Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
324
 

Durup bir düşünün

Durup bir düşünün
 

Allah Bizler İçin Çamurlu Topraktan Çıkan Bir Tahtadan Rengarenk Meyveler Çıkartır !


Hemen her gün markete alışverişe gidersiniz. Marketlerde insanın ihtiyacı olan herşey pek çok miktarda bulunur. Çeşit çeşit ve renk renk meyve suları, temiz bir şekilde kabuklarından ayrılıp sıkılmış, sıcak ya da soğuk olarak, süslü ve gözalıcı ambalajlar içinde içilmeye hazır olarak size sunulmuştur. Belki de tek bir meyva suyu almak için gelmişsinizdir ama yüzlercesi karşınızda özenle ve dizi dizi sıralanmıştır.

Hemen o an için birşeyler yemek için çikolata ve bisküvi bölümüne gittiğinizde ise, yine belki de daha önce aklınıza dahi gelmeyen karşılaşırsınız. Tatlı, tuzlu, peynirli, tarçınlı, çikolatalı, domatesli, fındıklı gibi her çeşit biskuvi; sütlü, fındıklı, portakallı, çilekli, meyveli daha akla gelmeyen güzel lezzette çikolata ve şekerler hizmetinize sunulmuştur.

İnsanın en önemli ihtiyaçlarından biri olan su, en temiz kaynaklardan çıkarılmış, şişelenmiş, ambalajlanmış ve içilmeye hazır bir durumda düzgünce dizilmişlerdir. Yine her çeşit makarna kutulanmış olarak hazırdır. Rabbimiz'in kullarının emrine verdiği hayvanlardan sağlanan süt, işlemden geçirilmiş temiz bir şekilde raflarda durmaktadır. Yine hayvanlardan sağlanan sütle üretilen peynirler, yoğurtlar en güzel tatlarda sunulmuştur. Hayvanların etini de beğeneceğimiz lezzette yaratan Rabbimiz, çok miktarda eti de kesilmiş, ayrılmış ve pişirilmeye hazır bir tarzda rızık olarak yaratmıştır. Kuruyemişler, konserveler, daha nice yiyecekler bizim için seçilmiş, paketlenmiş, hizmetimize verilmiştir.

Ancak çok küçük bir kısmını saydığım bu nimetleri bizim için birilerinin hazırlayıp paketleyip oraya taşıdığını düşünmek ise büyük bir gaflettir. Marketteki binlerce ürün o anda bizin için Allah tarafından yaratılmıştır. Kimi insanlar bazı kimselerin bunları düzenlediğini; fabrikalar kurduğunu, hayvanları beslediğini, kestiğini, daha sonra etlerini bölümlere ayırdığını ve ambalajladığını, kamyonlarla marketlere taşıdığını, reyona yerleştirdiğini düşünür. Sebep olarak gerçekten de tüm aşamalar bu şekilde gelişmiştir. Ama aslında tüm bu sebepleri yaratan; yani fabrikaları kuran, hayvanları emrimize veren, paketlenmesini, taşınmasını kısacası bir el uzatarak saniyede aldığımız tüm ürünlerin karşımıza gelme sebeplerini de yaratan Allah’tır.

Torbalar dolusu yapılan alışverişi de yorulmadan evlere ulaştırılmasını sağlayan taşıtları da insanların emrine veren Rahman olan Allah’tır. Küçük bir mekan olan arabada bile dikkatlice bakıldığında çok güzel nimetler yaratılmıştır. Biraz havasızlık hissettiğinizde ya da sıcak olduğunda açabileceğiniz bir klimanız vardır. Direksiyonu rahat tutabilmek ya da uzun direksiyon tutuşlarında kolunuzu dinlendirmek için hemen yanınızda bir kolluk bulunur. Yolculuk sırasında kullanabileceğiniz müzik seti de en kolay ulaşabileceğiniz yerdedir. İsterseniz müzik, isterseniz haber kanalları emrinize verilmiştir. Daha rahat araba kullanmanız için dilerseniz otomatik vites de tasarlanmıştır. İçeceğinizi güvenlice koyabileceğiniz, arabanın içinin temiz kalmasını sağlayacak detaylar da düşünülmüştür. Konfora yönelik bu detayları dizayn eden de aslında mühendisler değil, her şeyi en güzel şekilde yaratan Rahman olan Allah’tır. Allah bu mühendisleri bu tasarımları yapabilecek akıl ile sadece birer sebep olarak yaratmaktadır.

Yine satın alınan bu yiyecekleri günlerce saklayabilecek buzdolapları da yaratılmıştır. İçecekleri soğuk tutacak, sebze ve meyveleri bozulmadan koruyacak, hepsinin düzenlice yerleştirilebileceği bölmeleri olan buzdolabının içinde, etler için daha uzun korumalı bölümü olan bir buzluk da tasarlanmıştır. Tüm bu nimetleri de yaratan yine yalnızca Allah’tır.

Rahman olan Yüce Rabbimiz, yarattığı her detayda merhametini tecelli ettirmektedir. Yüce Zatını kullarına tanıtmaktadır. Düşünen bir insan için, Allah’ın yarattığı her detayda O’nu tanımak, gücünü anlamak, Allah’a yakınlaşmak için bir yol vardır. Rabbimiz'in Kuran’da da belirttiği gibi, “Allah'ı zikretmek en büyük (ibadet)tür.” (Ankebut Suresi, 45)

Rabbimiz'in güzel isimlerinden biri, merhamet eden, ezelde ve bütün yaratılmışlar hakkında hayır, rahmet ve irade buyuran, sayısız nimet veren anlamına gelen Rahman-Rahim sıfatıdır. Kuran'da Rabbimiz'in Rahman ismi şöyle bildirilmektedir:

O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Gaybı da, müşahede edilebileni de bilendir. Rahman, Rahim olan O'dur. (Haşr Suresi, 22)


Rahman olan Allah, merhametini, kullarına olan sevgisini, lütfunu her an tecelli ettirir. Gün içinde karşımıza çıkan bütün nimetleri yaratan ve bize ulaştıran Allah’tır.

www.allahakillabilinir.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüce Rabbimizin verdiği nimetler bir yana, en basitinden, mucizeye tanık olmak istiyorsak; aynaya bakmamız yeterli...Aldığımız her nefese bile şükretmeliyiz...Elinize sağlık, harika bir paylaşım olmuş, sevgiyle kalın!

sevilay gülcek sensözlü 
 09.01.2010 19:45
Cevap :
Evet Yüce Rabbimiz'in nimetlerini saymakla bitiremeyecekken, sadece bir an aynaya bakmamız bile yeterli. Kapkaranlık beynimizin içinde rengarenk bir görüntü o gürüntünün içindede bir insan yüzü yaratıyor ve kusursuzca.Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. http://www.maddeninardindakisir.com/ sitesini de incelemeniz için tavsiye ederim sevilay hanım. saygılarımla.  09.01.2010 22:15
 

Bütün bu nimetleri yaratan Allah'tır. Evrimciler işte bütün bu nimetlerin nasıl oluştuğunu, nasıl görmezden geldiklerini ahirette açıklayacaklar. Her zerreyi yaratan Allah'tır, bunu görmemek çok büyük zalimlik olur. İnsan ne kadar şükretse yine de yeterli olmaz.

Ahmet Secer 
 08.01.2010 12:53
 

Gerçekten Allah'ın bize verdiği nimetleri saymakla bitiremeyiz.Allah bir ayetinde 'Benim nimetimi bir genelleme yaparak bile sayamazsınız'diyor.O yüzden Allah'a ne kadar şükretsek az.Her an Allah'a dua edersek Allah'a o kadar yakınlaşıp hakkıyla şükredebiliriz. Bu güzel yazı için Allah Razı Olsun.Ben de www.allahayakinolmak.com sitesini tavsiye ediyorum.

feza 
 08.01.2010 12:17
Cevap :
Evet. Allah her an bizimle. Sonsuz nimetlerini bize sunuyor. Karşılığında yalnız halis olarak O'na iman etmemizi istiyor. Yani kolay olanı istiyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.  08.01.2010 12:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster