Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
236
 

Düşük bütçe, süper fikir ve harika bir film

Düşük bütçe, süper fikir ve harika bir film
 

Bağımsız filmlerin özgünlüğünü büyük stüdyo filmlerinde görebilmemiz mümkün değil. Stüdyolar paraya dönüşemeyecek en ufak bir fikri riske etmek istemiyorlar. Oysaki sanat dediğiniz risk, yenilik gerektirir. Sanatçı yaptığı işin tutacağı / tutmayacağı kaygısından nispeten uzaktır. Kendi tatmini öndedir. Ama yapımcı dendiğinde işler karışıyor... Bu sebeplerden ötürü, proje büyüdükçe sanattan ve özgünlükten ödün veriyor. Para azaldıkça da, sinema emekçileri gerçek yetenek ve arzularını yansıtabiliyor. "Living in Oblivion" tam da bu tarz bir film. Üstelik en güzel tarafı, düşük bütçeyle film yapmak isteyen bir yönetmenin ve ekibinin hikayesini anlatıyor. Ülkemizde de benzer içerikli bir film olarak "aşk filimlerinin unutulmaz yönetmenini" sayabiliriz. "Film içinde film çeken yönetmenler" başlığı altında da incelenebilicek filmlerden bahsediyoruz.

"Living in oblivion" da yaşananlar (kamera arkası) renkli çekilmiştir. Film içindeki film ise siyah-beyazdır. Fakat yönetmen rüya gördüğünde, rüyasında çektiği film renkli, rüyanın kendisi ise siyah-beyazdır. Rüya ve rüyanın içindeki film, gerçek ve filmin içindeki film bir araya gelip en nihayetinde gerçekten film ortaya çıkıyor. Başınız dönmüyor. Birbirinden güzel sürprizler ve duru bir anlatım için harika bir film.

Bu filmde bir yönetmeni canlandıran Steve Buscemi'nin ise film çekildikten yaklaşık 10 yıl sonra gerçekten yönetmen olması da manidar bir rastlantı diyelim.

http://www.imdb.com/title/tt0113677/

K.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

(Ya da şuna benzer) Düşük bütçeyle film yapmak, alanı boş bulup atını dilediğin gibi sürebilmektir.Bu filmi bulursam mutlaka izlerim.Ama inanmıyacaksın, ben daha Rüya Bilmecesini izlemedim, Pan'ın Labirenti, Görkemli Hayatım, Sideways vs. vs. Daha izlemem gereken binlerce film var :)))

Sinefilozof 
 16.11.2007 17:45
Cevap :
Vallahi benim de... ama senin izlemediklerin benim için hep hayati önemi olan, çok çok beğendiğim filmlermiş. Aslında onları hala izlemediğin için şanslısın... K.  19.11.2007 14:15
 

Lezzetli bir yemek tadında, ye ye bıkma tekrar ye. Ben de yakın bir zamanda izleme şansı buldum filmi ve Steve Buscemi harikaydı.

Beytullah ARPACI 
 16.11.2007 17:39
Cevap :
Benim de tekrar izleyisim var bugünlerde...  19.11.2007 14:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster