Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '18

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
113
 

Düşünce Enerjidir

Düşünce Enerjidir
 

Düşünce enerjidir. Bir düşünceyi ne kadar çok aklımızdan geçirirsek o düşüncenin enerjisini hayatımızda o kadar çok hissetmeye başlarız. Bu yüzden de korktuklarımız başımıza gelir. Peki iyi yada olumlu düşünmek için ne yapabiliriz?
 
Düşüncenin gücü. Böyle diyorlar. Fikrimce olay hakkında farklı olasılıkları hesaplayarak hareket eden insanın başına gelenler öngörüsündendir. Bu da yetenektir. Olasılıklardan kötü olan gerçekleşmiş ve kişi bunu önceden öngörmüştür. Aynı şeyi tekrar ederek hissetmek ise odaklanmadır. Yani kendi kendini motive etmek ve düşünceyi hayata geçirmek için daha çok kafa yormak.
 
Bir şeyi düşünürsün tüm eylemlerin bunun üzerine kurulur ve o olur, sonra korkarsın, korkudan kaçış yolu ararsın, bu korkunu büyütür ve hiç olmayan bir şeye sürekli bakmak gibi bir süre sonra onu görürsün, enerjin sayesinde oluşur tüm bunlar. Olumlu düşündüğün zamanda aynı şeyler geçerlidir, bu sefer her şey iyiye doğru değişir. Ama insanın korku fonksiyonları daha baskın olduğu için korkuyu düşünmekten iyi şeyleri düşünemiyor.
 
Beynimizi daha etkili kullanmayı başarabilirsek iyi şeylerde olur. Eğer birçok şeyi düşünce gücüyle halledebiliyor olsaydık daha çok eylemsiz olurduk. Oysa isteyip, istemediğimiz şeyler için ne kadar çok çaba harcıyoruz, yaptığımız doğru, yanlış hareketlerimiz sonucu olumlu, olumsuz etkiliyor ve bizlerde hemen ben zaten öyle düşünmüştüm diyoruz. Ben iyi ve kötü yerine daha gerçekçi düşünmeyi tercih ediyorum.
 
İnsanların düşünce sistemi piramite benziyor. Piramidin en tepesi sizi rahatsız ediyorsa en temele bakmalısınız onu sorgulamalısınız. Olumsuz düşünce yapısıyla hayatımıza olumlu olaylar çekemeyiz ancak olumlu, pozitif düşünerek güzeli yaşayabiliriz. Bakış açısını değiştirebiliriz, nasıl bakarsak öyle de görürüz.
 
HÜLYA ÇAKICI
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 714
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 571
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster