Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '17

 
Kategori
Dekorasyon
Okunma Sayısı
36
 

Duşakabinde Ferahlık

Günümüz iş hayatı insanları günün sonunda adeta yorgun ve bitkin hale getirmektedir. Yorulmuş bir iş günü sonunda rahatlamak için banyo ve banyonun en güzel yaşam alanı duşakabin sistemleri biz insanların vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Hepimiz biliriz ki; banyo, yaşam için gerekli bir beden temizliğidir. Güzel bir duşakabin kurulmuş banyoyu hayal ettiğimizde bile bizi dinlendirir gibi sanki. Havanın ve ortamın sıcaklığına göre belki bir soğuk duş, belki de sıcak bir duş ne iyi gelir. Herhalde suyumuz ve banyomuz olup da bunu yapmayan çok azımız vardır.

Temizlik açısından tersini düşünmek yani temizlikte suyun olmaması ya da banyo için suyun bulunmaması bile kötü çağrışımlar yapmaktadır. Tabi ki dünyada suyun kıt olduğu ve çok az kullanmak gereken yerlerde vardır. Buralarında en kısa zamanda suya ve suyun nimetlerinden faydalanmaları için dua etmek gerek.

Bu kapsamda her insan suyun varlığı ve bunu banyodan tutun da tüm ihtiyaçlarımız için faydasını saymakla bitiremez. Bu yüzden su bizler için çok önemli bir hayat kaynağıdır. Suyumuz varsa bunu çok iyi şekillerde kullanmak da biz insanoğlunun hakkıdır herhalde.

Banyo veya başka bir ifadeyle vücut temizliğinde suyu daha nasıl iyi kullanabiliriz? Bu sorunun cevabı aslında çok kısa ve net. Banyolu bir duşakabin sistemi. Eğer böyle modern bir banyoya sahipseniz suyun varlığı dolayısıyla banyonun varlığı sizlere ferahlık verecektir.

Eskiden beridir banyo kültürü toplumdan topluma değişkenlik gösteren bir kültürdür. Bu kültür içerisinde toplumların vazgeçilmezleri arasında ise duşakabin sistemleri devamlı gelişim ve değişim gösteren bir alan haline gelmiştir. Duşakabin sistemleri toplumların gelişmişlik düzeyini gösteren bir iç mimari haline de dönüşmüştür.

Gündelik hayattaki bu dönüşüm özgün kılma eylemi üzerinden tartışılabilir. Çünkü özgünlük insan ve çevre arasındaki etkileşimin bir parçasıdır; çevreyi değiştirmenin, yeniden oluşturmanın ve anlam inşa etmenin yollarından biridir. Bu olgu, insanların çevrelerine nasıl müdahale ettiklerini ve ortamlarını nasıl etkilediklerini ortaya çıkartır.

Konut içinde özgünlük, insanlar ve mekân arasındaki farklıkları yansıtma arzusu gibi farklı etkenlerden kaynaklanabilir. Tasarım araştırmaları açısından bakıldığında, gündelik hayattaki özgülük eylemlerinin araştırılması ve anlaşılması, tasarımcının kullanıcıyı ve toplumu daha iyi anlamasını sağlar, bu da daha iyi ürün geliştirme süreçlerine ve daha iyi ürünlere ulaşmayı sağlayacaktır.

Banyo diğer bir tabirle yıkanma işlemi dini ritüellere dahi şekil veren beden temizliği olarak kendini devamlı gündemde tutan bir konudur. Biz Türk toplumlarının hamam diye tabir ettiği kavram banyo kültürümüzün ve günlük hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Değişen hamam kültürü ya da banyo kültürü bugünlerde modern banyo sistemlerine dönüşmüştür.

Adeta konut yapılarının tasarımında özgünlüğün adresi haline gelen duşakabinler de mekanlar arasındaki farklılığı ortaya koymaktadır. Bu yüzden vücumuz için ferahlığın yolu duşakabinlerden geçmektedir diyebiliriz. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 418
Kayıt tarihi
: 26.02.12
 
 

Güncel olayları takip etmeyi çok seven biri olarak dengelerin çok çabuk değiştiği günümüzde;  Tar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster