Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1450
 

Dürüst olmak her zaman mutluluk getirir

Dürüst olmak her zaman mutluluk getirir
 

Biz iyi niyetliyizdir, ama herkes öyle değildir.

Çok kişi bizi “fazla iyilik değildir” diye uyarır ama yine durmayız, iyilik yapmaktan kendimizi alamayız.

İyilik aslında iyi bir şeydir. İnsanlar kötü anlasalar da, yeryüzündeki dinlerin hepsi “iyi olmayı”, “ahlaklı olmayı” emrederler.

Ama insanlar iyiliği hak etmiyorlar bence, çünkü insanların hepsi iyi değildir. İyi olmayan insana da iyilik yapmamak gerekir. Ama insanların iyileri, kötüleri kolay ayırt edilemiyor. Çünkü insanlar iki yüzlüdür. Asıl yüzlerini göstermezler. Çoğu insan "dost" veya "iyi arkadaş" maskesi ile dolaşıyor. Oysa gerçek dost ile bunların arasında dünyalar kadar fark vardır.

Nasıl ederiz gerçek dostlarla diğerlerini?

Dürüst olmalarına bakın.

Çünkü gerçek dostlar yalan söylemezler.

Eğer yakın çevremizdeki bazı insanlar, bize ‘bu insana dikkat’ diyorlarsa, oturup biraz düşünmemiz gerekiyor. Bir bildikleri olduğu için öyle söylüyorlardır. Onlara “o insan sizin bildiğiniz gibi değil’ deriz, bir zaman sonra da onların haklı olduğunu görebiliriz. Sonra da bize ‘Kendi düşen ağlamaz’ dedikleri zaman, oturur bir de onlara kızarız.

O nedenle insanları iyi tanımaya çalışalım. ve de bir insandan, dost sandığımız birinden ayrılmayı düşünüyorsak, bunu yapmak her zaman kolay değildir. Gerektiğinde bırakabilmek bir beceri işidir. Birini özgür bıraktığımızda onu daha iyi tanıyabiliriz. Eğer o kişiden dolayı kendinize ve başkalarına karşı dürüst davranmıyorsanız, yalan söylüyorsanız, bir şeyleri gizliyorsanız, buna son vermesini bilmelisiniz. İşte ancak o zaman hedefinize ulaşabilirsiniz ve rahatlarsınız. Çünkü dürüst olmak her zaman mutluluk getirir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnanın ama hayatım boyunca dürüstlük,temel prensibim olmuştur,kimi zaman zarar görsem de doğru yolun bu olduğuna inanmaktayım bu yalan dünyada ! herşeyin bir gün bize döneceğine ne ekersek onu biçeceğimize inanıyorum.Hayat bir karmadır sonuçta! saygılarımla..

freesoul 
 11.12.2008 20:49
Cevap :
bence iyi yapmışssınız hep dürüst olmak iyidir teşekkürler  13.12.2008 22:02
 

"Hiç bir iyilik cezasız kalmaz" Atasözü'nü zaman zaman hatırlamakta yarar var. Buna rağmen hiç tanımadığım bir daha asla görmeyeceğim insanlara bile gerektiğinde, elimden geleni esirgemem. Selamlar..

gülriz 
 10.12.2008 23:45
Cevap :
En iyisini yapıyorsunuz saygılar  13.12.2008 22:02
 

her zaman mutluluk getirir mi? emin değilim. Hatta tam tersi durumlara şahit olduğum oluyor. Bu dünyada dürüst olmayan gemisini yürütüyor en çok. Yine de... Benim gemim yalanlarla yürüyecekse, yürümesin diyenlerdenim. Bilmiyorum iyi mi yapıyorum, kötü mü? Sağlıcakla

Ayrıntıda gezinmek 
 10.12.2008 17:03
Cevap :
En iyisini yapıyorsunuz teşekkürler  10.12.2008 17:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 1691
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2689
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster