Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
6234
 

Düşmanınızı nasıl yenersiniz?

Düşmanlarınızı affetmek bir büyüklüktür ancak onların varlığını unutmak aptallıktır.

S. J. Kennedy

Düşmanımızı affedeceksek, onun varlığını unutmayıp akıllılık etmenin ne anlamı var ki? Düşmanımız yine karşımıza dikilmeyecek midir?

Peki, ben de şöyle bir aforizma kayda geçireyim:

Beni zayıf noktamdan değil, güçlü noktamdan vur ki, bir daha karşına çıkmıyayım.

Hani stratejik öğretilerde denir ya, neresi zayıf noktası ordan vuralım. Oysa, zayıf noktadan vurmak, hem yöntemsel yanlıştır, hem de Kennedy’nin dediği gibi büyüklük değildir.

Yöntemsel yanlıştır, çünkü, adam karşına yine çıkar. Ama sen adamı, zayıf yerinden değil de, güçlü yerinden vurur ve alt edersen, adam düşünür, bu adam beni en güçlü yerimden vurdu, der, ve seni yenemeyeceğini düşünür, işte o zaman savaş bitmiştir. Çünkü senin birini yenmen, o kişinin yenilgiyi kabul etmesinden doğar. Adamı yendiğinde, intikamcı davranmamışsın, adam sana hayran olmaya başlar, aşık olur yani. Bu ilgiyi kazandığında, kendisine, senin ona bakmaya başladığın gibi bakar, ondaki kendisini düşünür, içinin yağı erir gider. Kennedy’nin dediği de bu galiba, düşmanını tepeleme noktasına gelmişsin ama, tepelemiyorsun, adamı cismani olarak değil, ruhani olarak yeniyorsun, aklını yeniyorsun.

Hadi, yazının homojenliğini bozayım.. Ülkemize baktığımızda da, hep bir cismani tepeleme durumu söz konusudur. Adlarını anmıyım bu tepeleme durumlarının. Ama, cismani tepeleme bir işe yaramaz; her seferinde küllerinden yeniden doğarak tepe tepe karşınızı dikileceklerdir.

Tepe tepe kullansınlar diyeceğim ama tepelemenin de bir sonu vardır, o da tepelenmedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İntikamcı davranmayabilirim. Diğer konuya gelince… ben doğdum doğalı tepelenmediler. Ya sen doğdun doğalı?:) Pek inanamıyorum yani. Onlar bukalemun gibidirler. Anlayamazsın. Anlayıncaya kadarda işten geçmiş, iflahın kesilmiş olur. Sevgiler:)

Ayrıntıda gezinmek 
 26.01.2008 0:05
Cevap :
Ah aşk, sezeninki gibi ama. Bencil olmayan aşk onunki. Aşkın bencili de mi var yani?? Bence var; tüketici aşk.  26.01.2008 11:50
 

KOLPACILIK VE ZARF ATIP KAÇMA İNSANLARA DAHA KOLAY GELDİĞİ VE TEHLİKESİ AZ OLDUĞU İÇİN İNSANLAR DÜŞMANLARINA YAKLAŞAMAZLAR. www.hasbora.com hasbora.blogspot.com

hasbora 
 23.01.2008 20:59
Cevap :
Düşmanlık çoğalıyor ama adamlık azalıyor.  26.01.2008 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 464
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 939
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster