Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '09

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
831
 

Düştük senin ağına

Düştük senin ağına
 

"RESİM:ALINTI"


Bu sabah Dede Efendi’nin şarkıları eşliğinde yudumladım çayımı. Ekranımda dalgaların denize sakin sakin vuruşunun resmi. Gökyüzü kızılkahve. Akşam olmak üzere. O kayaların tepesinde lezzetine vardım böldüğüm ekmeğimin.

Göz gezdirdim ekranımda günlük gazetelerin manşetlerine. Mousem her tıkladığında girmek istediğim başlığın üzerine sevgiyle bir öpücük kondurdu “çıt” sesiyle.

Derken blog köşeme düştü yolum. Bu aralar okuyan ve yorumlayan pek yok. Burası sessiz. Tatil sezonu olmasından kaynaklanıyor inşallah diye düşünüyorum. Başıboş dolaşıyorum gözüme çarpan blogların arasında. Kimine eklenilen resim, kiminin başlığı, bazılarının da ilk satırları dikkatimi çekiyor. Ruh gibi, sessizliği üzerime giymiş gibi. Kimseler görmüyor beni. Oradan oraya uçuşuyorum. Tanıdık bir dost görmek tek derdim. Neden bilmiyorum ama son günlerde hasret kaldık dost gülümseyişine, sıcaklığına.

Sabahın ilk saatleri. Birazdan günlük iş akışı içine alacak beni. Feleğim şaşacak an olacak. Küçük molalar verdiğimde kaçıp buraya geleceğim soluk alabilmek için.

Bilgisayarın hayatımıza girmesiyle belki de daha çok kapandık içimize. Konuşmayı unutup yazmaya ağırlık verdik. Ne yazık ki dilimizi kullanırken kendimizce kısaltmalar yaparak kelimelerimizi yuttuk msn sohbetlerinde. Az okuyan bir toplum olarak belki daha çok okumaya başladık ama neleri?

Neler neler yapmadık ki bilgisayarımızla.

Beğenmediğimiz sayfaları “yeniledik.”

“Kopyaladık” gönlümüzün dilediğini.

“Yapıştırdık.”kuruttuğumuz çiçekleri.

Safraları “ayıkladık.”

“Taşıdık”başka sayfalara.

“Sildik” işimize gelmeyenleri.

“Sıraya koyduk” işlerimizi.

Olmadı “geri dönüşüm kutusuna boşalttık.”

“Yazdırdık” yazılması gereken her ne varsa, döktük içimizi kâğıtlara.

Oturduğumuz yerde hiç yorulmadan “gönderdik” ne istiyorsak deniz aşırı yerlere.

Filmler, müzikler indirdik. Video klipler, slâytlar hazırladık. Photoshop da resimler yaptık. Oyunlar oynadık. Ödevler hazırladık.

Ulaşmak için istediğimiz bilgilere Google ile ahbaplık kurduk. Kimimizin amcası, kimimizin ablası oldu. Aileden biriydi artık, evimizin başköşesinde.

İnternet kafelerle beraber yeni bir iş kolu da açılmış oldu ki bu da işsizliğin had safhada olduğu bir yerde senin iyi yanlarından biri olmalı.

Kıssadan hisse, kopamaz olduk ekran başından. Onunla uyanıp onunla uyuduk. Güne onunla başlayıp onunla bitirdik. En kral arkadaşımız oldu internet. Ne çok sevdik sörf yapmayı bir oraya bir buraya. Uzağı yakın ettik. Yeni yeni sanal dostlarımız oldu. Bazılarıyla yüz yüze tanışma fırsatı da bulduk. Kimilerinin gizemli olması gitti hoşumuza. Hiç görmediğimiz, tanımadığımız bu insanlarla can ciğer kuzu sarması olduk. Kimselerle paylaşamadığımız sırlarımızı onlara anlattık belki de rumuzlarımızın ardına saklanarak. Her sabah “günaydın” demesini bekledik ekran başında ya da “iyi akşamlarını.” Umutlarımızımı bağladık ne? Günlük hayatın keşmekeşinden soyutlayıp da kendimizi hayal dünyasında gezintiye çıkmak hem de tek kuruş ödemeden cazip geldi çoğumuza. Başladık seyahate düş yollarında.

Kiminizin internet aşkları da oldu geldi kulağıma. İnkâr etmece yok kuşlar yalan söylemez ki.

Ah internet neler ettin sen bize.

Ne kadar doğru ve etkin bir biçimde kullandık ya da kullanıyoruz seni.

“Benden bu kadar. Bilgi de eğlence de saklı bende. Varın hangisini isterseniz alın itirazım olmaz.”dediğini duyar gibiyim.

Sen de haklısın be internet kardeş, sende haklısın. Lakin düştük senin ağına, kurtulamıyoruz ki.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 748
Toplam yorum
: 1756
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 764
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Ankara'da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Ankara'da tamamladım. AÜİF iş idaresi b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster