Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '10

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
2640
 

Dürüst çocuk yetiştirmek

Dürüst çocuk yetiştirmek
 

Dürüst kelimesinin sözlük anlamında der ki: sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmayan, özü sözü bir olan.  

Kime nasıl bir arkadaş istersiniz, nasıl bir eş istersiniz, nasıl bir iş arkadaşı istersiniz nasıl bir .... istersiniz diye sorulduğunda hemen hemen verilen ilk cevap dürüstlük olur. Herkes başta dürüst sonra, vesaire özellikleri olan kişileri ister. Peki bu dürüst insan nasıl olur, nasıl olunur hiç düşündünüz mü?  

Elbette küçük yaşlardan itibaren önce aileden ve daha sonra okul ve gerçek yaşamdan aldığı, gördüğü davranış kalıplarıyla. Bana göre ilk ve en önemli iş biz ebeveynlere düşer. Bizden ne görür ne alırlarsa bizim olmadığımız yaşantılarında da bu özelliklerini devam ettirebilirler.  

Yapılan araştırmalar çok küçük yaşlarda yalan söyleme ve ufak tefek çalma, kopya çekme, bir şeyler gizleme gibi özelliklerin ortaya çıktığını gözler önüne sermiştir. Bu da şu demek oluyor çocuklarımızın kendi dürüstük anlayışlarını geliştirebilmeleri için zamana ve biz ebeveynlerine ihtiyaçları vardır. İnsanlar doğuştan dürüst doğmazlar, aşamalardan geçerek zaman içerisinde öğrenirler.  

Çocuğumuzun doğru söylemesini nasıl sağlayabiliriz?  

- Anne babaların yapması gereken ilk ve en önemli şey çocuklarına örnek olmaktır  

- Acımasız, onları yalan söylemeye sevk edecek, cezalardan uzak durulmalı  

- Dürüst olmamasına hiç bir koşulda tolerans göstermeyin  

- Çocuğunuzu korumayın ama suçlu muamelesi de yapmayın  

-Gerçeği dinlememezlik etmeyin  

-Aşırı tepki gösterip kırıcı olmayın  

-Okul çağındaki çocukların öğretmenlerinden destek isteyin  

 

Elbette çok kolay bir süreç değil. 5 yaşındaki oğlum son bir aydır inanılmaz hikayelerle geliyor okuldan. Hayali olaylar uydurup gerçekmiş gibi anlatıyor. Hiçbirinin doğru olmadığını o da biliyor ben de biliyorum. Ona hiç bir zaman yalan söylüyorsun çok ayıp gibi bir yaklaşım sergilemiyorum. Yaptığım şey ona inanmış gibi görünüp "peki bu konuyu öğretmeninle konuşup düzeltemeye çalışırım" veya "Ben o arkadaşınla konuşurum bir daha yapmamasını söylerim" diyorum. Onun ilk tepkisi "hayır gerek yok söyleme" oluyor. Şu günlerde yok denecek kadar az hikaye ile geliyor eve. Bir arkadaşım bu yaştaki çocuğun yalan söylemesinin güzel ve sevindirici bir şey olduğunu söylemişti. Kişiliğinin geliştiğinin habercisiymiş. Ben de pek sevindim, kısa bir süreliğine ! ve hemen işe koyuldum. Bu kişilik gelişimi yanlış yerde yanlış zamanda yer eder meder mazallah :))  

Çocuklarımızın bize karşı dürüst olmaları gerçekten çok önemli. Biz onlara karşı ne kadar dürüst olursak onlarda bize bir o kadar dürüst olur. Onun yanında telefondaki birine yalan söylerseniz, evde olduğunuz halde kapıya gelen birine evde yok dedirtirseniz, işiniz olmadığı halde bir arkadaşınıza işim var gelemem gibi bir yalan söylediğinizi görürlerse onlarında size bir gün bu tatlı yalanları söyleyeceğinden emin olabilirsiniz. Yaptığı en küçük hata da bağırıp çağırıp, küçük yaşlarda ağzına biber sürerim ile başlayan sonra yalan söylediğinde kaba kuvvete varan cezalardan uzak durmak gerektiğini söylemeye bile gerek yok sanırım. Ceza almayı göze alamayan birey yalan söylemenin dozunu daha da artıracaktır emin olabilirsiniz.  

Daha küçük yaşlardan başlayan bu dürüstlük eğitiminin önemini lütfen unutmayalım ve mümkünse her yaptığımız davranışa dikkat edelim. Gelecek bizim çocuklarımız ve onları önce biz yetiştiriyoruz. Karşısında bulmak istedikleri dürüst insanları biz yetiştiriyoruz. İleride benim karşıma gelecek olan kızım diyeceğim gelinimi bir anne baba yetiştiriyor. Ben oğlumu güzel ve uzun dostlukları olsun ömür boyu birbirlerine sahip çıkabilecekleri arkadaşlıkları olsun diye ümitle yetiştirirken dürüst bir insan olabilmesi için elimden geleni yaparken onun da karşısına çıkacak olanların ailelerinin de gerekli özeni gösterip dürüst bireyler yetiştiriyor olduklarını umuyorum.  

Çocuklarımıza zaman ayıralım, söylediklerine kulak verelim, ilgimizi çekmek için yalan söylemek zorunda kalmasınlar. Onlara dürüstlük hikayeleri anlatalım. Dürüst gelecekler biz ebeveynlerin eseri olacaktır....  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Blogdaşım. Çok anlamlı ve öğretici bir yazı kaleme almışsınız, kaleminize sağlık... Çocuklarımızın eğitimi ile ilgili olumlu katkı içeren her yazı gibi kaleme aldığınız bu yazı da benim için çok değerli... Çocuklarımızın yalan söylemesini istemiyorsak diye başlayan ve alt alta sıraladığınız her maddeye gönülden katılıyorum. Müsaadenizle bir de ben ilave yapmak istiyorum... Çocuklarımızın yalan söylemesini istemiyorsak; Çocuklarımızı yalan söylemek zorunda bırakacak sorulardan da kaçınmalıyız... Rabbim, sizlere evladlarınızla birlikte tebessüm tadında bir hayat nasip etsin İnşaallah... Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 14.12.2010 11:23
Cevap :
Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. İlave ettiğiniz madde de gerçekten çok önemli. Yalan söylemeye gereksinim duyacağı soruları çocuğumuza sormamamız gerekir. Katılımınız için de teşekkür ederim. Sevgilerle:))  14.12.2010 14:26
 

Bizlere öğretilenle çocuklarımıza öğretiğimiz dürüstlük aynı olmakla ne kadarını uyguladık yada uyguluyorlar bilemiyorum . Tabiki yaşamda durdukları yerdeki duruşları dürüstlükleri hakkında olumlu işaretler veriyor, buda sevindirici bir durum .. Aydınlatıcı yazınız için teşekkürler.. Bu türdeki yazılarınızı bekliyorum .. Sevgi ve saygılarımla ..

Siel Vertu 
 13.12.2010 0:34
Cevap :
Çocuklarımızdan beklediğimiz dürüstlüğü biz sergilemedikçe yanlış yaparız. Model olmak gerekli her konuda. Beğendiğinize sevindim. Sevgilerle:))  13.12.2010 13:31
 

bir de durustlugu bastakilere ogretseniz!!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 12.12.2010 2:35
Cevap :
Öğrencim olma şansları olsaydı öğrenmiş de olurlardı. Maalesef öğretmenleri ben değildim. :))  12.12.2010 22:37
 

Bu dünyada zeki insana ihtiyaç yoktur güvenilir saygın bir bişiye ihtiyaç vardır.Saygılarımla Emre Atasoy

Emre Atasoy 
 12.12.2010 0:32
Cevap :
Doğrudur. Zekilik göreceli bir kavramdır ama dürüstlük sadece dürüstlüktür :)) Sevgiler  12.12.2010 22:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2879
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster