Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
162
 

Düşük Tansiyon

Eşimin tansiyonu devamlı düşük, bu konuda doktoruna gittik, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bizi bilgilendirdi. Sağlıklı mutlu yaşam dileklerimle o bilgileri sunuyorum.

NAHİDE ÇELEBİ

Kan basıncının düşük olmasına düşük tansiyon denmektedir. 9/6 sınırının altına düşen tansiyonu ifade etmektedir. Belirgin bir semptom göstermeyen düşük tansiyon normal bir durumdur ve tedavi edilmesini gerektirmemektedir. Yine de bazı hallerde bu durumun altında yatmakta olan sorunun işareti olabilmektedir.

Düşük tansiyon yaşlılar için beyne, kalbe ve başkaca hayati önemi olan organlara kan akışının yetersiz olduğunu gösteren bir durumdur. Normalde tedavi gerektirmeyen kronik düşük tansiyonu olan kişilerde kan basıncında olan ani düşmeler baş dönmesi, bayılma ve halsizlik gibi durumlara yol açabilmektedir. Böyle bir sonuç ortaya çıktığında, kan akışının kalp, beyin ve diğer hayati organlara yeterli gelmediği anlaşılmaktadır. Böyle durumlar yaşayan kişilerin doktora gitmeleri ve tansiyonlarını takip ettirmeleri gerekmektedir.

Tansiyon neden düşer? Tansiyonun düşmesi sıcaklık farklarından kullanılan ilaçlara kadar pek çok değişkenle alakalı olabilmektedir. Gündelik yaşantınızda neler yaptığınız, stres durumunuz, yedikleriniz, içtikleriniz ve daha pek çok farklı etkene bağlı olarak kan basıncında düşme görülebilmektedir.

Düşük tansiyonun olması genetik bir miras olabilir. Bu miras size ailenizin genetik yapısı ile geçmekte ve düşük tansiyon sahibi olabilmektesiniz. Kişinin vücudunu fazlasıyla susuz bırakması da tansiyonun düşmesine neden olabilir. Kişide hemoglobin ya da alyuvar sayısı düşükse yani anemi ise, bu durum da düşük tansiyon nedeni olabilmektedir.

Kalp hastalığı varsa da tansiyon düşüklüğü olabilir. Kalp krizi geçirmiş biriyseniz de kalbin vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığı anlaşılır. Parkinson türü nörolojik hastalıklar kişinin sinir sistemini tahrip etmektedir. İnsanın sinir sistemi kan taşıyan damarların daralıp genişlemesini de yönetir. Bu nedenle sinir sistemi sorunu varsa damarlar genişleyip kan basıncının düşmesine neden olabilir. Diyabet veya Addison gibi hormonal bazı rahatsızlıklar da düşük tansiyon sebebidir.

Uzunca süreler ayakta durulduğunda tansiyon düşüklüğü baş gösteriyorsa, beyne kan basıncının çok yüksek olduğu ile ilgili sinyal gönderiliyordur. Beynin almış olduğu bu hatalı sinyal kalp atışlarının yavaşlamasına ve tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Çok ciddi yaralanmalar neticesinde fazlaca kaybedilen kan nedeniyle kan basıncı düşmektedir. Tansiyon düşmesinde yapılması gerekenler: Düşük tansiyon için gerekli olan bir tedavi söz konusu değildir. Baş dönmesi, halsizlik ve bayılma gibi sorunlar yaşanıyorsa altında yatan nedenin araştırılması gerekir. 

Düşük tansiyon durumlarında yapılması gereken bazı önerileri paylaşmak gerekirse; Vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmelidir. Yemeklerinize bir miktar tuz ilave ederek tansiyonunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Aç kalmayın ve sık aralıklarla yemek yiyin. Hareketsiz yaşamdan uzak durulmalı, jimnastik veya yüzme gibi egzersizlere ağırlık verilmelidir. Tansiyonunuz düşüyorsa gece soğuk bir duş alın. Ani hareketlerle yatağınızdan kalkıp doğrulmayın. Düşük tansiyon halinde yatarak uzanın ve dinlenin.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sınırdayım...

Kerim Korkut 
 28.10.2019 15:57
Cevap :
Kerim Kardeş aman tansiyonunuza dikkat edin.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  28.10.2019 18:53
 

Sağlık, tansiyonun düşük veya yüksek olması önemli, bilgiler için teşekkürler, selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 25.10.2019 20:05
Cevap :
Sevgili Yurdagül kardeşim, sağlık önemli bir hazine değerini bilmek gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  26.10.2019 10:58
 

Çok geçmiş olsun Nahide Hanımcığım. Dikkatli olmak lazım. Bilgiler için teşekkürler...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 25.10.2019 17:22
Cevap :
Sevgili Ayşegül hanım! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Sağlığımıza önem vermek gerek.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  26.10.2019 10:59
 

verdiğiniz yararlı bilgiler için çok teşekkürler sevgili öğretmenim:) Sağlık ve sıhhatler dilerim:9

Halil Güven (Sökeli) 
 24.10.2019 20:52
Cevap :
Sayın Sökeli Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgiler saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  25.10.2019 6:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1896
Toplam yorum
: 11544
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster