Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
488
 

Dürüstlük, dürüst insan olmak

Başlıktan da anlaşıldığı gibi, dürüstlük ile ilgili bir kitap yazsam acaba kaç kişi bu kitabımı alır okur ve içinde dürüstlükle, dürüst insan olmakla ilgili bahsedilen öğütleri acaba kaç kişi hayatı boyunca uygular diye kendimce merak ettiğim olmuştur. Bilmem; dürüst olan insan zaten kitabın kapak başlığından anlar ki; bu kitap kesin güzellik dolu bilgiyle dolu olduğunu ta baştan anlayarak zaten kitabı satın alır. Ama içinde vesvese olan, dürüstlükten uzak olan insan zaten kaçar bu böylesi `dürüstlükten bahsedilen bu kapaklı kitabı zaten almaz ve kaçar kitap´dan.

Mesela KISSACA : Ebu Hanife`nin dürüstlüğünü anlatan kısa bir hikayesinden de anlatmak istiyorum.

* Bir defasında bir kadın, satmak üzere Ebu Hanife´ye  bir ipek elbise getirir. Ebu Hanife, malın fiyatını sorunca, kadın yüz dirhem ister. Ebu Hanife, değerinin yüz dirhemden fazla ettiğini söyler. Kadın yüzer yüzer artırarak dört yüz dirheme kadar çıkar elbisenin fiyatını. Ebu Hanife, değerinin daha fazla olduğunu söyleyince kadın, `` Benimle eğleniyor musun ? ``  der. Ebu Hanife`de `` Ne münasebet, bir adam getirin de fiyat takdir ettirelim.``  der. Çağrılan adamın takdir ettiği fiyatla Ebu Hanife o malı beş yüz dirheme satın alır. Bu olay halk arasında anlatılarak, ticarette dürüstlüğe dair bir darbı mesel haline gelir.

Acaba ister ticaretimizde olsun, ister arkadaşlık ilişkilerimizde olsun, ister her alanda, sosyal yaşantıda olsun ; bu `` Ebu Hanife `nin dürüst oluşu gibi, ne kadar uygulayan var ? Aslında dürüstlük kelimelerle anlatmakla bitmez. Dürüstlüğü yaşayarak dürüst olunacak. Halbuki insanoğlu dürüst olduğu sürece, kendisine ne kadar faydalı bir nimet kazandığının farkında değil; ne yazık ki ! İnsan dürüst olduğunda herşey kendiliğinden kolaylaşır. Bunun farkına varıp o lezzeti yaşadığı an, peşini bırakmaz der. Sonra da kendi kendine vay ben ne aptalmışım diyebilecek kadar pişmanlık duyacaktır.

İşte dürüst olmanın faydalarını kısa bi özet buna denir. Dürüstlüğü yaşamasını bilene tek olarak sadece  `` DÜRÜST ``  demek de yeterlidir. Ebu Hanife´nin kıssaca olan hikayesine de gerek duyulmaz ve benim de dediğim gibi ; dürüstlükle bir kitap yazsam acaba kaç kişi kitabımı alır içindeki öğütleri okur ve uygular dememe de gerek duyulmaz.

Son olarak kendine bir soru sormayı unutma şimdiden ; ne kadar DÜRÜST biriyim ?

TACETTİN SARAÇ NACO

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 677
Kayıt tarihi
: 27.01.13
 
 

Ben kimim ? Müzik Yapımcısı-Prodüktör. İstanbul Unkapanı Plakçılar Çarşısında-Müzik camiasında ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster