Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
550
 

Düşüncelere değer katmak

Düşüncelere değer katmak
 

Düşünceleri değerli kılan nedir? Sabahattin Gencal


Her insan benzersizdir, özeldir; kendine özgüdür. O kadar ki parmak izleri bile farklıdır. Bilimdeki aklı durduran hızlı gelişmeler bile insan gerçeğini aydınlatmaya yetmemektedir. İnsan hâlâ meçhuldür; ama en azından düne nazaran insanı tanıyabileceğimiz konusunda daha çok umutluyuz.

Ben özel olduğuma göre bana ait bir düşünce de olmalı değil mi? Bu dünyaya bir kitap olmasa bile, bir makale olmasa bile bir cümle olsun bırakmalıyım. Hep bu çaba içinde oldum.

Kendimizi Görme Denemesiadlı bir eser yazdım, ama bastıramadım. Bastıramamakta da bir hayır var kuşkusuz. Öyle ya, kitap basılmış olsa okuyucular sormazlar mıydı: “Kendinizi tanıdınız mı?”diye. Ne cevap verecektim onlara? “Hayır, bunca çabalarıma rağmen kendimi tanıyamadım.”mı diyecektim.

Fazla okumak iyidir; ama bazen insanın moralinin bozulmasına da sebep olmuyor değil. İlk yazma denemelerine başladığım günlerden beri hep hayal kırıklığına uğruyorum. “Bu fikir benim” diyorken bir de bakıyorum ki falan zamanda falan kişi aşağı yukarı aynı sözü söylemiş. Şimdi unutkan oldum; falan filan deyip geçiştiriyorum. Eskiden X der ki: “Güneş altında söylenmedik söz yok.”  Y derki …. Biçiminde yazardım. Fazla okumasaydım böyle olmazdım her halde. Son seneler unutkan oldum ya, şöyle diyordum: “Artık ne yazıyorsam bana aittir. Çünkü hiç kimsenin sözünü hatırlamıyorum.

Birkaç gün önce okuduğum bir yazı yine düşündürdü beni:

Hiçbir düşünce tamamen bize ait değildir. Muhakkak o düşüncenin kökeninde bize başka bir yerden intikal etmiş bazı ipuçları vardır. Biz onu üretir, büyütür ve kendi düşüncemiz sanırız. Yaşayan her varlık görünmeyen bir bilgi ağı içerisindedir, şuurlu ya da şuursuz sonsuz bir alışveriş aktivitesi içerisindedir. Bu nedenle de bir bilgi ağına aktaracağımız her bilginin kalitesinin yüksek olmasına dikkat etmeliyiz. “ (www.msxlabs.org)

Hiçbir düşünce tamamen bize ait olmadığını öğrenmiş olduk. Artık bundan böyle düşüncelere değer katmayı öğrenme, düşüncelerin daha kaliteli olmasını sağlama çabası içinde olacağız. Nasıl olacaksak?

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 01. 10. 2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Tuğba Ünal, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Yaratıcı olamazsak da o gayret içinde olacağız. Hayırlı günler dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 02.10.2011 8:34
 

Yaratıcı olmak, daha önce düşünülmemişi düşünmek, başka yeni düşüncelere esin kaynağı olmak... Bakın ben bu yönümü biliyorum; yaratıcı yanım zayıf. Fakat bunun yanında hiç bir fikrin kopyacısı olmak da istemem, özgün olmak her zaman istediğim bir özelliktir. Resim hocam, "Çocuğunuza ağacı yeşil, gökyüzünü mavi boyaması gerektiğini söylemeyin, bırakın kırmızı, mor istediği renge boyasın!" derdi. Yaratıcılık eğitimle başlıyor demek, taa bebeklikten başlayarak... Bunun yanında "Amerika'yı yeniden keşfetmişim!" dediğini okumuştum bir yerde, yazdığı bir oyunla ilgili olarak Nazım Hikmet'in. Demek bazen aklın yolu bir oluyor, o fikri geç veya erken bulmaya bağlı oluyor bazen yaratıcılık... Hele fikrin bu kadar serbest dolaştığı yeni çağda, yaratıcılara hayranlığım o kadar fazlalaştı ki, siz eğer bir eser yarattıysanız, onu keşke bastırsanız! İsterse şimdi kimse okumasın, bir gün biri okur ve yeni bir fikre kaynak olur, etkisi büyür bakarsınız; siz göremeseniz de. Saygılarımla Sabahattin Bey!

Tuğba Şardan 
 01.10.2011 21:19
 

Merhaba Belgin Eryavuz, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim."Farklı tını, farklı yorum" yazar olmanın ilk koşulu gibi... Hayırlı günler dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 01.10.2011 14:44
 

Öncelikle kitabınızı bastırmanızı diliyorum tüm kalbimle... evet her insan özel, her insan nevi şahsına münhasır ve bir benzeri daha yok. Bu nedenle yazarken de hepimiz aynı konuları belki aynı düşüncelerle ama farklı tınılarda ve yorumlarda yazıyoruz, öyle değil mi? yeter ki ilham perilerimiz bizi hiç bırakmasın. Kaleminize sağlık, daha nice yazılarınızda ve kitaplarınızda buluşalım inşallah))) Sevgiyle kalın efendim.

BELGİN ERYAVUZ 
 01.10.2011 13:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster