Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '19

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
27
 

Düşlerim Dörtnala

Nazan Pamuk’un 14. kişisel resim sergisi “Düşlerim DÖRTNALA”, 22 Mayıs – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında F Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Sürrealist ve fantastik tarzıyla öne çıkan eserlerinde ağırlıklı olarak figür üzerinde çalışan Nazan Pamuk, kendisini etkileyen toplumsal durumları, doğanın korunması ve kadının özgürleşmesi başta olmak üzere etkisinde kaldığı olguları kendi perspektifinden tuvale yansıtıyor.

Nazan Pamuk, son serisinde yılkı atları, doğa unsurları ve kadın temalarını kendine özgü üslubuyla harmanlayarak betimliyor. Çalışmalarının odağında yer alan yılkı atlarının boyunduruğa girmemeyi temsil ettiğini vurgulayan ressam, “Düşlerim DÖRTNALA” serisinde zihnini dizginlemeyi reddeden kadınları tuvale yansıtıyor.

1967 İstanbul doğumlu olan Nazan Pamuk Almanya’da geçen çocukluk yıllarında resimle tanıştı. Türkiye’ye döndükten sonra Temel Sanat Eğitimi Uygulamalı Resim Bölümünden iyi dereceyle mezun oldu. Uzun yıllar çalışmalarını evinde, kendi atölyesinde ve akademisyen Yavuz Deniz atölyesinde sürdürdü. Bakırköy Sanat Merkezi (BSM), Bakırköy Kültür ve Sanat Merkezi (AFEM), Taksim ART Gallery ve kendi atölyesi bünyesinde sanat eğitmenliği yaptı.

Çeşitli müzayede ve galerilerde eserleri sergilenmiş olan sanatçı yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen kişisel ve karma sergilerde eserlerini sanatseverlerle  paylaşmayı sürdürüyor. Ressam Nazan Pamuk, sürrealist ve fantastik tarzıyla öne çıkan eserlerinde ağırlıklı olarak figür üzerinde çalışıyor. Nazan Pamuk kendisini etkileyen toplumsal durumları veya tanık olduğu, etkisinde kaldığı görüntüleri kendi kadrajında hayal edip tuvale dökmesiyle biliniyor. Sanatçı duyarlılığı ve bilinciyle sürdürdüğü sanat yaşamında toplumsal konuları odak noktasına koyarak zihnindekileri paylaşmaya çabalıyor.

Sanat hayatı boyunca on üç kişisel on sekiz karma olmak üzere otuz bir sergide yer alan ressam, son yıllarda Sosyal Sorumluluk projelerine ağırlık vermiş olup kan, organ ve kök hücre bağışı konusundaki toplum bilincini arttırmak amacıyla “Kan ve  Kök Hücre Derneği Gönüllüleri Derneği  (KHGD)” yararına Eylül 2014’te “Yanımda Olur Musun?”, Kasım-Aralık 2016’da “Atların Büyüsü”  ve Kasım 2017’de “KÖKLER” adlı sergiler olmak üzere iki kişisel bir de karma sergi düzenledi.  Mayıs 2015’te “TEMA Vakfı” yararına açtığı “Nefes” adlı kişisel sergi ile ülkemizde doğa bilincinin ve farkındalığının artmasına dikkat çekmek için somut girişimlerde bulundu. Sanatçı, Ekim 2015’te “Yarına Umutla” adlı resim sergisini Mehmetçik Vakfı yararına düzenledi.

Geçtiğimiz yıl “Tımar/hane” serisi ile ülkemizde kadınların içinde bulunduğu kısıtlı özgürlüğe dikkat çeken Nazan Pamuk, sanatseverlere hitap ederken bir yandan da düşündürmek, topluma mesaj vermek motivasyonuyla aralıksız üretmeye devam ediyor. Çalışmalarının odağında yer alan yılkı atlarının boyunduruğa girmemeyi temsil ettiğini vurgulayan ressam, son serisi “Düşlerim DÖRTNALA” ile zihnini dizginlemeyi reddeden kadınları tuvale yansıtıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 594
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster