Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
496
 

Dürüst Ol Seveyim

Dürüst Ol Seveyim
 

* "Dupduru bakan ve dürüst konuşan herkesi seviyorum" Nietzsche.
 
Sevgili Nietzsche, duru bakışımı hadi kafa ve gönül gözünle görebildin diyelim; dürüst konuştuğumdan nasıl emin olacaksın? Konuştuğum şey hakkında ne biliyorsan o kadar emin olursun. Şimdi senin tam da bilmediğin konuda konuşuyorsam dürüstlüğümü asla ölçemezsin. Benim dürüstlüğüm senin algında ancak kendi dürüstlüğün kadar belirebilir. Bu yüzden demeliydin ki, "Bilincimin dürüstlük algısı ölçerinden geçecek biçimde konuşan herkesi seviyorum".
 
İşte tam da burada şeytanın sanatı araya girip sözü öyle büker ki kişinin dürüstlük ölçüsüne cuk oturtur. Ve insan aslında dürüst olmayan, sadece dürüst görünen kişiyi sevmiş olur. Yalancının hüneri dürüst konuştuğunu sandırmaktır; yalancılık, sadece doğru olmayanı konuşmak değildir; yalanı gerçeğin algı süsleriyle gizleme sanatıdır. Yalanlarını görebildiğim sürece, ben yalancıları da severim; onlar dürüstlerin değerini artırırlar. Dürüstlerin işi de sadece dürüst olmakla bitmez; yalancının mumunu söndürmek de dürüstlüğün yiğitliğindendir.
 
Öte yanda sözünün yalan olduğunu saklama çabası olmayan, yani açık yalanla konuşan kişi de bence dürüst konuşuyordur. “Bu elimdeki merhem her derde deva” diyen birisi yalanında dürüsttür. Çünkü bu yalan bilgiye bile danışmadan apaçık sadece düşünerek görülebiliyor. Bu kişi ya sözünün gerçekliğine inanmıştır ya da dürüstçe benim saflığımı kendi nefsinin yararına işletmektedir. Böylesi yalancılardan nefret etmek yerine bilgiyi sorgusuz kabul eden budala saflığıma bozulmayı yeğlerim.
 
Yalancı, gerçeği bilip de bildiği gerçeği bir başka gerçek sandırma çabasında olandır. Dürüst olmayansa, sözünü bilerek tutmayandır; yani, sözünün dinleyendeki manasıyla  asıl niyetini perdelemiş olandır. Böylesi kimse, konuştuğunun gereğini yerine getirme zamanına kadar dürüst algılanabilir. Yani Nietzsche de aldanıp bu adamı sevmiş olabilir.
 
Cahil, sözünde dürüsttür; sözün manasında yanlıştır. “Dünya öküzün boynuzunda durur; öküz kafasını sallayınca deprem olur” diyen adam yalancı bile değildir. Sadece bildiğini söyler. Hele ki dürüst olmadığını hiç söyleyemem; nasıl söylerim ki kendisi de öyle olduğuna içten inanmıştır. Nietzsche olsam bu durumdaki insanı sevmemekten utanırdım.
 
Muharrem Soyek
***
Filiz Alev, Nil ALAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten bu konuda yazılmış çok anlamlı bir yazı...

Kerim Korkut 
 20.02.2018 16:44
Cevap :
Teşekkür ederim.  21.02.2018 13:14
 

Son paragrafta yine kafamı yaktınız. Sözleri nasıl bükmüşsünüz. Sözünün yalan olmadığını saklamayan birini nasıl "dürüstler" hanesine koyarsınız? Bu daha beter. Daha kötü. Yalanın gerçekliğine kendisini inandırması tehlikeli, hastalık. Yalanı normalleştirmek "açık yalan konuşmak" diye bir tanımlama olabilir mi? Bilgiyi sorgusuz kabul etmek ne demek? Her bilgi doğrudur diyemeyiz. Bir insan kendisine neden "budala " der ki? Saflığın bozulmamış v eklentisiz, sadece saflığı güzeldir. Niçe'nin sözü çok güzel. Dupduru kimler bakar, bakabilir? Yiğitleri pek severiz. "Şeytanın sanatı" sözünüze de takıldım. (Bu başlıkla bi film vardı.) Dışavurumda, güzelliğin vb. sanatını "Şeytanın sanatı" diye adlandırmak yakışır mı? Bilemedim. Dediğim gibi "kafamı yaktınız."

Nil ALAZ 
 15.02.2018 16:00
Cevap :
Duru bakışa bir itirazım olmamış. Onu sorgulamayı geçelim. Dürüstlük üzerine ana fikri sanırım anlaşılır netlikte verememişim. "Dürüst konuşanı severim" genellemesi hatalıdır. Çünkü konuşanın dürüstlüğü dinleyenin konu hakkındaki bilgisiyle teyit edilebilir. Şimdi ben bir konuda konuşurken siz de o konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz benim yalan konuştuğumu tespit edemez ve dürüst olduğumu sanabilirsiniz. "Elimdeki bu ot karışımı var ya seni üç günde iyileştirecek" diyen bir prof. etiketli kişinin yalan mı doğru mu söylediğini ben bilebilir miyim? Ecza bilgisi gerekiyor. Bu bilgiyi edinmeden ben bu adamı ne sevebilir ne de ondan nefret ederim. Önce bilgiyi edinmeliyim sonra onun dürüstlüğünü ölçebilirim. Bu yğzden herkesin dürüstlüğü karşısındakinin bildiği kadardır. Ancak, ben "bu ot var ya her derde deva" diyene kanmışsam adamı değil doğrudan kendi budala bilincimi kusurlu bulurum. Çünkü burada bilgi bile edinmeden adamın yalancı olduğu sadece düşünerek görülebiliyor.  17.02.2018 13:01
 

Ben Nietzsche'nin sözünde bir anormallik görmüyorum. Önemli olan onun "bakışlardaki duruluk" ve "söylemlerdeki dürüstlük" ten ne anladığı sorusudur. Bakışlar aslında bence de düşüncelerin yansımasıdır ve karşımızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediği bakışlardan anlaşılır. Söylemdeki dürüstlük ise her zaman kolaylıkla anlaşılır. Eğer bir kişi gerçekleşen olaylardan yola çıkarak gerçeği yansıtan ve objektif bir şeyler söylüyorsa o dürüst demektir. Buna karşın gerçekleşen olayları inkâr ediyor, hatta saptırarak fikir beyan ediyorsa o zamanda yalan söylüyor ve dürüst değil demektir. Kısacası Nietsche'yi bilmem ama bana göre dürüst olup olmamanın tek ölçüsü kişinin kayıtsız şartsız gerçekçi olmasıdır. Selamlar

Matilla 
 15.02.2018 15:34
Cevap :
Duru bakışa bir sözüm yok zaten. Dürüstlükse öyle dediğiniz kadar kolay kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Sözün dürüstlüğü söyleyenden çok dinleyenin bilgisiyle ölçülür. Cahil bir kişinin gerçekle uyuşmayan inancını dillendirmesinde cahilin kendisi için yalan yoktur; yani adam sözünde dürüsttür de sözün gerçekliğinden haberdar değildir. Doğrusunu bilmeyenin sözü bence yalan da sayılmaz; çünkü yalancı doğrusunu bilip de eğrisini söyleyendir. Cahilin sözündeki yanlışa bakıp ben cahile "sen dürüst değilsin, seni sevmiyorum" diyemem. Şeytanın sanatı kendini dürüst sandırmaktır. Bu nedenle "dürüst olmayanı sevmem" gibi bir genelleme yapılamaz. Yok, eğer bu Nietzsche'nin kişisel duygu çıkışının ifadesiyse o zaman da söz felsefi değerini yitirir. Gerçek olmayanın ifadesi gerçeği bilmeyen için dürüst görünür. Ayrıca, dürüstlük yalanın maskesi yapılabilir. Biz sadece kendi dürüstlüğümüz kadar dürüstlük bilebiliriz. Cahil, sözünde dürüst manada yanlıştır. Nietzsche bunu sever miydi? Bence şaşardı.  17.02.2018 13:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 2804
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1543
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster