevabı almıştır. Cenaze 10 yıl Paris camisinde bekletilmiş , ümitller tükenince sonunda Medine'ye defnedilmiştir. 
 
Yıllar sonra Londra'da yaşayan Hanım sultan Kraliçenin bir davetinde İsmet İnönü ile yanyana gelmek durumunda kalıyor. İnönü'nün nezaket gereği elini öpmek istemesi üzerine boynundaki Hanedan nişanını göstererek tavır koymuştur.
 
11 yaşında , Halife ailesi olarak 14 kişi sürgüne çıkarken duygu ve hatıralarını Hindistan'da 1948 yılında yayınladığı Doğan isimli kitabında bakın nasıl anlatıyor.
 
''Memleketten son bir hâtıra olmak üzere yerden bir çakıl taşı aldım. Vatanımın bu mini mini parçasını kalbimin üzerine bastırarak düşündüm. Evet benim kederli günlerimde yegâne tesellîm bu olacaktı. Kimbilir hasretli anlarımda bu hâreli taşa bakarak, güzel şehrimin resmini, yedi asır sonra yıkılan muazzez ocağın harabelerini ve küçüklüğüm geçen sevgili bir yuvayı görecektim.''
 
Nice’de 1931 Kasımı’nda "Nizam" unvanını taşıyan ve o yıllarda dünyanın en zengin hükümdarı olan Haydarabad Mihracesi’nin oğlu Ázam Cah ile evlenen ve "Berar Prensesi" unvanını alan Dürrüşehvar Sultan, Haydarabad'a gider. Abdülmecit'e ayda 300 pound yardımda bulunan  Haydarabat Sultan'ından 40 bin pound isteyince bu paraya bir prenses daha alrım der ve diğer bir oğluna  Halifenin yeğeni (Şehzade selahaddin efendi'nin torunu) Nilüfer Sultanı küçük oğlu Muazzam'a nişanlar. Haydarabat sarayında 2 Osmanlı sultanı beraberce  gelin gider.
 
Sarayın adabına hemen alışan Dürrüşahver Sultan Urduca öğrenir pratik düşünme ve uygulama kabiliyeti ile saygınlık kazanır. Kadınlara özel okuma yazma ,eğitim faaliyetlerine başlar.  Doğumevleri, hemşirelik okulları açar. Kadınları örgütler. Edebiyat ve felsefe alanındaki derin kültürü ve bir çok lisana hakimiyeti ile Bombay'ın sanat ve kültür hayatına canlılık getirmiştir.
 
Babasının ressam ve bestekar olması dolayısıyla güzel sanatlara yakınlığı olan Sultan'ı çocukluğunda yapmış olduğu sanat çalışmaları  TBMM sergilerinde halka açılmış ve kabiliyeti hayranlık uyandırmıştır.
 
Kuzeni Nilüfer Sultanla beraber Hindistan'da kadın sorunları hakkında eğitim ve kurslar açıp aydınlanma devri açmışlardır. gün bile Pakistan kadınlarının hizmetlerini takdir ettikleri iki kuzen Türk Sultanı saygıyla hatırlayıp 100.doğum yıldönümlerinde anılmışlardır. Berar prensesi olarak 2.dünya savaşına kadar Bombay'da yaşayan Dürrüşahver Sultan ''Babam bizi Haydarabad'a gönderirken 500 yıl geriye attı.'' ifadesinde bulunmuştur.
 
Türkiye'ye gelişlerinde Enver Paşa'nın kızı Mahpeyker Sultan'da kalır. Kuşadasındaki yeğeni Hümeyre Sultanın otelinde tatil yapardı.
 
Haydarabat Prensesi olarak Nizam hanedanının İngiliz kraliyet ailesinin yakın dostu olup, Kral VI.George'un tahta çıkış törenlerinde eşiyle beraber katılmıştır.
 
1954 yılında eşinden ayrılarak  Londraya yerleşen Dürrüşahver Sultan, 92 yaşında Osmanlı Hanedanının yaşayan 1.kuşağının son üyesi olarak 7,şubat,2006 yılında Londra'da vefat etmiştir. Brookwood müslüman mezarlığına aile üyelerinin katılımıyla defnedilmiştir.
 
 
 
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

Son zamanlarda Milli mücadele üzerine odaklandım.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster